SME

Varenie na živo ako show plná kulinárskych inšpirácií

Ste priamo v centre diania. Vidíte, čo kuchár robí, cítite vône, ukáže vám svoje tajomstvá, pozeráte sa ako zdobí taniere, môže s ním debatovať. Je to skrátka zážitok, ktorý umocní chuť jedla i nápojov.

Varenie na špeciálnych stoloch tepanyaki.Varenie na špeciálnych stoloch tepanyaki. (Zdroj: http://outaboutyork.com/)

Móda otvorených kuchýň (front cooking), kde môžu hostia vidieť kuchárov, ako pripravujú či dokončujú jedlá pred očami hostí, dorazila už dávnejšie aj na Slovensko. Takúto nájdete napríklad v reštaurácii Elesko v Modre, Bistro Chef vo Zvolene, Apolón v Rajeckých Tepliciach, v bratislavských hoteloch Sheraton či DoubleTree by Hilton či v Garden Restaurante v nákupnom a zábavnom centre Olympia v Brne. Steaky priamo pred vami vám pripravia aj v Steak House v Kapušanoch.

Osobitým konceptom je japonská reštaurácia Benihana v Bratislave, kde kuchári pripravujú jedlo pred očami hostí na špeciálnych stoloch tepanyaki.

SkryťVypnúť reklamu

Ako doma v kuchyni

Live cooking, teda varenie „na živo“, je však ešte niečo viac. Hostia sú zapájaní do procesu prípravy jedla, zoznamujú sa s postupmi, zažívajú prekvapenia. Keďže sa môžu na kuchára nielen dívať, ale aj klásť mu otázky, rozprávať sa o jeho vlastných skúsenostiach, je to vlastne aj istá škola varenia. Práve to je pre milovníkov dobrého jedla inšpirujúce. Navyše, obsluhujúci personál sa mení na hostiteľov a pomáha chefovi dotvoriť zážitok napríklad aj vtipnými poznámkami.

Takýto spôsob prezentácie jedál sa dá zažiť napríklad v reštaurácii Fresh v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. Tamojší šéfkuchár Peter Dudáš je skúsená televízna „hviezda“ rôznych kuchárskych show a postaviť sa pred hostí nie je pre neho očividne nijaký problém. „Formát live cooking-u sme vytvorili pre malé skupinky záujemcov. Ideálnych je desať, maximálne dvanásť ľudí. Ak je ich viac, už je to ťažko zvládnuteľné a neosobné. My chceme, aby sa naši hostia cítili ako doma s mamou v kuchyni, spoločne sme debatovali, mohli sa pýtať na to, čo ich zaujíma, čo im je z varenia či výživy nejasné. Je to vlastne taká interaktívna hra. V lete sa tiež radi presúvame von – na terasu, do našej bylinkovej záhradky. Live cooking ponúkame aj ako súčasť banketov či firemných akcii,“ objasňuje P. Dudáš.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšia je atmosféra

Mali sme možnosť sledovať, ako takéto live cooking v podaní P. Dudáša a jeho pomocníčky prebieha. Postupne pred nami pripravovali trojchodové menu. Ako predjedlo sme ochutnali sashimi z lososa so zázvorom a sezamom. Potom prišlo na rad hlavné jedlo – krémové bezlepkové penne s kozím syrom a príjemný podvečer sme uzatvorili „sladkou bodkou“ – s marinovanými jahodami so zmrzlinou. Dozvedeli sme sa, ako tam robia bezlepkovú kuchyňu, mohli sa naučiť, ako sa pošíruje mäso na jemné plátky ostrým nožom bez ujmy na prstoch, aké tvary môže mať zelenina, ako „zadýmiť“ olej a iné zručnosti, ktoré sa celkom dobre hodia aj do domácej kuchyne. Naše maškrtenie bolo spojené s ochutnávkou vín. O ich párovanie s jedlom sa postaral Food & Beverges manager Richard Blaško.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Fresh restaurante vedia vymyslieť live cooking na rôzne témy. Najväčší záujem je o prípravu morských plodov, ázijské a rustikálne témy. „Najdôležitejšie je však, aby vznikla uvoľnená atmosféra, hostia mali pocit, že varíme práve pre nich, rozprávali sa s nimi, odpovedali im na otázky,“ hovorí P. Dudáš.

Čarovanie s jedlom

Je nesporné, že live cooking si môžu dovoliť organizovať len tie reštaurácie, kde majú na to vhodnú osobnosť samého šéfkuchára a prípadne aj someliera. Komunikatívnosť, schopnosť nielen kvalitne a moderne, ale aj tradične variť, prísť s nevšednými receptúrami, sú nevyhnutným základom úspechu. Inak si môžeme sadnúť pred televíznu obrazovku a dívať sa niektorú z nespočetných kuchárskych show, ktoré nám ponúka vari každá televízia.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí dnešní šéfkuchári to už našťastie pochopili. Pozývať hostí na live cooking sa preto neobávajú napríklad aj v hoteli Salamandra v známom lyžiarskom stredisku v Štiavnických vrchoch. Takéto podujatie úspešne organizujú tiež v hoteli Tri Studničky v Demänovskej doline. Zaiste aj preto, že na ne pozývajú najlepších slovenských a českých kuchárskych majstrov. Svoje umenie tam už predviedol napríklad Michal Konrád z bratislavskej reštaurácie Fou Zoo či Peter Ďurčo zo žilinského Top Restaurantu. Vypredaná reštaurácia býva v Troch Studničkách počas live cookingu samozrejmosťou. Pripomína vtedy skôr chemické laboratórium, kde sa s jedlom vyslovene čaruje. Večery sú tak zdrojom kulinárskych inšpirácii pre všetkých zúčastnených.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 16 060
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 512
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 561
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 383
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 011
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 506
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 461
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 405
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu