Pivo je na svete od roku 6000 pred Kristom, čím predbehlo vznik takého vynálezu, ako je napríklad kalendár. V Chammurapiho zákonníku existuje dokonca zmienka o tom, že žena, ktorá príde do krčmy na pivo sama, môže byť upálená. V starobylom Peru bolo varenie piva naopak doménou žien. Pivovarnícke remeslo bolo považované za prestížnu záležitosť a ženy, ktoré sa mu venovali, museli pochádzať z váženého rodu alebo oplývať mimoriadnou krásou. A tiež fantáziou, pretože chuť piva často spestrovali rôznymi bylinkami. Vtedajšie „pivovarníčky“ nemali vedomosti o enzýmoch a procesoch kvasenia, no snažili sa o neustále zdokonaľovanie receptov, ktoré sa potom odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Dodnes je pivo ženám blízke – a to nielen ako osviežujúci a chutný nápoj na rôzne príležitosti, ale aj vo forme kozmetiky, pivných kúpeľov i ako súčasť slovenskej kuchyne, kde je pivo osvedčenou tajnou prísadou.
Slovenské ženy pivo milujú
Až 80 % Sloveniek nad 18 rokov sa označuje za hrdé pivárky. Dokazuje to nedávny celoslovenský prieskum Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. Pri svojom výbere ostávajú väčšinou nežné a preferujú nápoje s nízkym obsahom alkoholu, ku ktorým pivo rozhodne patrí. Zároveň ich možno označiť za „klasičky“ – väčšina slovenských žien totiž obľubuje svetlé pivo, no pevné miesto má u nich aj pivo tmavé a samozrejme, rôzne druhy radlerov. Profesionálni sládkovia z najväčších slovenských pivovarov potvrdzujú, že ženy na pivo jednoducho nedajú dopustiť: „Vo svojom okolí poznám viacero dám, ktoré si pivo rady vychutnajú, kedykoľvek naň majú chuť – vrátane mojej manželky,“ prezrádza Karol France. Podľa Jána Píryho: „Ženy pivo konzumujú menej často a v menšej miere než muži, no veľmi rady si ho vychutnávajú.“
Žena na čele pivárov 
Dôkazom, že ženy majú k pivu skutočne blízko, je aj aktuálna prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, Júlia Hurná. Podľa jej slov, pivo vďaka svojej pestrosti ponuky chutí a obľúbenosti právom patrí do rúk mužov aj žien. „Pri podávaní sa čoraz častejšie objavuje elegantný tretinkový pohár na stopke, čo svedčí o prispôsobovaní kultúry piva estetickým nárokom ženských konzumentiek“, hovorí prezidentka. Ženské zákazníčky sú vo všeobecnosti citlivejšie na prostredie, kultúru servírovania piva aj na prístup obsluhy. „Kultúra čapovania a podávania piva sa na Slovensku v posledných rokoch kvalitatívne veľmi zlepšila. Okrem iného za tým stojí aj úsilie členských pivovarov, ktoré venovali veľa času komunikácii s prevádzkami, aby zachovali nielen kvalitu piva, ale aj správne nastavenie štandardov čapovania“, dodáva. V dnešnej rýchlej dobe je totiž dôležité, aby sa zákazníci – a to či už hovoríme o mužoch alebo ženách – v podniku cítili dobre a aby to klasické pozvanie „na jedno“ bolo správnou kombináciou jedla, piva a skutočných priateľov.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]