Napokon, gastronómia sa neraz k umeniu naozaj blíži, ba podľa gurmánov sa mu často aj vyrovná. V prípade carpaccia boli obrazy istého maliara inšpiráciou na zrod jeho názvu.
Prekvapil grófku i seba
Ako mnohé iné jedlá, aj carpaccio (čítaj karpačo) má zaujímavú históriu. Údajne sa zrodilo v roku 1950 v Benátkach a postaral sa o to šéfkuchár a vtedajší majiteľ benátskeho Harry’s baru, Giuseppe Cipriani. Ten ho naservíroval grófke Amalii Nani Mocenigo, ktorej lekár zakázal jesť varené mäso. A mäsa crudo, čo je talianska obdoba tatárskeho bifteku, mala údajne už po krk.
Šéfkuchár preto nakrájal hovädziu sviečkovú na jemné plátky a pokvapkal ich dochutenou majonézovou omáčkou. Grófke jedlo mimoriadne chutilo. Keď si potom objednali to isté aj ostatní spolustolovníci, carpaccio malo o popularitu postarané. G. Cipriani sa ho napokon rozhodol zaradiť na jedálny lístok.
Nemenej zaujímavý je aj názov tohto jedla, zvyčajne podávaného ako predjedlo. Dostalo ho údajne podľa maliara Vittore Carpaccia, rodáka z Benátok, ktorý tam mal práve v čase návštevy grófky výstavu. Rád totiž požíval tehlovo červenú a slonovinovú farbu, ktoré pripomínajú dnes už slávnu pochúťku.
Mäsové i vegetariánske podoby
Na jedálnych lístkoch sa s carpacciom, najmä pri vyššej gastronómii, stretávame dnes veľmi často. Najčastejšie v podobe nakrájaných tenkých plátkov mäsa či rýb. Najskôr bývali podávané v surovom stave v súvislej vrstve, doplnené alebo ochutené studenou omáčkou. Je však už bežné, že kuchári základnú surovinu najskôr marinujú, nakladajú, či krátko povaria.
Kým kedysi bývalo najrozšírenejšie carpaccio z hovädziny s majonézovou omáčkou, dnes sa už stretneme so širokou škálou rôznych variant tohto jedla, ako je napríklad carpaccio z tuniaka či lososa. Na jedálnych lístkoch nájdete aj jeho vegetariánske verzie – z cvikle, feniklu, pomarančov, melónov, kalerábu či uhoriek. Slanú studenú omáčku vtedy často nahradí olivový olej či sladká omáčka. Slávny chef Jamie Olivier nazval carpacciom aj na tenučko pokrájané rajčiny, ochutené čerstvými malinami, kúskami kvalitnej mozzarely a bazalkou. Fantázii sa teda medze nekladú.
Najobľúbenejším carpacciom však zostávajú okorenené tenké plátky mäsa poliate s olivovým olejom, posypané postrúhaným parmezánom a ozdobené lístkami čerstvej rukoly. V takejto podobe ho rád servíruje aj známy pražský michelinovský šéfkuchár Roman Paulus, ktorý ešte pridáva nakrájané čerstvé šampiňóny.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]