SME

Zemiakov sa nebojte, skôr dbajte na výber ich úpravy

Pastierov kráv opekajúcich si zemiaky na paličke na ohni poznáme už len zo starých filmov a zemiakové brigády v sychravom jesennom počasí z rozprávania starších. Zemiaky sú však stále oprávnene stálicou slovenskej kuchyne.

(Zdroj: Freeimages.com)

Dobrí kuchári vedia aj zo zemiakov urobiť zázraky, nielen klasickú varenú, pečenú či vyprážanú prílohu. Zemiakové špirály, pirohy, placky, halušky, zemiaky plnené, zapekané so smotanou, opekané, zemiakové klobásy, tiež tradičné zemiaky pečené v šupke, džadky či tzv. gruľovník. Na Spiši patria k obľúbeným starodávnym jedlám aj „suché grule“, teda zemiaky omastené maslom s cibuľou a slaninou. Mimochodom, každý rok tam v Spišskej Belej organizujú Spišský zemiakarský jarmok, kde si možno užiť zemiaky v mnohých podobách. Tohto roku sa konal už trinástykrát.

SkryťVypnúť reklamu

Britskí vedci potvrdili, že ide o zdravú potravinu

Nie náhodou sa zemiaky už niekoľko storočí žartovne označujú za „najväčší úžitok, ktorý ľudstvo malo z objavenia Ameriky“. Ich postavenie v humánnej výžive to potvrdzuje.

Navyše britskí vedci vyskúmali, že ide o zdravú plodinu, hoci mnohí poradcovia z oblasti zdravej výživy ich stále podceňujú, ba dokonca odporúčajú vyradiť ich zo stravy. Rozsiahle štúdie vedcov ukázali, že sú oveľa užitočnejšie ako kapusta, banány, alebo orechy, ktoré tak usilovne propagujú zástancovia zdravých životných štýlov. Ich pravidelná konzumácia, najmä vo varenej forme, normalizuje veľa funkcii ľudského organizmu. Najužitočnejšie sú zemiaky v šupke. Obsahujú päťkrát viac vlákniny ako banán, veľké množstvo vitamínu C a tiež dôležitý prvok selén, ktorého je v zemiakoch viac ako v orechoch a semienkach.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne možno zemiaky charakterizovať ako komplex vitamínov a stopových prvkov v kombinácii pre človeka najvyváženejšej. Ak niekto tvrdí, že ich konzumácia spôsobuje obezitu, treba dodať, že na jednej strane síce obsahujú veľa škrobu, a tým aj sacharidov bohatých na energiu, no na druhej ich bielkovinová zložka obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, mimoriadne dôležité pre látkovú výmenu. Pravda, dôležité je, či ich budete, a to najmä deti, neustále konzumovať v podobe hranolčekov či čipsov plných prepáleného tuku a soli, alebo jednoducho iba uvarené alebo upečené.

Zo slovenských polí miznú

Pestovanie zemiakov sa vo svete stále rozširuje. Stali sa po pšenici, kukurici a ryži štvrtou najrozšírenejšou potravinou. Celosvetovo je najväčším producentom zemiakov Čína, veľkú spotrebu zemiakov na obyvateľov má napríklad Veľká Británia – viac ako 120 kg na osobu ročne. Na Slovensku je to len okolo 60-65 kg, hoci ešte donedávna to bývalo o 20 kg viac.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom zemiaky sa na Slovensku dlho zvykli označovať za „druhý chlieb“ a tradične ich vo veľkom pestovali najmä na Spiši, Orave, Liptove, ale aj iných regiónoch. Veď len koľko názvov sa dá od západu na východ krajiny nazbierať: zemáky, zemky, bandurky, krumple, grule, grumbír, erteple, kartofle, švábka, kompere, trompaky, repa, krompele, krompľi, krompľe...

Za svoju obľubu vďačia nenáročnosti na prírodné podmienky a pomerne vysokým hektárovým úrodám. V ostatnom čase sa ich pestovanie kvôli lacnejšiemu dovozu výrazne znížilo a čiastočne presunulo na „Dolniaky“, kde boli v minulosti skôr okrajovou plodinou. V súčasnosti sa na slovenských poliach pestuje vyše 130 odrôd zemiakov. K významným producentom patrí napríklad rodinná firma Agromačaj z Kráľovej pri Senci, ktorá dodáva zemiaky do reštaurácií už očistené, predvarené a vákuovo zabalené. K ďalším významným pestovateľom patrí aj firma AT Tatry zo Spišskej Belej a aj pestovatelia v podtatranskej oblasti si pestovatelia založili odbytové družstvo Slovsolanum.

SkryťVypnúť reklamu

Zemiaky a kozmetika

Traduje sa, že plátky surových zemiakov priložené na pokožku príjemne chladia a vyhladia podráždenú pleť. To platí aj o surovej šťave zo strúhaných zemiakov. Pôsobí ako prírodná pleťová maska a osvedčila sa aj ako diétny, najmä protizápalový nápoj.

Treba si vedieť vybrať

Pri kúpe zemiakov v predajniach sa stačí orientovať podľa zavedeného označenia

A – šalátové, so zeleným pruhom na obale. Majú pevnú, nerozvárajúcu sa dužinu, sú vhodné na prípravu šalátov, používajú sa tak ošúpané ako aj varené v šupke. Pri varení sa nerozpadajú a sú spravidla veľmi chutné.

B – prílohové, s červeným pruhom na obale. Charakterizuje ich polomúčna dužina po uvarení, nie sú úplne pevné, ale nerozvárajú sa.

C – pyré, s modrým pruhom na obale. Je to špecifická kategória, lebo pri neopatrnom varení sa v hrnci rozpadnú. Sú ale vhodné na pečenie, na prípravu kaše či „rozsýpavých zemiakoch“ podľa receptu našich starých materí. Ich podiel na spotrebe je ale malý.

SkryťVypnúť reklamu

Autor článku

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 381
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 985
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 381
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 221
  5. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 2 815
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 753
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 478
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 670
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu