SME

Chlieb náš každodenný

Čítate pozorne jedálne lístky? Ak áno, iste ste si všimli, že sú tam, alebo by tam podľa slovenských i európskych predpisov mali byť uvedené možné alergény v jedlách. Jedným z nich je lepok, ktorý obsahuje chlieb, pečivo, knedle, halušky, pirohy, koláče a

(Zdroj: Fotolia.com)

Najkonzumovanejšími múčnymi výrobkami medzi Slovákmi sú nesporne chlieb a pečivo. Ich výber je v súčasnosti taký bohatý, že je niekedy problém vybrať si. Niekedy aj preto, že netušíme, čo nám predajne i reštaurácie ponúkajú. Nie všetky pekárenské výrobky sú totiž balené.

Čo teda konzumujeme? Skúsili ste si niekedy prečítať ten román, ktorý nájdete na obale či príbalovom letáčiku? Ako je možné, že počet ľudí, alergických na lepok a iné druhy potravinových zložiek narastá?

To sú otázky, ktoré si zrejme už položí aj bežný konzument chleba, pečiva a iných pekárenských výrobkov. A tých v slovenských končinách iste nie je málo. Veď práve tieto druhy potravín patria historicky medzi základné zložky našej potravy a len málokto sa vyhýba ich nakupovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zrno oholili

Obilné semeno je pôvodne múčne semeno niektorých druhov tráv. Naši predkovia vyberali, preberali, šľachtili, až sme sa dopracovali k obiliu ako ho poznáme dnes. Najskôr z neho po rozdrvení robili pridaním soli a vody iba jednoduché placky. Postupne sa gazdinky zdokonaľovali a vymysleli chlieb, pečivo, koláče a iné pekárenské dobroty.

Sortiment týchto výrobkov je v súčasnosti nekonečný. To je pozitívny jav. Žiaľ, v poslednom čase sa za relatívne veľmi krátky čas veľa zmenilo aj k horšiemu.

V minulosti sa používalo obilné zrno ako celok, teda otruby, múčne jadro a klíček v ňom spolu. Naši predkovia mleli múku z celého zrna a tým zachovali všetky zdraviu prospešné zložky. Klíček totiž obsahuje potrebné enzýmy a nenasýtené mastné kyseliny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom ale je, že celozrnná múka má kratšiu trvanlivosť ako hladká. Preto sa v dávnejšie začalo obilie vymieľať tak, že sa oddelili vonkajšie vrstvy – otruby a klíčky a zostalo obilné jadro. Tým biela rafinovaná múka, na Slovensku prevažne pšeničná, prišla o veľa vitamínov, minerálnych látok, zdravých tukov. Chýbajú aj enzýmy štiepiace škrob, čo spôsobuje nedokonalé trávenie a niekedy aj poškodenie sliznice čreva.

Rastie počet alergikov

V dnešnej prešľachtenej pšenici je oproti druhom, ktoré sa používali kedysi, veľmi vysoký obsah lepku. Podľa jeho obsahu aj pestovatelia predávajú zrno ako potravinárske a kŕmne.

Problém ale je, že ľudia čoraz viac konzumujú biele pečivo v podobe chleba, rožkov či rôznych koláčov. S nadmernou konzumáciou rastie aj počet tých, ktorí neznášajú lepok alebo majú naň alergiu. Výrobcov to príliš nezaujíma. Vyšší obsah lepku im totiž pomáha pri spracovaní cesta a neprítomnosť klíčkov zaručuje dlhšiu trvanlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ale na druhej strane prichádzajú na trh s výrobkami, ktoré majú byť zdravšou alternatívou bielym chlebom a pečivu. Bežne vám už aj v každej reštaurácii ponúknu celozrnný chlieb či pečivo. Okrem toho aj rôzne tmavé druhy, ktoré sú ale často z cesta z bielej múky zafarbeného napríklad karamelom, sladom, či praženým jačmeňom akebo ražou.

Kvások a kvasnice

Čo si teda máme v predajniach či reštauráciách vyberať? Odborníci odporúčajú kváskové pečivo, kde dominuje ražná celozrnná múka, doplnená soľou, vodou a rascou. Kvások alebo kvas, vyrobený z celozrnnej ražnej múky a vody je totiž základom prírodného spracovania celého zrna. Kvasením sa naruší obal (otruba), ktorá sa tak stáva pre náš organizmus stráviteľná.

Treba ale pripomenúť, že kvas nie sú kvasnice. Opäť sme pri výrobcoch – pekároch. Väčšina z nich si uľahčuje prácu, pretože kvasnice ponúkajú rýchlejšie kvasenie, kým na narušenie otrúb treba dlhší čas. Ktože už by sa tým babral!? Pritom kvások je živý organizmus. Našťastie stále sa ešte nájdu pekárne, kde sa takej tradičnej výroby nikdy nevzdali, alebo iní, ktorí sa k používaniu kváskov vracajú. Žiaľ, treba ich doslova hľadať ako ihlu v kope sena.

SkryťVypnúť reklamu

Kváskové pečivo považujú lekári za zdravšie, dokonca aj lepšie zasýti, a tak ho vlastne treba skonzumovať menej ako v prípade bieleho pečiva. Takže stojí za to vyhľadať pekáreň, kde ho ešte, alebo už zase, pečú. A tiež reštaurácie, kde takéto výrobky ponúkajú, alebo si dokonca sami pečú.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prácu šéfkuchára berie zároveň ako svoje hobby.

Život v zahraničí mu je prirodzenejší.


Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11
SkryťZatvoriť reklamu