A preto grilované špeciality ponúkajú mnohé reštaurácie, hoci tam pahrebu zvyčajne nezakladajú. Na grilovanie slúžia moderné plynové alebo elektrické grily. Pravdaže jedlo z nich nechutí celkom tak, ako to, ktoré sa trochu pripieklo na ohni a je nasiaknuté vôňou dymu, svojskú chuť však nesporne má.
Čo hovorí odborník
Milovníkom prípravy jedál na grile je aj prezident Gurmet klubu Jaroslav Ertl. Pripomína, že obľuba grilovania na Slovensku rastie, a to nielen v lete. Ľudia skrátka obľubujú blízkosť priateľov, rodiny spojenú s prípravou občerstvenia. Je to akýsi rituál, pri ktorom radi relaxujeme, čerpáme energiu.
A zaiste aj preto si radi objednávajú grilované špeciality aj v baroch, puboch či reštauráciách. V nejednej z nich, napríklad v bratislavskom Ponteo, v letné podvečery vytiahnu gril na terasu a tam pozvú svojich hostí. Na grilované mäsko sa chodieva aj do reštaurácie U Srnčíka v Devíne či bratislavského podniku Eagles pub. Špeciálne grill menu na garden grill terase ponúka Grand Boutique Hotel Sergio v Piešťanoch. Množstvom rôznych grilovaných jedál sa roky hrdí aj bratislavská reštaurácia v srbskej réžii – U mamičky, kde sa neboja grilovať napríklad ani jahňacinu.
Aj grilované jedlá však majú svoje nebezpečenstvá. Pri nesprávnom postupe môžu byť plné karcinogénov. A tak J. Ertl radí, že najlepšie je preto vyvarovať sa grilovania na priamom ohni a teplota by nemala prekročiť 400 °C.
Pestrý tanier
Sortiment grilovaných špecialít je veľmi široký. Mäso môže byť kuracie, morčacie, bravčové, teľacie i jahňacie, ale vhodné na rošt sú aj ryby, na Slovensku najmä pstruhy. Mimoriadne populárne sú kuracie krídelká či bravčové rebrá.
Výborná je aj grilovaná zelenina od papriky, rajčín, baklažánov, patizónov, kukurice, cukety, šalotky, cez prekrojené hlávky cesnaku, chilli papričky, cibuľu až po cherry rajčiny. V súčasnosti, keď je čas špargle, sa dajú hodiť na oheň aj jej stonky.
Nehovoriac o rôznych druhoch húb. Môžu to byť šampiňóny asle v čase hubárskej sezóny aj iné druhy. A vari každý Slovák sa rád zahryzne aj do grilovaného zemiaka. Šéfkuchár Ladislav Dibala, známy z Koliby na Kaskádach, ktorý teraz varí v klubovom dome golfového ihriska Tri Duby na Sliači, však rád griluje aj mrkvu a paštrnák, ktoré vďaka tejto príprave získavajú výbornú karamelovú chuť.
Nemäsová alternatíva
Nie každý je milovník mäsa. Nielen vegetariáni však hľadajú nemäsovú alternatívu. V tomto prípade to môžu byť napríklad syry. Nie každý druh je však vhodný na grilovanie. Väčšina sa pod vplyvom tepla roztečie a skončí v pahrebe či na grile vytvorí neveľmi vábnu hmotu. Riešenie ponúkla nedávno Liptovská mliekareň. Na trh priniesla údený pološtiepok Liptov určený špeciálne na grilovanie. Ide o parený syr údený na pravom bukovom dreve, čo mu už vopred dáva „ohňovú“ chuť. Podstatné však je, že si pri grilovaní zachová pevnú konzistenciu a neroztečie sa. Podľa Valérie Mihališinovej, senior brand manažérke Liptov, výborne chutí so slivkovou či brusnicovou omáčkou, ktorá je súčasťou balenia výrobku.
Grilovanie po argentínsky
Sú krajiny, kde je grilovanie doslova národnou vášňou. Snáď neprekonateľní sú v tomto Argentínčania. Na grilované mäso, zvané parillada či asado, sa môžete vybrať do reštaurácií zvaných parilla (čítaj pariča). Nájdete ich na každom kroku. Môže to byť celkom jednoducho zariadená lacná reštaurácia, ale aj luxusný podnik. Do slovenčiny by sa slovo parilla dalo preložiť ako griláreň. Dominuje tam obrovský gril naložený kusiskami rôznych druhov mäsa. Prevažujú veľké steaky, rebrá a iné druhy hovädziny, ale nechýba ani baranina, kozľacina, kuracina, jaternice, krvavničky, vnútornosti, červená klobása chorizo a iné druhy klobások od mini až po dlhé efektne zatočené do špirály. V niektorých parillach majú aj otvorené ohnisko, kde pred zrakmi okoloidúcich pečú medzi kovové mreže roztiahnuté jahňa či kozľa alebo obrovské hovädzie rebrá. Ochutnať ich patrí k silným gastronomickým zážitkom. Slávu argentínskej kuchyne šíri po svete aj populárny šéfkuchár Francis Mallmann. Je to človek posadnutý rozprávaním o ohni a napísal o tom aj knihu. Dobrý kuchár musí podľa neho ovládať prípravu najmenej siedmich druhov ohňa.