SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Nové krušovické pivo Kazbek má kaukazské korene

Odrodové víno či káva? Fajnšmekri si vedia nájsť tie svoje. Robiť tak však môžu už aj milovníci piva. Český kráľovský pivovar Krušovice prichádza na slovenský trh s unikátnym odrodovým ležiakom Kazbek.

Krušovické pivo KazbekKrušovické pivo Kazbek

Čo sa počtu druhov týka, pivo je vari najrozmanitejším nápojom na svete. Spočítať je to nemožné, ale podľa farby či príchute sú ich tisícky. A počet sa neustále rozširuje.

Unikát z Krušovíc

Dôvodom minulotýždňového stretnutia predstaviteľov médií v známej bratislavskej pivárni Beer Palace bolo aj za účasti širokej pivárskej verejnosti predstavenie unikátneho pivného špeciálu Kazbek. Pochádza z dielne českého Kráľovského pivovaru Krušovice a tamojší sládkovia uvarili prvú várku tohto špeciálneho ležiaku len v decembri minulého roku. Bratislavčania tak patrili medzi prvých, ktorí ho mohli ochutnať.

Všetci sme zvedavo čakali na chvíľu, kedy známy pivovarnícky odborníkJosef Helebrant narazí a načapuje prvý pohár Kazbeku. Mimochodom, do špeciálnych pohárov s dnom v tvare kráľovskej koruny.

Ochutnávka pripomínala vinársku degustáciu. Načapované pivo sme najskôr otočili proti svetlu, aby sme sa pokochali v jeho čírej zlatistej farbe. Potom sme ho prevoňali, pováľali na jazyku a až potom prehltli.

A čo sme zistili? Prekvapila nás rázna, robustná, korenistá aróma piva. Akoby ste práve vborili tvár do čerstvo strhnutého šľahúňa chmeľu v chmeľnici. V chuti sme zacítili citrusové plody. Celkovo je to príjemné stredne horké pivo a ako poznamenali kolegovia, obľúbia si ho zrejme aj pivárky. Jeho limitovanú edíciu budú počas februára ponúkať aj iné vybrané puby na Slovensku.

Čo hovorí expert z pivovaru v Krušoviciach

O unikátnosti Kazbeku vie skvele rozprávať Josef Helebrant, ktorý je ambasádorom tejto značky. V Kráľovskom pivovare Krušovice doslova vyrástol. Jeho otec tam 40 rokov vyrábal chmeľové extrakty a on sám sa už roky tiež venuje pivovarníctvu.

  • Prečo má Kazbek takú osobitú chuť?

Lebo je chmelený špeciálnou odrodou chmeľu. Nie náhodou je nazvaná podľa najvyššej hory stredného Kaukazu. Práve tam majú korene jej prarodičia – v podobe tamojšej divokej odrody. O vyšľachtenie Kazbeku sa postarali odborníci zo žateckého Chmeliarskeho inštitútu. Vyznačuje sa stabilitou, výnimočnou chuťou i aromatickou vôňou, má obsah 5-8 % horkých alfa kyselín. Pri kvasení sa zachovávajú jeho aromatické látky, čo dáva pivu osobitú chuť.

  • Líši sa výroba piva z tejto odrody od iných?

Prvú várku uvarili naši sládkovia v decembri minulého roku a potom nasledovalo kvasenie pri nízkej teplote. Pri dlhom ležaní v tankoch sa ešte za studena dochmeľovalo, čo mu umožnilo zachovať si viac chmeľovej arómy. Výsledkom je tradičný ležiak s výraznou chmeľovou arómou s korenisto-citrusovým charakterom. Obsahuje 5,1% alkoholu. Ide teda o poctivú dvanástku ponúkajúcu nevšedný zážitok. Je rovnocenným partnerom pre výrazne nachmelené pivá typov IPA alebo ALE, ktoré si začínajú hľadať cestu aj na slovenský pivný trh.

  • S odrodovými pivami neprichádzate náhodou...

Trend rozmanitosti chmeľových odrôd prišiel zo sveta, pretože pivo má potom naozaj širokú škálu chutí. Aj my v Krušoviciach chceme v spolupráci s odborníkmi z Chmeliarskeho inštitútu v Žatci uvariť ďalšie špeciálne ležiaky chmelené originálnymi odrodami miestnych chmeľov, pretože každá z nich pivu dáva svoj osobitý a nenapodobiteľný charakter.

Expert z pivovaru v Krušoviciach

  • Pripomínate teda, že hoci chmeľ je základnou surovinou na výrobu piva, nie je len jeden...

Áno, je to pravda. Na výrobu väčšinu pív vo svete sa však v súčasnosti používajú zmesi chmeľu a väčšina sa varí z čínskeho chmeľu.

  • Česko na rozdiel od Slovenska, kde bolo pestovanie takmer zlikvidované, je však naďalej významným pestovateľom a exportérom chmeľu. Kam toto odvetvie smeruje?

Český chmeľ patrí svojou kvalitou k unikátnym na svete. Väčšina z neho pochádza zo žateckej a rakovníckej oblasti. Horské odrody sme donedávna v ČR nepestovali. Naši šľachtitelia však prišli v rokoch 1994-2010 s ôsmimi novými odrodami, ako je napríklad Vital s obsahom alfa kyselín až 16 %, Angus či spomínaný Kazbek.

  • Kde ste sa už s Kazbekom predstavili?

Pravdaže doma a v Bratislave, ktorá je druhým miestom. Tým hlavným ale budú aprílové Majstrovstvá sveta v hokeji. Iste sa tam chystá aj veľa slovenských fanúšikov a nové pivá tam budú môcť ochutnať.

  • K vašim aktivitám patrí aj sprevádzanie exkurzii po krušovickom pivovare. Je o ne záujem?

Exkurzie sú súčasťou našich marketingových aktivít. Stali sa veľmi populárne. Boli roky, keď prišlo k nám aj 50-tisíc návštevníkov. Veľmi obľúbené sú najmä medzi turistami z krajín bývalého Sovietskeho zväzu a medzi návštevníkmi prekvapujúco prevažujú ženy. Ukážeme im celý proces výroby piva a zavedieme ich aj do jedinečnej vysvätenej pivovarskej kaplnky, akú v iných českých pivovaroch nenájdete.

Na kráľovský dvor

Hoci Krušovice majú len 400 obyvateľov, ich súčasťou je jeden z najznámejších a najstarších českých pivovarov. Je to zásluha kvalitnej vody z Křivoklátecka i blízkosť Žateckej chmeľovej oblasti. Tento kráľovský pivovar sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriu. Ako jediná česká značka bol po stovky rokov vo vlastníctve českej kráľovskej koruny a v roku 1583 ho kúpil kráľ český a cisár rímsky Rudolf II. Kušovickí sládkovia teda varia pivo bez prerušenia vyše 430 rokov. Predaj značky Krušovice na Slovensku má v súčasnosti v portfóliu spoločnosť Heineken.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rodák z Lučenca Palo Sekerka(spodný rad-tretí sprava) zo svojim tímom za vitrínou, ktorou sa na nich môžu dívať hostia michelinskej reštaurácie v Paríži.

Bolo to komplikované, ale nenechal sa odradiť prvým neúspechom.


16. sep
Branislav Cvik a Ľubomír Vančo zo spoločnosti Banskobystrický pivovar

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo oživili banskobystrický pivovar zdevastovaný mečiarovským privatizérom.


2. sep
Ilustračné foto.

Zdraženie chleba bolo na Slovensku tretie najvyššie v EÚ.


TASR 20. sep

Mesto pod Tatrami. Aj takúto prezývku si vyslúžil Poprad ležiaci v Podtatranskej kotline. Ulice tu majú jedinečné čaro – horizont množstva z nich zdobia hrdo sa týčiace štíty Vysokých Tatier.


6. sep
SkryťZatvoriť reklamu