Prvou zastávkou bola reštaurácia Pavúk - wine restaurant, nazvaná podľa svojho majiteľa Romana Pavúka. Už vojsť do zrekonštruovaného historického vinohradníckeho domu U richtára v Modre je zážitok. Čakali sme, čím nás prekvapí kuchársky kolektív, o ktorého kvalite hovorí aj fakt, že je nositeľom jednej zlatej vidličky podľa gastronomického sprievodcu Gurmán na Slovensku a troch ocenení ako tematická reštaurácia.
Gurmánske hody sme odštartovali lososom. Bol pripravený metódou pomalého varenia sous – vide a spolu s chrenovým krémom sa na jazyku priam rozplýval. Cestovinové batôžteky plnené ragú z diviny s domácim kôprovým tvarohom boli naozaj z toho, čo ponúkajú slovenské luhy a háje, tak ako to hovorí zadanie festivalu. Podľa receptu starej mamy upečený chrbát z mangalice však dostal moderný šat v podobe „parfumu“ z orieškového masla, hráškového pyré a pomarančovej mrkvy. Naozaj mu slušal a aj zahraniční hostia sa zalizovali.
Naše, slovenské odrody
Fajnový obed si žiadal spláchnuť niečím výnimočným. Vinárstvo Blaho, ktoré založil pred desiatimi rokmi Igor Blaha v dedinke Zeleneč pri Trnave, sa takými nápojmi pochváliť môže. Venuje sa totiž pestovaniu a výrobe vína najmä zo slovenských novošľachtencov, ako sú Dunaj, Nitra, Váh, Hron, Rimava, Rudava, Rosa, Torysa. Dominujú medzi nimi najmä červené, ale mnohí si tam radi zájdu aj na biele či ružové vínka. A aj rakúski i maďarskí účastníci gurmánskeho zájazdu museli uznať, že slovenské odbory a vína majú na to, aby sa presadili vo svete.
Ako sa robia veľké jedlá
Cesta zo Zelenča do Bratislavy bola v očakávaní, čím nás prekvapí jeden z najznámejších slovenských šéfkuchárov Jaroslav Židek, držiteľ už troch ocenení Gurmán Award ako Kuchár roka na Slovensku. Svoje kuchárske umenie už istý čas predvádza vo vlastnej rodinnej reštaurácii Albrecht v rovnomennom hoteli na Červenom kríži nad Bratislavou, ktorá tiež už stihla získať od gastronomického sprievodcu Gurmán dve zlaté vidličky.
Privítal nás osobne a pochválil sa chutnou domácou šunkou. Ďalším chodom bol výborne ugrilovaný jeseter s mrkvou, tarhoňou a omáčkou zo schránok kôrovcov. Ako svoju špecialitu však označil jahňaciu roládu plnenú jahňacími vnútornosťami, pričom ľadvinky použil aj na omáčku. Ukázal, ako sa dá aj z naoko jednoduchých surovín urobiť veľké jedlo. Nuž, a keď sme nakoniec dostali ozajstnú hľuzovku zabalenú v čokoláde, pochopili sme, v čom tkvie kuchárske umenie – v spájaní naoko nezlučiteľných chutí. Teda cesnakovo chutiacej podzemnej huby so sladko-horkou čokoládou.
Gastronomické dobrodružstvá v rámci Zimného festivalu jedál možno ešte zažívať do 17. februára 2015. Zisťovať, aké prekvapenia šéfkuchári jednotlivých reštaurácii vymysleli a kupóny objednať sa dajú na zimnyfestivaljedla.sk.