SME

K jeseni stále patria aj husacie hody

Deti pobehujúce po ulici a pozývajúce hostí do domu na husacinu už v obciach pod Malými Karpatmi neuvidíte. Aj ponuka žltučkých doma vykŕmených husí na trhoviskách je už zriedkavá. Husacinársky biznis však stále prekvitá.

Viac informácií o Husacine

Moderná technika už umožňuje zvládnuť pečenie husí väčšine reštaurácii. A predsa väčšina milovníkov tohto mäska chodí na husacinu stále najmä do obcí pod Malé Karpaty. Kvôli tradícii, atmosfére. A ešte aj niečomu inému, čo k tomuto jedlu na jeseň neodmysliteľne patrí – burčiaku. Veď ide o najznámejšiu slovenskú vinársku oblasť a mastné mäsko doslova volá po spláchnutí.

Začínali s prednými izbami

Kedysi sa na pečené husi chodilo do rodinných domov a gazdiná vítala hostí zvyčajne v prednej izbe, po dnešnom obývačke. Pre mnohé rodiny to bývalo príjemné prilepšenie si do rodinného rozpočtu, čo sa tak hodilo najmä pred Vianocami. Predné izby sa neskôr rozrástli do zadných častí domu a dnes už ide viac-menej o reštaurácie, aj keď mnohé s obmedzenou prevádzkou – iba na jesenné mesiace. Po Vianociach sa zvyčajne zatvára a rodina oddychuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nečudo, že tieto špeciálne reštaurácie dnes mnohí volajú husacinárne. V niektorých domoch, napríklad U Gálikovcov či v Zelenom dvore pribudlo viacero prístavieb, samostatných priestorov pre rôzne rodinné či firemné partie. Iní išli na to cestou výstavby nových zariadení, ale pečené husi a všetko, čo k ním podľa tradície patrí, sú hlavným sortimentom na ich jedálnom lístku.

Foie gras po slovensky

Kto sa vyberie do niektorej husacinárne v Slovenskom, ale aj Chorvátskom Grobe, Svätom Jure či Limbachu, zrejme začne hodovanie predjedlom – teplými alebo studenými husacími pečienkami. Slávne foie gras, ako nazývajú husacie ale aj kačacie pečienky Francúzi, ktorí ich považujú priam za svoje kultúrne dedičstvo, nie sú totiž ničím výnimočným ani v našich končinách.

SkryťVypnúť reklamu

Tobôž už nie v Maďarsku či Rumunsku, v krajinách, ktoré patria v súčasnosti v produkcii „bielych pečienok“ z umelo dokrmovaných husí či kačíc, tzv. štopaním (štopovaním) k európskej i svetovej špičke. Aj väčšina husí a pečienok, na ktoré chodíme do husacinární pod Malé Karpaty, pochádza z veľkochovov alebo z Maďarska alebo južného Slovenska. Pod Karpatmi už gagot husí začujete zriedka.

Kto ochutnal „biele“ husacie pečienky vie, že sú jemné, maslové, delikátne. A typická je aj ich svetlá žlto-ružová farba. Husi sú totiž pomocou špeciálnych „lievikov“ dokrmované predvarenou kukuricou alebo kukuričnou zmesou, vďaka čomu sú ich pečene oproti tým, čo sú chované bežným spôsobom, aj šesťnásobne väčšie.

Kým však husi treba vedieť špeciálne upiecť, prípravu pečienok zvládnu kuchári v hociktorej lepšej reštaurácie.

SkryťVypnúť reklamu

Niet nad jednoduchosť

Na Slovensku máme najradšej pečienky pripravené celkom jednoducho – upražené na masti. Niekde ich pre zvýšenie jemnosti zvyknú predtým namočiť na niekoľko hodín do mlieka. Aj dochucovadlá sú jednoduché: trochu soli a čerstvo pomletého korenia. A potom sú tu rôzne paštéty, paté či terinky napríklad aj s hľuzovkami. Tie však v poslednom čase strácajú na popularite, pretože obľube sa viac tešia prírodné, „surové“ produkty. Spôsobil to rozmach nových technológii, konkrétne vákuového balenia, ktoré umožňuje transportovať suroviny v chladiacich boxoch veľmi rýchlo. Takže produkty z ktoréhokoľvek kúta sveta sa vzduchom dostanú k pôžitkárom za pár hodín.

Rodinné biznisy

Pečenie husí zostáva na Slovensku predovšetkým rodinnou tradíciou, na ktorú sa gurmáni dajú aspoň raz za rok radi zlákať. K takýmto rodinám patria napríklad Konštiakovci-Pluhárovci. Husi piekla babka, potom mama a dnes už rodinný biznis prevzali dve dcéry.

SkryťVypnúť reklamu

Na pečenie husí používajú vo väčšine husacinární špeciálne hlinené pekáče. Nielen v tom je tajomstvo výbornej chuti a jemnosti mäska. Počas pečenia treba hus niekoľkokrát otočiť, aby sa kožka upiekla do chrumkava. Mäsko pod ňou ale musí zostať mäkučké, šťavnaté, na jazyku sa musí priam rozpadávať. Nesmie sa teda nechať vysušiť.

Lokše patria k tomu

A ešte čosi patrí na Slovensku neodlučiteľne k husacím hodom. Sú to lokše. Hoci recepty, ako ich pripraviť, nájdete dnes hocikde, najmä na internete, pri príprave doma čoskoro zistíte, že výsledok býva neistý. Aj pre lokše platí, že by mali byť šťavnaté, krehké. Aj preto sa do cesta tradične pridávajú uvarené zemiaky. A potom sa placky opekajú nasucho. Buď na panvici, alebo klasicky – rovno na sporákovej platni. Práve to im zaručuje typickú chuť i konzistenciu. K tomu už stačí pridať dobrú červenú či bielu kapustu, kyslé uhorky a inú kvasenú zeleninu a hody sa môžu začať.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie je však všetko prenechať na profesionálov. Aj preto tak radi chodíme do niektorej z približne 30 husacinární do obcí pod Malými Karpatmi, medzi ktorými má Slovenský Grob najvýznamnejšie postavenie.

Viac informácií o Husacine

Reštaurácie Slovenský Grob

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 365
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 5 095
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 339
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 302
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 733
  6. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 2 692
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 506
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 651
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu