Výber stovky najlepších slovenských vín, ktoré vystriedajú v Národnom salóne vín začiatkom septembra vlaňajšiu kolekciu, bol aj tentokrát veľmi prísny. Každá vzorka najskôr prešla 20 nominačnými súťažami a potom hodnotením siedmich komisií na záverečnej výberovej súťaži. Tá sa pod patronátomZväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku konala 23.-24 júna 2014 vo Vinárskom dome v Pezinku.
Hodnotili nielen technológovia
Deviaty ročník sa niesol v znamení významných zmien v hodnotení vín. Podnetom pre tieto zmeny boli medzinárodné súťaže vín. Organizátori upustili od dvoch paralelných komisií a víno hodnotila iba jedna komisia. Tá však mala väčší počet členov a rôznorodejšie zloženie. Doteraz boli medzi degustátorov pozývaní predovšetkým technológovia vína. Tentoraz bol však zaujímavý aj názor obchodníkov, somelierov a vinárskych novinárov. Medzi hodnotiteľmi tak bola aj autorka tohto článku.
Do 20 nominačných súťaží vín, ktoré boli vo všetkých vinohradníckych oblastiach Slovenska, prihlásili výrobcovia a distribútori 8 854 vín, z toho 3 668 vín získalo viac ako 84 bodov a tým aj právo nominovať sa do Národného salónu vín. Tam sa však môžu dostať len tie vína, ktoré spĺňajú kritériá aj čo sa týka dodávky istého množstva. A tak sa súťažný zoznam napokon zúžil na 472 vzoriek vín od 56 vinárov. Oproti minulému ročníku je to o 42 viac.
Najúspešnejší: Karpatská perla a Elesko
Po degustácii a prísnom bodovaní v hodnotiteľských komisiách výsledky napokon ukázali, že najväčšie zastúpenie v Národnom salóne vín budú mať v novej sezóne dve vinárstva – Karpatská perla zo Šenkvíc a Elesko Modra – po osem. Za nimi skončili tri vinárstva so šiestimi vínami –Golguz Hlohovec, Villa Vino Rača a Matyšák Pezinok. Po päť vín vybrali komisie od vinárstiev Janoušek a Polák, Zápražný, Vinárske závody Topoľčianky, Víno Mrva&Stanko a Pavelka a syn.
Náročný ročník
Najviac súťažných vzoriek bolo logicky z ročníka 2013. Ten bol pre vinárov mimoriadne náročný na starostlivosť o vinič aj hrozno. Úrody bolo o pätinu až tretinu menej, cukornatosť pri zbere bola síce slušná, ale nižší bol obsah kyslín. Ročník prial najmä modrým odrodám, ktoré mnohí vinári premenili nie na červené, ale stále rastúcej popularite sa tešiace, ružové vína. Tohto roku ich bol v nominácii rekordný počet – až 40 vzoriek ružových. V ostatných kategóriách to bolo: vína biele tiché suché 166 vzoriek, tiché biele polosuché a polosladké 65 vzoriek, prírodne sladké 42 vzoriek, šumivé 21 vzoriek, tokajské 10 vzoriek, červené tiché suché 118 vzoriek, tiché červené polosuché a polosladké 10 vzoriek.
Turistická atrakcia
Národný salón vín SR sa stal ukazovateľom kvality nielen slovenských vín a vinárov, ale aj celého slovenského vinohradníckeho regiónu. V Pezinskom zámku a Bratislave v Apponyiho paláci možno celoročne nielen ochutnávať stovku najlepších slovenských vín, ale aj vypočuť si odborný výklad o slovenských vínach a vína sa tam dajú aj zakúpiť. Organizujú tam aj špeciálne tematické ochutnávky – v lete sú to ružové vína, na jeseň mladé vína, na jar vína z novošľachtencov.
Počas doterajších ôsmich rokov existencie navštívilo Národný salón vín SR zatiaľ vyše
50 000 návštevníkov. Niektorí si zakúpili degustačný program, iní prišli na prehliadku historických pivníc. Viac ako polovicu návštevníkov tvorili zahraniční turisti, a to doslova z celého sveta.
Víťazi kategórií pre Národný salón vín SR 2014/2015
Tiché biele suché
Veltlínske zelené 2013 neskorý zber – Janoušek & Polák, s.r.o.
Tiché červené suché
Dolfik 2012 akostné značkové - Michal Sadloň
Prírodne sladké
Dauphine 2009 ľadové víno – Blasko Wine, s.r.o.
Tiché biele polosuché a polosladké
Pálava 2 2013 výber z hrozna – Elesko, a.s.
Tiché ružové polosuché a polosladké
Cabernet sauvignon rosé 2013 neskorý zber – Karpatská perla, s.r.o.
Tiché ružové suché
Cabernet sauvignon rosé 2013 akostné – Vinkor - Ing. Vršek Ján
Šumivé vína
Prezident demi – sec šumivé - Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.
Tokajské vína
Tokajská výberová esencia 2002 tokajský výber – J. & J. Ostrožovič
Autor: Jana Janku