Súťaž organizuje Slovenský zväz výrobcov piva a sladu. Pohľad do jej tohtoročných výsledkov prezrádza, že najlepšie sa darilo pivovarníkom zo skupiny Topvar so sídlom vo Veľkom Šariši. Získali spolu sedem zlatých, strieborných a bronzových koruniek.
Milovníkov piva však nemenej ako úspechy veľkých pivovarov zaujíma aj to, čo navaria a ponúknu malé miestne pivovary. Ich počet každoročne rastie - v súčasnosti je ich už 34. Hoci ich produkciu stihnú vypiť pravidelní návštevníci, predsalen tiež ide o istú skúšku starých i nových chutí.
Spotreba opäť rastie
Štatistiky hovoria, že Slováci priemerne vypili vlani 76 litrov piva, čo je o štyri litre viac ako v roku 2010. Spotreba teda v posledných rokoch po období poklesu rastie. Pivovarníkov to nesporne teší. A to však zásluha toho, že sa dokázali prispôsobiť novým trendom, novým chutiam spotrebiteľov.
Hlavným fenoménom je prudký nárast spotreby ochutených pív - radlerov, či pív sýtených ovocnými chuťami. Odborníci hovoria, že je to dôsledok dospievania tzv. sladkej generácie, vychovanej na sladkých kolových nápojoch a cukrovinkách. Rovnako tiež rastie spotreba nealkoholických pív i radlerov, čo zase súvisí s vyššou motorizáciou slovenského obyvateľstva. Jeho predaj sa medziročne zvýšil z vlaňajších 124 000 litrov zhruba o tretinu.
Nečudo, že pivovary aktívne na reagujú na tieto požiadavky a inovujú podľa nich svoj výrobný sortiment. Medzi trendy patrí aj balenie do plastových fliaš. To však nekorešponduje so želaniami ochranárov, ktorí vidia obrovský nárast odpadov a veľké finančné nároky na ich likvidáciu. Preto podporujú radšej predaj čapovaného a fľaškového piva.
Kto získal Slovenské pivné korunky 2014?
Svetlé výčapné pivo 10%
- Šariš 10 %
- Steiger 10 %
- Topvar10 %
Tmavé a polotmavé
- Šariš 12 %
- Topvar Marina
- Zlatý Bažant
Svetlé výčapné 12 %
- Steiger 12 %
- Sitňan 12 %
- Topvar 12 %
Nealkoholické pivo
- Zlatý Bažant
- Birrel
- Steiger tmavé
Alkoholický radler
- Smädný Mních grep
- Bažant citrón
- Smädný Mních citrón
Nealkoholický radler
- Birrel Pomelo & Grep
- Steiger citrón
- Bažant citrón
Malé reštauračné pivovary (víťazi kategórií)
Svetlé pivá: Brontvai svetlý Aurum - Pivovar Brontvai, Kvačany
Tmavé pivá: Tmavý ležiak 13 % p - Múzejný pivovar, múzeum obchodu, Bratislava
Kvasené špeciály: Rauch 13,5 % - Pivovar Kastelán, Oravský Podzámok
Vrchne kvasené pivá: Welzen - Pivovar Sessler, Trnava
Ocenili aj osobnosti
Súčasťou slávnostného odovzdávania Slovenských pivných koruniek v Bratislave sa prvýkrát stalo a oceňovanie osobností slovenského pivovarníctva a sladovníctva. Toto verejné uznanie získala pedagogička Daniela Šmogrovičová z Fakulty chemických a potravinárskych technológii STU v Bratislave, riaditeľ Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu Roman Šusták a technológovia výroby piva Rudolf Kajan a Vojtech Giertl. Poctu in memoriam udelili aj Michalovi Pramukovi za jeho zásluhy na rozvoji výroby a propagácie piva.
Autor: Jana Janku