Minipivovary ponúkajú vždy niečo navyše
Dnešní konzumenti (a o pivároch to platí rovnako) sú nároční. Na trhu je široký výber jedál, nápojov a gurmánskych zážitkov. Dá sa povedať, že trh ich už rozmaznal, čo však vôbec nie je na škodu. Pivári totiž dokážu oceniť, keď sa im niekto venuje a namiesto tradičnej „desinky“ či „dvanástky“ im ponúknu niečo navyše. Práve to je doménou malých slovenských pivovarov, ktoré sa tým líšia od unifikovaných veľkovýrobcov „europív“. Zákazník príde do minipivovaru, mnohokrát ho privíta sám majiteľ a s radosťou ho zasvätí aj do procesu výroby poctivého domáceho piva. Väčšina malých pivovarov je navrhnutá tak, aby si zákazníci popri vychutnávaní zlatého moku mohli priamo jeho cestu do pípy aj „odsledovať“.
Predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska, Ing. Ľubomír Vančo, dodáva: „V Amerike vznikne za rok okolo 400 minipivovarov, v Čechách okolo 50 a na Slovensku zhruba do 10. Je to však pozitívny posun oproti minulosti a som rád, že zatiaľ žiadny z našich malých nezávislých kolegov nezanikol.“
Najoceňovanejšie pivá u nás i zahraničí
Rodinná atmosféra v malých pivovaroch však zďaleka nie je to jediné, čo návštevníkov priťahuje. V prvom rade je to o pive samotnom. Každý jeden malý pivovar si svoj recept na dokonalé pivo poctivo odmakal a otestoval. Sládkovia strávili dni cibrením a dolaďovaním receptov, častokrát to bola doslova alchýmia a starostlivé vyberanie každej jednej ingrediencie.
Dať si záležať na detailoch sa oplatilo, pretože slovenské pivá z nezávislých pivovarov dnes patria k najoceňovanejším pivám u nás i v zahraničí. Dobrým príkladom je posledný slovenský nezávislý priemyselný pivovar Urpiner, ktorý neuviazol v sieti nadnárodných pivných gigantov. Tento rok už stihol za svoje pivá získať prestížne České pivné pečate /zlato, striebro i bronz/. Minulý rok sa stal víťazom Výročnej ceny slovenskej pivovarníckej akadémie a odniesol si titul Pivovar roka 2012.
Medzi oceňované pivovary patrí aj rožňavský Kaltenecker, ktorý sa pýši zlatou i striebornou Slovenskou pivnou korunkou, Jarnou cenou českých sládkov a ceny zbiera aj v zahraničných súťažiach. Slovenské pivné korunky majú na svojom konte aj pivovary Brontvai, Štramák (tento rok získal až dve korunky), Sandorf, Victoria, Kastelán a Meštiansky pivovar, ten dokonca v roku 2012 získal až dve prvenstvá za svetlé i za tmavé pivo. Posledné dva roky si pravidelne odnesie zlatú Českú pivnú pečať aj minipivovar Sessler a tento rok sa mu mimoriadne darilo, keďže získal až tri Slovenské pivné korunky.
Letné pivné festivaly
O tom, že o malé pivovary je naozaj veľký záujem, svedčí aj množstvo aktivít a festivalov, ktoré každoročne, najmä v lete, pribúdajú. V máji sa už tradične začína Záhoráckym pivným festivalom v Prievaloch, ktorý ponúka okrem hudby, zábavy a svojho piva zo Sandorfu, aj pivá z domácich i zahraničných minipivovarov. Tento rok sa poctivé pivo oslavovalo aj na Liptove a to prvým ročníkom Behu priateľov piva, ktorý zaznamenal veľký úspech. Od roku 2007 sa pravidelne poslednú májovú sobotu v rámci festivalu Starfest otvárajú brány pivovaru Kaltenecker v Rožňave, sprievodným podujatím býva prestížna domovaričská súťaž Slovak Homebrewing Star.
Začiatkom júna si priaznivci dobrého piva mohli prvý raz vychutnať podujatie Stupava Pivo Fest, kde sa spoločne s pivovarom Stupavar odprezentovalo aj 11 ďalších slovenských minipivovarov. Ak to nestihli, začiatkom októbra sa môžu v pivovare zastaviť pri príležitosti Dňa otvorených dverí.
V auguste sa v Trnave konajú Slávnosti piva, ktoré sú spojené s Dňom otvorených dverí pivovaru Sessler. Na svoje si koncom leta prídu milovníci piva v Senici, kde sa na Kunovskej priehrade uskutoční druhý ročník festivalu Štramák Fest.
Vyslovene bohatá na pivné udalosti býva aj jeseň, kedy sa koná hneď niekoľko pivných akcií. Minulý rok to bol prvý ročník festivalu PIVOBRANA Fest, kde sa na banskobystrickom Radvanskom jarmoku prezentovalo hneď niekoľko malých nezávislých pivovarov združených v hnutí na obranu poctivého slovenského piva, viac na www.pivobrana.sk. Nezávislé pivovary si v septembri vychutnávajú aj Bratislavčania na Staromestskom beerfeste.
Medzi ostrieľaných pivných harcovníkov patrí aj Banskobystrický pivovar Urpiner, ktorý aj tento rok privíta svojich fanúšikov už na deviatom ročníku Dňa otvorených dverí. Novinkou tohto roka je aj pripravovaný projekt Pivné cesty, ktorý bude „pivnou dvojičkou“ dobre známych vínnych ciest a už čoskoro ponúkne fanúšikom dobrého piva organizované návštevy malých pivovarov spojených s degustáciou poctivého piva.