SME

Bratislavský Lanai dýcha exotickými vôňami a chuťami

Názov dostal podľa jedného z havajských ostrovov. Nie náhodou. Tak ako je exotické jeho meno, exotický je aj jedálny lístok. Lanai však láka svojich hostí aj príjemnou atmosférou. (Inzercia)

Reštauráciu a zároveň aj kaviareň Lanai Cafe & Bar nájdete blízko historického centra Bratislavy – na Julom Satinským i Borisom Filanom spopularizovanej Dunajskej ulici. Už druhý rok sa snažia robiť to, čo im ide najlepšie. Variť pre ľudí, čo najchutnejšie a najkvalitnejšie jedlo.

Začiatky bývajú vždy ťažké a Lanai nie je výnimkou. V priestoroch tejto reštaurácie bol predtým podnik, žiaľ nie s veľmi dobrým menom. Ľudia si postupne zvykali, že aj keď adresa zostala, všetko sa zmenilo. Nový moderný bar, nová ponuka nápojov, nový exotický jedálny lístok. Prvý dojem robí veľa a to vedia aj majitelia. Preto úplne prerobili interiér, zútulnili ho a keďže zmena je potrebná stále, neustále pracujú na jeho zútulnení. Hoci v okolí sídli pomerne veľa firiem, predsa len chvíľu trvalo, než si nový podnik našiel klientelu, ktorá oceňuje jeho štýl i istú nadštandardnú úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Štýl otvoreného podniku

„Dali sme si predsavzatie, že to bude reštaurácia, kam budú ľudia chodiť za dobrým jedlom,“ zdôrazňuje jeho spolumajiteľka a zároveň kuchárka Simona Sičaková. „Väčšinu jedál robíme na čerstvo, no niektoré však potrebujú dlhšiu, častokrát viachodinovú prípravu. Keďže prvé jedia oči, jedlo musí nielen dobre chutiť, ale aj pútavo vyzerať. Preto používame na dekorácie rôzne druhy exotického ovocia. Jedálny lístok je zmes kuchýň viacerých krajín, ako je thajská, indonézska či havajská. Niektoré sme si vymysleli sami a skombinovali s inými jedlami. Ukázalo sa však, že mladí ľudia sú už scestovaní, poznajú iné kuchyne a hľadajú ich aj doma. Pre mňa je zadosťučinením, že to funguje.“

Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí napríklad tom-yum polievka so sklenenými rezancami a thajskou zeleninou, nasi goreng s indonézskou pikantnou ryžou, volským okom, kuriatkom, krevetami a mätovým jogurtom, z rýb losos s tigrou krevetou na bourbone s pomarančovým maslom a pečenými rozmarínovými zemiakmi. Hosti si však radi objednávajú napríklad aj klasickú kuriatkovú omáčku, obľúbené sú tiež steaky. Je známe že kuchyne, ktorými sa zaoberá Lanai, sú väčšinou pikantné, no vyberú si aj tí, ktorí pikantné jedlo moc neobľubujú.

SkryťVypnúť reklamu

Do reštaurácie však chodia hostia aj pre jej celkovú atmosféru. Obsluhu tvorí totiž zohraný tím ľudí. „Zvolili sme si štýl slobodnej firmy,“ hovorí S. Sičáková. „Dokonca ani v kuchyni nemáme nijaké pozície, teda nikto nie je šéfkuchárom. Každý, kto chce variť, sa naučí. Aj začiatočníci sa u nás dokážu vypracovať. Na pohovore sa zvykneme pýtať, či ich to baví. A dnes už viem, že aj keď musím z kuchyne niekam odísť, môžem sa spoľahnúť, že všetko bude tak ako má byť.“

Nech sa najedia aj oči

Keďže v Lanai si mimoriadne potrpia na dekorácie jedál, ľudia si ich fotia a vešajú na facebook, čo je ďalšia forma reklamy. Aj čašníčky, ktoré tam pracujú, mávajú dobré hodnotenie. Sú usmiate, s návštevníkmi sa radi porozprávajú. Ojedinele, ale predsa, nemusí exotická chuť zákazníkovi „sadnúť“. Stačí to však povedať. Ak sa dá, v kuchyni mu pripravia jemnejšiu verziu, alebo jedlo úplne vyjmú z účtu, čo vo väčšine reštaurácii nie je bežné. V Lanai si však hovoria, že za spokojnosť zákazníkov to stojí.

SkryťVypnúť reklamu

S. Sičáková sú s spolumajiteľom Martinom Adamovičom zohraný tandem. Aj keď sa on dlhé roky venuje inej brandži, gastronómia je jeho koníčkom. Jeho najobľúbenejšími destináciami sú práve Thajsko a Ázia celkovo a práve tu spoznával nové chute a snažil sa ich preniesť aj do svojej vytúženej reštaurácie.

Ona je profesionálkou, ktorá zbierala skúsenosti v Anglicku v indonézskej kuchyni a na Sardínii sa zase veľa naučila o talianskej. Má obrovský talent na vymýšľanie nových jedál, kombinácie chutí a dekorácie. Práve ona naučila všetkých kuchárov dekorovať taniere. Z jej rozprávania vidno, že práca okolo gastronómie ju veľmi baví. Hoci sa v súčasnosti venuje aj organizačnej práci, vraví, že sa lepšie cíti v kuchyni.

Trojchodové obedové menu

Spočiatku ponúkali v Lanai aj denné menu. Pred časom od toho upustili, pretože pri veľkom návale ľudí nezvládali prípravu na takej úrovni, ako si predsavzali. Rolu hrali aj vysoké náklady. Ak totiž nechceli variť z lacných a podradných surovín a náhradiek, tak to nevychádzalo. Navyše reštaurácia bola v čase obeda preplnená, čo znižovalo komfort zákazníkov a to sa jej majiteľom nepáčilo.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti stojí trojchodová minútková obedová ponuka 8,90 €, pričom v cene je zahrnutá polievka, hlavné jedlo, dezert a pohár vína alebo nealka. Časť návštevníkov sa po tejto zmene k reštaurácii síce otočilo chrbtom, ale mnohí to ocenili. „Teraz mávame menej hostí, ale môžeme sa naplno venovať kvalite jedál. Je to klientela, ktorá si radšej za kvalitný obed zaplatí. Naše krédo je, že to čo minieš za stravu, ušetríš neskôr na liekoch,“ uzaviera S. Sičáková.

Do Rustique na Obchodnú ulicu

Úspech Lanaia bol podnetom, že sa jeho majitelia rozhodli pre otvorenie ďalšieho podniku na ďalšej frekventovanej bratislavskej ulici – Obchodnej. Rustique otvárali v októbri minulého roku a po francúzsky to znamená vidiecky. Má teda celkom iný štýl ako Lanai. S. Sičáková hovorí, že si tam splnila svoje sny o francúzskej reštaurácii, ktorá je ale zároveň aj vinárničkou, kaviarničkou, barom a príležitostne aj music barom. Často tam znie klavír, občas zahrá aj živá kapela. Podnik tvoria tri izbičky – z nich jedna je VIP na zvonček. Zaujme vás originálny interiér plný francúzskeho šarmu. Aj preto je Rustique vyhľadávaný aj zaľúbenými párikmi.

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu