SME

Ročník 2013 nepatrí k vydareným, ale môže priniesť prekvapenia

Dlhá a vlhká jar, horúce leto, niekde aj dažde počas oberačiek. Nízka úroda hrozna. Tak charakterizujú európski vinári, vrátane slovenských, ročník 2013. Aj ten však môže priniesť skvelé vína.

Kým vinári na americkom kontinente si uplynulý ročník pochvaľujú a prirovnávajú ho k sľubnému 2012, väčšina európskych vinárov nijaké nadšenie neprejavuje. Hovorí o tom aj správa odborného magazínu Wine Spectator z najvýznamnejších vinárskych krajín.

Taliansko: Lepšie pre biele

Veľa dažďa niektorým odrodám hrozna pomohlo, ale iným prinieslo hnilobu. Horúce leto vinič stresovalo a v konečnom dôsledku to znamenalo nižšie úrody. Na severovýchode to mali tí vinári, ktorí sa zameriavajú na výrobu vín vyššej kvality, ťažké. Ľahšie sa s aktuálnou situáciou vyrovnali tí, ktorí ponúkajú vína strednej triedy. Aj v Taliansku dažde na začiatku jesene spôsobili, že bolo priam umením vystihnúť čas zberu. Celkovo si skôr pochvaľujú producenti bieleho, ako červeného vína.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko: Dvadsaťročný rekord

V niektorých regiónoch Francúzska zaznamenali najnižšiu úrodu hrozna za posledných 20 rokov. Spôsobili to upršaná zima i jar a potom nie veľmi horúce leto. Aj jesenné oberačky prerušili dažde a tak vyhrali tí, ktorí počkali na pekný október. Aj vinári v slávnom regióne Bordeaux tento ročník považujú za najťažší za posledné tri desaťročia. Milovníci slávnych dezertných vín Sauternes a Barsac, vyrábaných z hrozna napadnutého ušľachtilou plesňou (podobne ako tokajské),však budú určite spokojní.

Španielsko: Fascinujúci rok

Množstvo dažďa v tejto krajine počas zimy a jari prevýšilo všetky historické štatistiky posledných dekád. Veď na jar napršalo päť krát viac, ako je bežný priemer. Inde by sa už všetci obávali, čo bude, ale španielske vinice trpeli predchádzajúcim suchom a pôda potrebovala nevyhnutne vlahu. Problémom sa však vinári nevyhli. Úrody hrozna boli pomerne nízke a navyše prišla aj daždivá jeseň. Iba v tých regiónoch, kde sa tešili lepšiemu počasiu, vyprodukovali zdravé a kvalitné hrozno. Napriek všetkému hovoria španielski vinári, že ide o fascinujúci rok, ktorý prinesie veľa fascinujúcich vín.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko: Tešia sa na dezertné vína

Rakúski vinári si sťažujú najmä na dažde počas zberu. Za sľubné vína označujú najmä tie z regiónu susediaceho so Slovenskom – Burgeland. Vlajkovou loďou rakúskych vinohradov je odroda veltlín zelený. Tá má však vo väčšine regiónov menej kyseliniek, ako býva zvykom. Je to dôsledok jedného z najhorúcejších liet, čo nepasovalo vinohradom ani hroznu. V Rakúsku to bol už štvrtý rok po sebe, čo zaznamenali nízke hektárové úrody. Podľa Williho Klingera, riaditeľa Wine Marketing Board, najväčší kvalitatívny potenciál má rizling. Rakúski vinári sa tešia najmä na tohtoročné dezertné vína.

Nemecko: Medzi dvomi pólmi

V tejto krajine bola tiež veľmi chladná jar, ktorá prešla do mierneho leta. Potom ale prišlo veľa dažďov v septembri a ak vinári neboli dosť pozorní, hrozno im hnilo. Mnohí sa rozhodli pre rýchly zber, ale vtedy nebolo hrozno ešte dostatočne zrelé. Vyhrali tí, ktorí vyčkali na november, ktorý priniesol veľa slnka. Celkovo to bol rok, ktorý dal nemeckým vinárom poriadne zabrať. A aké bude nemecké víno? Vraj bude oscilovať medzi dvomi pólmi – s vysokým obsahom kyseliniek, až po vína z dobre vyzretého hrozna s vysokým obsahom zvyškového cukru.

SkryťVypnúť reklamu

Portugalsko: Vyhrali tí, čo počkali

Mokrá zima zavŕšila v poradí už druhý suchý rok v regióne rieky Douro, kde sa dorába známe portské víno. Dozrievanie hrozna meškalo tri týždne a potom prišli zase septembrové dažde. Aj v tomto prípade sa mnohí vinári aj vzhľadom na zlé predpovede počasia poponáhľali. Zvíťazili ale tí, ktorí si počkali. Vo všeobecnosti sa dá v Portugalsku hovoriť len o priemernom ročníku.

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu