SME

Palacinky už dávno zakotvili medzi slovenskými národnými dezertmi

Poznajú ich takmer v každom kúte sveta. Pokojne ich však môžeme považovať za typicky slovenské jedlo. Vo väčšine reštaurácií ich totiž predajú viac než akéhokoľvek iného dezertu.

Gurmáni mávnu rukou, vraj priveľmi obyčajné a najmä časté. Niet totiž takmer reštaurácie, kde by ich neponúkali. S čokoládou, orechmi, lekvárom, šľahačkou alebo zmrzlinou. Manažéri tvrdia, že ich hostia stále chcú a popri štrúdli ide o najpredávanejší dezert. A netýka sa to len obľuby u detí.

Dezert z prehistorických dôb

Zrodili sa omnoho skôr než v starom Grécku, odtiaľ však pochádzajú najstaršie palacinkové zmienky. Už v 5. stor. pred n. l. tam pripravovali tagenias – placky z olivového oleja, múky, kyslého mlieka a medu. Piekli ich v panvici, z čoho vzišiel aj ich názov. Podávali sa na raňajky.

SkryťVypnúť reklamu

Sto typov „pancakes“.

Dnes sa v medzinárodnom kulinárskom jazyku vraví o pancakes. Tento výraz zahŕňa celú rozvetvenú rodinu okrúhlych múčnych špecialít. Kým americké majú až centimetrovú hrúbku, v Bretónsku sa do tenkého dezertu používa pohánková múka. Nemecko obľubuje palacinky ako obal na jablkové kolieska, vo fínskom v rúre pečenom alandspannkaka je aj ryža a kardamóm. Na Islande považujú za dôležité, aby sa palacinkáreň nikdy neumývala. Holandsko prekvapuje pri pannenkoeken kombináciou slaninky a ovocného sirupu, v Španielsku sa pri príležitosti zabíjačiek jedia palacinky s bravčovou krvou. Vo Walese niektoré druhy pripravujú aj s použitím kvásku alebo ovsených vločiek. Indický kuchár necháva na cesto fermentovať ryžu s fazuľou a vodou, etiópsky používa kvasinky injera, ale kenský by aj našu slovenskú holú palacinku pokladal za svoju a servíroval by ju na raňajky.

SkryťVypnúť reklamu

Nech fantázia nekončí šľahačkou

Klasické zatočené palacinky nie sú presvedčivým dôkazom kuchárovej invencie. Ani Radovan Žigray, šéfkuchár hotela Privilege v Košiciach, ich tak neponúka rád. „Pretože ich pripravujú všade. V našej reštaurácii vedú iné dezerty, ale kvôli zopár hosťom ich stále pripravujeme.“ Napriek tomu zvolil práve palacinkovú kreáciu ako dezert v nedávnej ochutnávke nového beaujolais. Do cesta pridal zázvor a hnedý cukor, nakrájal, upravil do hniezda, dozdobil zmrzlinou a prelial jahodami pripravenými s kvapkou balzamika. Alebo ich na slano upečie v grile, nakrája na rezance a podáva vo vývare s mäsom a zeleninou.

Šéfkuchár bratislavskej reštaurácie Leberfinger Ján Duda upravuje palacinky do batôžkov s hubovou plnkou, Michal Škorec z Gašperovho mlyna v Batizovciach plní palacinky syrovo-šalátovou zmesou a v bratislavskom hoteli Avance ich Peter Šoltés flamboval s koňakom a podával k husacej pečeni.

SkryťVypnúť reklamu

Zvládne to aj dieťa

„Keďže deti tento dezert milujú, k pravidelnému nedeľnému divadelnému predstaveniu vždy pripravujeme popoludnie palaciniek. Deti sa nahrnú k bufetovým stolom a samé si palacinky natierajú obľúbenými chuťami; vedie nutela, granko a šľahačka,“ hovorí riaditeľ Premium – biznis hotel Bratislava Ján Kresánek. Na palacinky sa vždy dajú zlákať viac než tri desiatky detí. S ešte väčším záujmom počíta šéfkuchár Michal Kružic, keď deťom rozdá čiapky a zástery a tie si pod jeho dozorom pripravujú palacinky samé – od namiešania cesta, cez pečenie až po naplnenie a zjedenie.

Opradené slávou i príbehom

Crêpes Suzette – sú tenké flambované a do trojuholníka skladané palacinky s omáčkou z masla a karamelu, mandarínkovej a pomarančovej šťavy, kôry a likéru Grand Marnier. Hovorí sa o náhodnom vzniku v roku 1895 v Monte Carlo, keď čašník Henri Carpentier servíroval jedlo budúcemu kráľovi Eduardovi VII. Podľa iných prameňov vznikli až o dva roky neskôr, keď majiteľ reštaurácie Macrivaux pripravoval jedlo pre herečku Suzannu Reichenberg.

SkryťVypnúť reklamu

Gundelpalacinky – zatočené palacinky plnené orechmi, hrozienkami, ovocnou kôrou a rumom a poliate čokoládou má na svedomí peštiansky hotelier bavorského pôvodu Karl Gundel. Recept však získal od manželky spisovateľa Sándora Máraiho

Hortobágyi palacsinta – patrí k tradičným jedlám hortobágyiskej puszty. Plnku na štvorce zloženej palacinky tvorí na masti a cibuli pripravovaný kurací alebo teľací paprikáš; palacinky sa na tanieri zalievajú zahustenou smotanovou omáčkou.

Kaiserschmarrn – do cesta rakúskeho dezertu sa primiešava bielkový sneh, potom sa palacinky potrhajú. Tradícia velí podávať so slivkovým kompótom, môže byť ale aj kyslý džem. Legendy o ich vzniku spomínajú cisára Františka Jozefa II.

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 108
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 660
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu