SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Vinum Galéria Bozen vás privíta v Pezinku v 300-ročnom vinohradníckom dome

Mestečko Pezinok pod Malými Karpatmi dýcha vinárskou históriou i súčasnosťou. Vinum Galéria Bozen je spojením oboch. Toto zariadenie známej rodiny Matyšák ponúka tak gastronomické, ako aj vinárske zážitky.  (Inzercia)

vinumVinum Galériu Bozen nájdete na jednej z hlavných ulíc Pezinka – Holubyho, neďaleko kostola, v zástavbe zachovaných historických vinohradníckych domov. Ten, kde sídli, patrí k najstarším. Má vyše 300 rokov.

Už to je prvý dôvod vstúpiť do tohto podniku. V krytom dvore, kde je takmer po celý rok príjemné posedenie, vás privítajú na stenách rôzne diplomy a iné ocenenia vín firmy Matyšák, ale aj fotografia tejto trojgeneračnej rodiny, u ktorej ste vlastne na návšteve. Dedo Peter Matyšák, ktorý firmu pred vyše dvadsiatimi rokmi úspešne rozbehol, už dnes podniká so synom Marekom. A všetko nasvedčuje tomu, že rodinné žezlo preberie o pár rokov vnuk Jakub. Už teraz ho tam môžete stretnúť, ako pomáha aspoň s drobnými prácami, čím dáva najavo, že podnikanie vo vinárstve a gastronómii mu zrejme nebude ani v dospelosti cudzie.

Meno už dnes nestačí

Hoci sa nachádzame v historickom vinohradníckom dome, rodina Matyšák tam otvorila zhruba pred desiatimi rokmi prvú, vtedy ešte celkom skromnú vináreň s kuchyňou. Záujemcov o posedenie, vrátane ochutnávok vín, však pribúdalo natoľko, že prišla na rad prístavba.

Dnes je najzaujímavejším priestorom nesporne zadná spoločenská časť, kde nechýbajú tehlové klenbové stropy a oná balkónová galéria, ktorá sa dostala aj do názvu podniku. Práve na nej nájdu príjemné posedenie najmä tí, ktorí túžia po intimite a pritom majú krásny výhľad na bar i celý priestor reštaurácie. Zväčšené koláže starých fotografii na stenách vás sprevádzajú históriou. Vidíte na nich ako Pezinok v minulosti vyzeral a môžete si to porovnať so súčasnosťou. Pamätníci ocenia, že tento kedysi výrobný priestor, kde stávali sudy a nerezové nádoby víno, dokázal architekt a stavitelia premeniť na priestor so svojskou atmosférou.

Výroba vín firmy Matyšák sa medzitým presťahovala do rozľahlejších a modernejších hál v inej časti Pezinka. Je to dôkaz neustáleho rastu firmy, ktorá dnes nesporne patrí medzi najvýznamnejšie slovenské vinárstva. Aké vínka stihla za roky existencie vyprodukovať, dokazuje aj archívna pivnica v Vinum Galéria Bozen. Zo stoviek druhov vín rôznych ročníkov si určite vyberú aj tí najnáročnejší milovníci vína.

Manažér reštaurácie Erik Nitschneider netají, že napriek dobrej polohe sa majú v konkurencii približne desiatich reštaurácii v okolí čo obracať. „Máme síce vďaka pánovi Matyšákovi zvučnejšie meno, ale dnes už ani to nestačí,“ hovorí. „Našou prednosťou nesporne je to, že úzko spolupracujeme s našou bratislavskou sesterskou reštauráciou v Hoteli Matyšák.“

Súkromné i firemné

Dnes môže Vinum Galéria Bozen naraz privítať aj 120 osôb. Je to teda ideálne miesto na organizovanie rôznych podujatí, ako sú promócie, svadby, oslavy jubileí, priateľské posedenia i firemné akcie. Turisti, ktorí sa tu často zastavia, oceňujú najmä možnosti ochutnávok vín v archívnej pivnici, kde sa vojde približne 60 ľudí.

Komu sa Matyšákove vínka zapáčia, má možnosť si ich aj kúpiť. V samostatnej predajni pri vstupe do restuaracie kúpite tak sudové ako aj tie najlepšie odrodové vína vo fľašiach. A v ponuke tiež – rovnako ako na nápojovom lístku – nechýba ani originálna hroznová pasterizovaná nealkoholická šťava. Aj to je jeden zo zaujímavých produktov Matyšákovej firmy, ktorý si rýchlo získal medzi hosťami popularitu. Nielen kvôli výbornej prírodnej chuti, ale aj zaujímavému baleniu, ktoré vyzerá, akoby boli fľaštičky zatočené do novinového papiera. Nielenže sa na ňom dočítate všetky potrebné údaje o šťave, ale toto balenie sa ukázalo ako dobrý nápad aj preto, že chráni tekutý obsah pred svetlom, ktoré je jeho nepriateľ, lebo urýchľuje kvasenie.

vinum

Vlastná zelenina i mäsové výrobky

Kedysi sa do tamojšej bývalej vinárne chodievalo najmä na vynikajúcu fazuľovú polievku. Dnes je pravdaže jedálny lístok oveľa bohatší. Jeho skladbu má na starosti šéfkuchár Tibor Samaranský. V podniku takpovediac vyrástol, pracuje tam od mlada a je aj členom Gourmet klubu.

Celkovo sa dá povedať, že kuchyňa vo Vinum Galéria Bozen je medzinárodná, ale na jedálnom lístku nikdy nechýba nejaká špecialita podniku. V každej kapitole, napríklad podľa druhu mäsa, je graficky zvýraznené slovenské jedlo. „Zameriavame sa tiež na sezónne jedlá,“ pokračuje E. Nitschneider. „Medzi hosťami najobľúbenejšie špeciality patrí napríklad bravčová panenka s dubákovým krémom.“

Prednosťou tejto reštaurácie je, že pri varení môže využívať vlastnú biozeleninu, ktorej pestovanie sa tiež stalo súčasťou Matyšákovskej firmy. Miesto na tri skleníky našli na kuse zeme za výrobnou halou. „Je to pre nás veľká výhoda, lebo vieme, čo na taniere dávame,“ pochvaľuje si manažér podniku. „ Máme vlastné rajčiny, papriku, baklažán, cukinu a tiež bazalku, tymian a iné bylinky. To isté platí o mäsových výrobkov, ktoré dostávame z vlastnej výrobne nášho bratislavského hotela. Sú to napríklad sušené šunky - prošuty, karé či klobásy. Aj toto hostia veľmi oceňujú a považujú za prednosť podniku, s ktorou sa mnohé iné reštaurácie nemôžu pochváliť.“

Erik Nitschneider okrem manažovania reštaurácie robí v podniku aj someliera. O víne vie skvele rozprávať, ponúkať ho a je vidno, že sa vo vínach vyzná a to robí rád.. Aj to vytvára z Vinum Galérie Bozen podnik, ktorý stojí za návštevu. Určite odídete s príjemný pocitom pohladenia chuťových buniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí vojaci nastupujú do autobusu smerom do náborového centra v meste Krasnodar.

Putin si uvedomil, že prehráva.


a 2 ďalší 26. sep
Ilustračné foto. Deň matiek v Bratislave, defilé s kočiarikmi , r. 1939, autor Ladislav Roller.

Za protipotratovými názormi nemusí byť len ochrana života.


2 h
Peter Schutz.

Ak padne, ešte sa zvýši pravdepodobnosť predčasných volieb.


18 h
Evakuácia zraneného ukrajinského vojaka z frontu.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Rodák z Lučenca Palo Sekerka(spodný rad-tretí sprava) zo svojim tímom za vitrínou, ktorou sa na nich môžu dívať hostia michelinskej reštaurácie v Paríži.

Bolo to komplikované, ale nenechal sa odradiť prvým neúspechom.


16. sep
Branislav Cvik a Ľubomír Vančo zo spoločnosti Banskobystrický pivovar

Branislav Cvik a Ľubomír Vančo oživili banskobystrický pivovar zdevastovaný mečiarovským privatizérom.


2. sep
Ilustračné foto.

Zdraženie chleba bolo na Slovensku tretie najvyššie v EÚ.


TASR 20. sep

Mesto pod Tatrami. Aj takúto prezývku si vyslúžil Poprad ležiaci v Podtatranskej kotline. Ulice tu majú jedinečné čaro – horizont množstva z nich zdobia hrdo sa týčiace štíty Vysokých Tatier.


6. sep
SkryťZatvoriť reklamu