Košickému Camelotu bol inšpiráciou hrad kráľa Artuša

V podniku Camelot v Košiciach zažijete kopu romantiky. Jeho prevádzky sídlia v historickom meštiackom dome s gotickými klenbami a reštaurácia pripomína stredoveký hrad. Hlavným lákadlom je ale kvalitná kuchyňa a pivo čapované vicemajstrom sveta. (Inzerc

Prostredie okolo Kováčskej ulice, kde sídli Camelot, pripomína malé talianske mestečko. Podnik zaberá dve poschodia historického meštiackeho domu. Kým kávičkári a pivári sa zastavia zvyčajne na prízemí, gurmánstvu zase slúži podzemie, kde sa nachádza reštaurácia. A z terasy pre 120 hostí, ktorú plánujú otvoriť na jar, je výhľad na čarovné námestíčko (voľakedy Kalvinovo, neskôr prezvanom na Ulicu pri Mikušovej väznici). Z uličky s Kalvínskym kostolom v pozadí vidno až na Hlavnú ulicu.

Gotika, česká hospoda i stredovek

Majitelia podniku dávajú najavo svoj zmysel pre romantiku. Kaviareň v gotickom štýle s klenbami má krásnu atmosféru. Kožené klubovky sú ako stvorené na posedenie pri kapučíne. Susedná piváreň je zase zariadená v štýle českej hospody. Takisto tam nájdete drevené obklady, kožené sedenie a hlavne najlepšie pivo v Košiciach. Čapuje ho majster Slovenska a vicemajster sveta. Hostia iste ocenia, že piváreň je rozdelená na fajčiarsku a nefajčiarsku časť.

Reštaurácia v podzemní má veľké drevené boxy, kamenné steny. Interiérové doplnky, ako stojany, vešiaky či lampy sú ručne vyrobené originály. Zaujmú aj dobové zbrane. Stredovekému štýlu zodpovedá tiež oblečenie obsluhujúceho personálu. Camelot bol totiž hrad legendárneho britského kráľa Artuša, a preto aj celý interiér a koncept reštaurácie je nastavený v štýle stredovekého hradu.

Pre uzavreté spoločnosti je k dispozícii Rytiersky salónik pre 20 hostí, ale rovnako môžu prispôsobiť pre privátne účely aj kaviareň s 28 či piváreň so 70 stoličkami. Skrátka, vedia sa prispôsobiť dopytu.

Vojna chémii

V reštaurácii Camelot ponúkajú obedové menu za päť eur, čo síce nie je málo, ale hostia vedia, že jedlá varia z čerstvých domácich sezónnych surovín. Ešte väčší úspech majú jedlá z domácich surovín za osem eur. Tamojší kuchári totiž vyhlásili vojnu konzervantu E 250, ktorý podľa nich do jedál nepatrí. Preto suroviny berú od domácich výrobcov, ktorí zachovávajú domácu technológiu a nemusia používať konzervanty. V kuchyni sa tiež vyvarúvajú glutamánom i vegete, práškovým omáčkam, mikrovlnku používajú len minimálne. Suroviny nekupujú síce najlacnejšie, ale vedia, že sú kvalitné. Ak sú napríklad prílohou zemiaky, nepoužívajú polotovary, ako sú hranolčeky či americké zemiaky, ale pravé slovenské zemiaky dovezené v čerstvom stave.

Každý deň čerstvé

A jedálny lístok? Manažér reštaurácie Peter Škripko hovorí: „Keďže sme hradná reštaurácia, pripravujeme najmä jedlá na grile, tzv. minútky. Mäsá sa snažíme grilovať na „médium rare“ a ním rôzne omáčky. Našou špecialitou sú denká pre viacerých hostí. Znamená to, že ak príde 7-8 členná skupina, ponúkneme im veľký drevený lopár, na ktorom si jedlá z jedálneho lístka vyskladajú podľa vlastnej predstavy, alebo nášho návrhu. Obľúbené sú aj kačice, šťavnaté tataráky a steaky zo štyroch rôznych druhov hovädzieho mäsa. V pivárni zase ponúkame jedlá českej kuchyne. Našou výhodou je, že nemáme stály jedálny lístok. Denne ho upravujeme podľa toho, čo čerstvé navaríme. Je to vlastne tzv. »hotovkárska kuchyňa«. Jedlá sú síce hotové, ale každé ráno čerstvo pripravené, ako napríklad sviečková, hovädzí guláš, kačica s červenou kapustou, jahňacie lýtko, ale aj stále obľúbené »vepřo, knedlo, zelo«. Takže každý deň je v ponuke niečo iné.“

Pivo od vicemajstra sveta

Ak sa P. Škripka opýtate, čo mu v Camelote najviac chutí, odpovie že pivo. A je to pravda, lebo je to pivár telom a dušou, pre ktorého sa tento nápoj stal doslova osudom. Ak sme spomínali, že v Camelote pivo v Košiciach čapuje majster Slovenska a vicemajster sveta, tak reč je práve o ňom. Jeho láskou je pivo a v pivárni ho každý piatok aj osobne čapuje.
Hovorí sa, že reťaz je taká silná, aký silný je jej najslabší článok. P. Škripko najradšej umýva poháre a za dôležitý dokonca považuje aj výber saponátu.

V Camelote čapujú ležiak Pilsner Urquell, pivo, ktoré je vo svete najslávnejšie. Veď až 70 percent svetovej produkcie tvorí práve tento typ piva, pričom všetky pivovary sa snažia napodobiť chuť plzenského. „V Camelote teda čapujeme najlepší ležiak na svete,“ zdôrazňuje P. Špirko. „A prečo je pivo u nás také dobré? V reštaurácii i pivárni ponúkame pivo čapované tankovou technológiou. Boli sme na východe prví, ktorí sme túto technológiu z Plzne mali. Je totiž známe, že každé pivo, keď stráca za bránami pivovaru na kvalite. Aby sa tomu čo najviac zabránilo, používa sa spomínaná tanková technológia.

Nepasterizované čerstvé pivo dovážajú z pivovaru špeciálnym autom priamo z výroby.
Cisterna príde pred Camelot a hadicou sa prečerpá 500 litrov do tanku. Najväčšou výhodou tejto technológie je, že pivo má rezkosť, alebo ako hovoria Česi „říz“ nastavený sládkom v pivovare. A tak sa nemôže stať, že by hosť dostal pivo veľmi prekysličené, alebo vyvetrané.

Košice Gurmán Fest

Napriek tomu však jemné nuansy prekysličenia dokážu v pivárni pri čapovaní regulovať, a to spôsobom podľa starej českej školy. Okrem bežnej hladinky dokážu načapovať aj „šnyt“ či „mlíko“. Takisto treba dbať aj teplotu piva. Všetka táto starostlivosť, ktorú tomuto nápoju v Camelote venujú, ich odlišuje od ostatných pivárni. P. Škripko vie o čom hovorí, veď dva a pol roka v Čechách žil, takže ovláda nielen českú hospodskú hantírku, ale aj českú kultúru čapovania piva.

„Ide mi o to, aby duch českej hospody bol u nás čo najvýraznejší,“ zdôrazňuje. „Je totiž ľahké urobiť peknú prevádzku, ale je oveľa ťažšie vytvoriť tam výbornú atmosféru. Želám si, aby hostia boli stále prísnejší a vedeli rozoznať a oceniť kvalitu, rozdiel medzi jedlami z kvalitných a z lacných, podradných surovín. Aj preto každoročne v júni organizujem podujatie Košice Gurmán Fest, ktoré má aspoň raz v roku pripomenúť, ako má vyzerať špičková gastronómia.“


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.

ŠPORT

Argentína podľahla Chorvátsku a hrozí jej koniec na šampionáte

Brankár Caballero spravil fatálnu chybu.

Neprehliadnite tiež

Viete v čom je francúzska kuchyňa výnimočná?

Francúzsko je vo svete preslávené najmä kvalitným vínom, syrmi, morskými plodmi, ako aj svojou originalitou, vysokou úrovňou prípravy jedál a pestrosťou pokrmov. Otestujte sa v kvíze o francúzskej kuchyni a zistite, v čom je jedinečná!

Vyznáte sa v svetovej gastronómii?

Otestujte sa a zistite, či ste skutočný odborník vo svete gastronómie. Ak radi varíte, listujete najnovšie kuchárky a trávite čas v kuchyni, tento kvíz určite hravo zvládnete!

Viete, ako chutí dobrá káva?

Iba 5 - 10 % ľudí, ktorí pijú kávu, sa zaujíma o kávový svet a vidí hodnotu dobrej a kvalitnej kávy. K zvyšovaniu tohto čísla napomáhajú kaviarne s ponukou kvalitných výberových a filtrovaných káv. Dávajú priestor novým pražiarňam a ukazujú ľuďom, ako chutí dobrá káva.

Na tradičný japonský ramen chodia do Bratislavy aj Japonci z Olomouca

O tom, čo znamená pravý tradičný japonský ramen, kde si ho môžete dať a či aj Japonec príde na toto typické národné jedlo do bistra v Bratislave, sme sa rozprávali so spolumajiteľom Gonnsuke Ramen Petrom Bohovom.

Byť šéfkuchárom znamená kvalitne variť, ale aj pracovať so svojím tímom

Preto sme vyspovedali šéfkuchára NH Bratislava Gate One, Viliama Turčana, ktorý nám porozprával o svojich začiatkoch, ale aj o miestach, ktoré sa stali inšpiráciou jeho kuchyne.