Tak sa pečie pravý indický chlieb naan alebo tiež čapati. Ochutnať ho možno aj v bratislavskej vinárni a reštaurácii Bakchus.
V obrovskej Indii, ktorej patrí s 1,2 miliardami obyvateľov druhé miesto medzi najpočetnejšími krajinami sveta, má chlieb tak, ako aj tamojší ľudia, množstvo podôb i názvov. Zväčša ide o placku a má množstvo názvov: naan, roti, puri, čapati, batura, kulcha...
Nuž, kto by vedel o indickom chlebe viac, ako samotní Indovia? A tak, keď sa rozhodli v Bakchuse pre indickú kuchyňu, zamestnali indického kuchára Singha Shamshera. Chlebové placky, ktoré vychádzajú spod jeho rúk, preto chutia ako tie, ktoré si môžete dať hocikde v Indii. Okrem iného aj vďaka dvom originálnym hlineným tandoori peciam, kde teplota dosahuje okolo 450-480 0C.
Nedá sa ho prejesť O chlebe sa vraví, že je jedlom, ktorého sa nedá prejesť. Pravdaže, ak je pripravovaný podľa chuti konzumenta. Indický naan, či jeho tenšia verzia čapati, je niečo, čo bude chutiť asi každému. Nesporne kvôli ich jednoduchej neprekombinovanej chuti. Základom je múka z celozrnnej atta pšenice, ktorej sa darí na indickom subkontinente, zmiešaná s vodou a kváskom. Čerstvo upečenú placku stačí potrieť roztopeným maslom alebo namočiť do niektorého druhu nespočetných indických mäsových a zeleninovo-ovocných omáčok – čatní a nepotrebujete na obed či večeru nič iné. Napokon mnohí chudobní Indovia ani na nič iné nemajú.
Výborný aj cesnakový tendoori roti, kde sa na cesto pritláčajú už pred pečením kúsky cesnaku. Barura je zase chlebová placka vypražená v oleji na panvici. A našincovi výborne chutí aj kulcha – placka so zemiakovou plnkou.
Pojem nielen v Indii Tandoori, okrúhlu ale niekedy aj horizontálne postavenú hlinenú (šamotovú) pec, v Indii nazývanú aj bhatti, poznajú aj iných krajinách. Používajú ich v Azerbajdžane, Turecku, Iráne, Arménsku, Mjanmarsku (Barme), Pakistane, Uzbekistane, Kazachstane, Bangladéši, ale aj na Balkáne, Strednom východe či Strednej Ázii.
Pôvodne bola tandoori diera v zemi alebo ju zabudovali do hlinenej ohrady domu. Najdôležitejšie je však to, že teplota vytvorená z pomaly sa spaľujúceho dreva či dreveného uhlia nemá kam unikať, len smerom hore. Jedlo, ktoré sa tam pečie nie je ale vystavené priamemu ohňu, ale teplu, ktoré si držia steny pece. A ďalšou výhodou je, že ak sa pec raz rozkúri, vysokú teplotu si udrží veľmi dlhý čas. Jedlo sa v nich pripravuje pomerne rýchlo, ale prepečie sa dôkladne. Dnešné modernejšie verzie týchto pecí, aké majú aj v Bakchuse, sa rozpaľujú na spomínaných takmer 500 0C za pomoci plynu.
V tandoori peciach sa výborne pečie nielen chlieb, ale aj mäso. Napríklad kurča. Naň ale aj iné indické špeciality chodí denne do Bakchusu veľa gurmánov. V pomere s jedlami slovenskej kuchyne, ktoré tam majú tiež v ponuke, tvoria podľa manažéra reštaurácie Mareka Záhorca zhruba polovicu. A platí to aj v prípade denného menu. Marketingová manažérka Petra Turečková dodáva, že mnohí hostia prichádzajú do ich podniku práve kvôli indickej kuchyňi a iných tam zase dovedie zvedavosť.
K indickým jedlám podávajú v Bakchuse ako prílohu samozrejme naan. Vždy doputuje čerstvo upečený z tamojších tandoori pecí.
Obľúbené jedlá z tandoori: Kurča tikka – je to obľúbený spôsob prípravy najmä v Južnej Ázii. Kúsky kurčaťa sú zvyčajne vykostené a pred pečením v tandoori peci marinované v jogurte zmiešanom s rôznymi koreninami. Konzumujú sa zvyčajne so zeleným koriandrovým čatní. Tandoori kurča – populárne je najmä v severo-západnej časti Indie. Jeho autorstvo sa pripisuje Kundanovi Lal Gujralovi, hinduistickému pandžábimu, majiteľovi reštaurácie Moti Mahal v Dilí. Kúsky kurčaťa sú marinované v jogurte s garam masala, čo je zmeska typického ostrého indického korenia so základom z praženého a rozdrveného karmadonu, kuminu, škorice, muškátového oriešku a klinčekov s pridaním cesnaku, zázvoru, pomletých kajanských papričiek a ďalších korenín. Podáva sa zvyčajne s kolieskami cibule a kúskami citrónu či limetky.
Galéria k článku:
//