SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Slovenskej gastronómii opäť kraľuje husacina

Sezóna rozkvitnutých lúk prináša vďaka najchutnejšej bryndzi v roku aj zvýšený predaj bryndzových halušiek. Ale keď sa začnú farbiť stromy v jesenných tónoch, žezlo preberá hutnejšia a chuťovo plnšia husacina.

O bryndzových haluškách sa vraví ako o národnej špecialite Slovenska. Platí to ale len v ovčiarskych končinách. V iných regiónoch sa pokladmi stali iné jedlá, hoci aj husacina, typická pre západné a južné Slovensko. Tak ako sa bryndzové halušky nasťahovali z Liptova do Hontu či Tekova, vycestovali hus s lokšou a kapustou z podunajských končín aj do Tatier.

Národná trikolóra

Husi sa pripravujú aj v iných oblastiach Európy. A predsa ich právom považujeme za našu národnú kulinársku lásku. Spoločnosť Metro to ilustruje na príklade jesenného predaja vína, vhodného k husiam. Podľa hlavného someliera Martina Emricha je podstatne vyšší než v Čechách. Pritom, samozrejme, aj tam obľubujú a jedia hus či kačicu s kapustou a knedľou. Ale asi nie s takým nadšením...

SkryťVypnúť reklamu

Šéfkuchár bratislavskej reštaurácie Leberfinger Ján Duda, ktorý niekoľko rokov varil v Rakúsku, tiež spomína na tamojšiu obľúbenosť vodnej hydiny: „Pripravovali sme však len kačacie stehná s červenou kapustou, parfumovanou koňakom, k tomu žemľovú knedľu alebo pečené zemiaky.“

Zo zahraničných skúseností slovenských kuchárov vidno, že kombinácia husi s kapustou a lokšou je skutočne typicky slovenská, akoby národná trikolóra. Musia sa teda chtiac-nechtiac zmieriť s tým, že bude možno navždy kraľovať nad inými husacími, prípadne kačacími kulinárskymi nápadmi.

Rovnako, a predsa inak

V reštaurácii Vinum Galéria Bozen v Pezinku pripravujú v tejto sezóne aj údené kačacie prsia na želé z portského s tuniakovou omáčkou či prsia plnené teľacím fášom so slivkovou omáčkou a mandľovým koláčikom. Šéfkuchár Tibor Samaranský sa teší, že čoraz viac hostí je zvedavých aj na vykostenú kačicu plnenú špikovanou krkovičkou. „Často varíme aj husacie srdcia a žalúdky na paprikovej smotane s maslovými haluškami. Napriek tomu stále vedie hus s kapustou a lokšou“.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský hosť chce husacie sústa spravidla zajedať červenou kapustou, dochutenou červeným vínom a lokšou alebo knedľou. Aj s touto najobľúbenejšou podobou sa ale dá pohrať. Tibor Samaranský siahol po receptoch prababičiek a už bola na svete verzia s kofľou – regionálnou pezinskou knedľou zo žemlí, palacinkového cesta, prášku do pečiva a sušených hrozienok. Červenú kapustu vystriedala biela s dulou, medom a badyánom či kyslá na dubákoch a oravskej slaninke. Aj u Leberfingera sa príchodom Janka Dudu dočkala hus malej zmeny –vďaka kapuste s cukrom a pomarančom.

Aby hus plávala

Striktné pravidlo červeného vína za každú cenu už neplatí. Husacia gastronómia sa totiž komplikuje – omáčkami, prílohami, plnkami. „Víno nech je v harmonickom spojení s kľúčovou ingredienciou. Týka sa to aj exotických úprav jedál, napríklad kačky na pomarančoch, husi s tekvicovým pyré a podobne. Ku kačke na pomarančoch by som zvolil príjemný voňavý tramín červený, najlepšie polosladký. Jeho korenitosť a sladkosť sa s jedlom výborne doplní,“ radí M. Emrich: „Celkovo si husacia sezóna vyžaduje viac červeného vína a vína s vyšším obsahom zvyškových cukrov, teda polosladkých a sladkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný somelier spoločnosti Víno Matyšák, ktorá je niekoľkonásobným víťazom prestížnej súťaže Metro – víno roka, Martin Svátek, výber vína vidí takto: „K husi alebo kačici s červenou kapustou sa hodí plnšie ružové víno alebo jednoduché mladé červené víno s harmonickou kyselinkou – rulandské modré či zweigeltrebe. Pre kvasenú alebo príliš kyslú kapustu je vhodné pohľadať víno s vyšším obsahom kyselín. Hoci aj rizling vlašský a silvánske zelené.

K pečenej hydine sa ale hodia aj ružové vína z odrody svätovavrinecké alebo cabernet savignon. To je taký zlatý stred, ak kombinuje kuchár mastnejšiu a ťažšiu hus s ľahšou prílohou alebo menej mastnú kačicu s hutnejšou prílohou.

Medzi husou a kačicou

Zoológovia by ju odtajili, chovatelia i kuchári však čoraz častejšie chvália tzv. husokačku. Zrodila sa premysleným krížením pižmovky veľkej, kačice pekinskej a kačice Barbarie. V jej minulosti teda žiadnu hus nenájdeme. Názov má napovedať, že jej mäso nemá od husacieho ďaleko. „Rozdiel spočíva vo väčšej jemnosti a šťavnatosti, pritom nie je príliš mastné a má husaciu chuť. Aj hmotnosťou sa viac blíži k husi , 4 – 6,5 kilogramov,“ hovorí o čerstvej skúsenosti J. Duda z Lebergingera, kde sa v tejto sezóne spoľahli práve na husokačky od galantského chovateľa. Šéfkuchár sa teší aj ďalšiemu benefitu – väčšej pečeni. Koniec koncov to tak plánovali aj šľachtitelia, keď husokačku „zrodili“ pre väčšiu pečeň. Lahodné mäsko bola už len príjemná a prekvapivá odmena.

SkryťVypnúť reklamu

Majstri varešky radia

Stehná versus prsia - neznamená to, že by niektorej časti tela dávali prednosť. Určite ich však radšej pripravujú oddelene než vcelku. Vtedy sú alebo viac vysušené prsia alebo nie celkom dopečené stehná. Pečenie celej husi prenechávajú grobským špecialistom.

Pomaly a dlho – hosť si spravidla objednáva pečený kúsok husi či kačice. V skutočnosti mu ale nezáleží na technológii, len aby bol chutný, mäkký a šťavnatý. To kuchári dosahujú skôr konfitovaním, teda pomalým, hoci aj celonočným dusením vo vlastnom tuku.

Veľké dobroty z malých drobov – na dve stehná či prsia pripadá aj jeden žalúdok, srdce, pečeň, krk. Je plytvaním nevyužiť aj tieto časti hydiny. Šéfkuchár hotela Tri studničky v Demänovskej doline Roman Kováč plní husací krk drobkovo-hubovou zmesou, šéfkuchár Holiday Inn v Trnave Roman Martinkovič varí droby nakyslo s koreňovou zeleninou a dubákmi.

SkryťVypnúť reklamu


Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 545
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 341
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 627
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 203
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 873
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 959
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 447
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soňa Makranská (33) vo svojom vegánskom bistre v Prievidzi. Na fotografii je spolu s priateľom Petrom Beňadikom.

Nevzdali to s touto krajinou.


12. sep
Viliam Hujík (vľavo) sa remeslu priúčal od svojho otca.

V rodine Hujíkovcov sa výrobe piva venuje tretia generácia.


19. sep
Niektorých poriadne boľavý chrbát zo zberu ešte len čaká, iní už majú prácu za sebou.

Dobrá úroda je, keď sa zo sto kíl urodí tona.


11. sep
Roman Untermajer, spolumajiteľ Fleur bakery a jeho syn Filip

Fleur bakery založil Roman Untermajer so sestrou Evou.


8. sep
SkryťZatvoriť reklamu