Mnoho obyvateľov Devína vyrábalo tradičné ríbezľové víno, ktoré sa dostalo do povedomia verejnosti natoľko, že si naň chodievali pochutnať aj hostia z Moravy či neďalekého Rakúska.
Vinetka od Fullu
Na ríbezľové víno zhotovil vignetu dokonca aj významný maliar Ľudovít Fulla. Chutilo aj ďalším výtvarníkom – Jankovi Alexymu, Martinovi Benkovi, občas sa ním rád potúžil aj básnik Ján Smrek so Štefanom Krčmérym a ďalšími svojimi priateľmi. Výlety na Devín spravidla končievali pod viechou pri ríbezliaku, ktorý tu vždy volali ríbezlákom. A to najmä vtedy, keď vinohradníci vyvesili na priečelie viechy vence s fialovou stužkou, čo je znak vína z ríbezlí. Vinohradníctvo v tejto obci bolo rozšírené od nepamäti. Oblé kopčeky posiate vinicami tak ako všetky v Európe však zničila koncom 19. storočia viničná choroba – fyloxéra, zvaná aj mor. Po tejto pliage pribudli na mnohých miestach na devínskych stráňach ríbezle. Kým marhule a broskyne sa z tohto kraja vyvážali do zahraničia, ríbezle zostávali doma a putovali nielen v podobe džemu do pohárov, ale aj sudov.
Parížske ocenenie
V dvadsiatych rokoch minulého storočia sa rozhodol miestny obyvateľ Alois Sonntag založiť veľkovýrobu ríbezliaku. Okrem vlastných ríbezľových sadov skupoval červené aj čierne ríbezle od miestnych pestovateľov a vyrábal víno vo veľkom. Dokonca ho exportoval do zahraničia. Jeho ríbezľový vermút získal navyše na parížskej výstave vín zlatú medailu. Pamätníci a historici hovoria, že veľmi zle zapôsobili na výrobu tohto nápoja obe svetové vojny. Čiastočne sa pestovanie ríbezlí obnovilo po roku 1949, výraznejší posun však zaznamenávame v súčasnosti. Výrobu devínskeho ríbezliaku obnovili v roku 2007. V tom istom roku vznikol na sviatok svätého Urbana Devínsky spolok vinárov a vinohradníkov a obec Devín začlenili do Malokarpatskej vínnej cesty. Devínčan pán Otto Zmelík opätovne začal vysádzať ríbezľové kríky a dorábať voňavé vínko. Nielen on, ale aj iní pestovatelia sa v tejto mestskej časti Bratislavy venujú produkcii práve tohto nápoja, ktorý v malom množstve pôsobí ako liek.
Kde ho dostať
Na ríbezliaku si možno pochutiť aj v Karlovej Vsi v krčme pod Rovnicami, ale najmä priamo v reštauráciách a pohostinstvách pod Devínskym hradom. Devínska viecha svätého Urbana je ním preslávená, dostať ho však aj v bratislavskej Vinotéke sv. Urbana na Klobučníckej ulici, Flag Ship restaurante či U sedliaka. V Devíne ho kedysi ponúkal pán Heriban, dnes ríbezliak dorábajú viacerí –Peter Distler, Rudo Latka, Štefi Vlček, Emil a Ondrej Vítek či Gusto Mrázik, Pavol Kukel, Peter Bohm, rodina Šúlovských a mnoho ďalších.
Výrobe ríbezliaku sa však venujú aj inde. Napríklad Vinárstvo J & R Pretzelmayer z Dubovej pri Modre vyrába extra suché ríbezľové Víno sv. Jána, ktoré získalo aj ocenenie Slovak Gold.
Červené, čierne aj biele
Ríbezliak patrí medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie ovocné vína. Najvhodnejšie červené odrody ríbezlí sú v našich končinách Devínska veľkoplodá, Holandská červená, Fayova úrodná a Vierlanderská skorá. Víno z nich má príjemnú lahodnú chuť. Osobitne kvalitné a liečivé je vínko z čiernych ríbezlí. Na jeho výrobu sa používajú najviac odrody Goliáš, Leeova čierna, Neapolská čierna a Boskoopská čierna. Zaujímavé je však aj víno z bielych ríbezlí. Niekedy výrobcovia ponúkajú aj barikovaný ríbezliak, ktorý oslovuje najmä fajnšmekrov.
Čo obsahujú ríbezle?
- Čierne aj červené ríbezle obsahujú veľké množstvo vitamínov C a P ale aj pektíny, draslík a horčík, mangán a predovšetkým čierne ríbezle patria medzi významné rastlinné antioxidanty.
- Obsahujú éterické silice, ktoré dodávajú bobuliam a listom charakteristickú vôňu.
- Pôsobia močopudne a potopudne.
- Sušené plody sú výbornou zložkou ovocných čajov. Pektíny, ktoré obsahujú pomáhajú v boji proti rakovine.
- Ríbezle sú skvelé pri tvorbe krviniek a od nepamäti sa používali v boji proti chudokrvnosti.
- Okrem toho, že posilňujú srdce a cievy, ovplyvňujú aj fungovanie mozgu.
- V zime by sme ich mali užívať pri rôznych zápalových ochoreniach. Teda okrem vínka pre dospelých, doprajme najmä deťom ríbezľové sirupy a šťavy, alebo lahodné džemy, ktoré sú pre organizmus vynikajúcim zdrojom vitamínov.
- Ríbezle chránia však aj zrak a zlepšujú činnosť svalov.
- Kto má problémy so žlčníkom a žlčovými cestami, mal by ríbezle konzumovať skôr v tekutom stave alebo prepasírované. Ich drobné zrniečka môžu totiž spôsobiť problémy v žlčových cestách.
Autor: Eva Nová