SME

Letné kokteily prispievajú k dovolenkovej nálade

Orosený pohár príťažlivých farieb, kúsky exotického ovocia, omamná vôňa, slamka s pestrofarebnými dáždničkami. Barmani tvrdia, že v lete sa aj Slovensko ponorí do karibského štýlu rumových drinkov.

Letné nápoje sú vo svete tak populárne, že pred tridsiatimi rokmi vznikol takýto koktail priamo vo fľaši. Mal konzumenta v predstavách preniesť na prímorské pláže a navodiť uvoľnenú, veselú dovolenkovú atmosféru. Vyrobili ho z barbadoského bieleho rumu a kokosu a nazvali Malibu. Už o pätnásť rokov neskôr sa v poldruha stovke krajín predalo 1,3 milióna kartónov.

Viac nápojov, menej grádov

Za všetko môžu čierni otroci, ktorí si pred niekoľkými storočiami vyrobili z melasy cukrovej trstiny slabý alkoholický nápoj. Vďaka tomu dnes existuje Malibu i rôzne vzletné letné nápoje. Barmani velebia rum ako ideálnu surovinu najmä v lete, pretože sa z neho dajú namiešať stovky pestrých nízkoalkoholických nápojov. Stačí primiešať ovocnú šťavu, dreň, sirup, zmrzlinu alebo sýtený nápoj a nový aperitív, digestív, koktail, long drink či fantazijný fancy drink je na svete. Také vlastne pijú aj Karibčania, ktorí inak holdujú alkoholu omnoho menej než obyvatelia iných kútov sveta. A napriek tomu – alebo práve preto – sú to veľmi srdeční a pohodoví ľudia. Rum nemá žiadnu výraznú pachuť ani arómu, preto sa hodí do miešaných nápojov. Zistili to predovšetkým autori slávnych nápojov Daiquiri, Mojito, Mai Tai, Cuba Libre, Piňa Colada s kokosovým likérom a ananásovou šťavou alebo Shanghai s anízovkou a grenadínovým sirupom.

SkryťVypnúť reklamu

Made in Caribik

Biely rum sa skladuje v sudoch z jaseňového dreva, hnedý tam dozrieva dlhšie. Barmani používajú oba druhy, aj keď ten biely sa pre svoju čírosť hodí lepšie do miešaných nápojov. Najlepšie rumy pochádzajú z Karibiku – Jamajky, Kuby, Bahám, Barbadosu, Trinidadu a ďalších ostrovov Malých i Veľkých Antíl. Absolútne najpredávanejšou liehovinou na svete je rum Bacardi, ktorého sa ročne vypije 200 miliónov litrov. Mimochodom, už v 16. storočí stanovili anglickí vojaci ako oficiálnu cenu za otroka 470 litrov rumu, čo by pri dnešnom prepočte mohlo byť približne 8 500 eur.

Rum, cachaca a tuzemák

Názov vraj pochádza z kreolského rumbuillon – vzbura, alebo latinského saccharum - cukor či jamajského brum - cukrový likér. Medzi celosvetovo preslávené liehoviny sa dostal prostredníctvom anglického admirála Pena, ktorý nahradil prídelový galón piva pintou rumu. Usporil tak lodný priestor a posilnil imunitu námorníkov. Posádke sa totiž vyhol smrtonosný mor aj po tom, čo sa pokazila pitná voda. Kvôli dlhej prepravnej ceste do Európy sa však rum vždy predával draho, a tak sa v rôznych krajinách odjakživa vyrábalo veľa náhrad. Predpisy EÚ im dnes prikazujú používať celkom iné označenie, či už je to tuzemák, um alebo Morský vlk.

SkryťVypnúť reklamu

Trpkosladká cachaca sa tiež vyrába z cukrovej trstiny, vzniká však destiláciou čerstvých zelených rastlín. Pochádza na rozdiel od rumov z Brazílie a je základom slávneho koktailu Caipirinha i drinkov zvaných batidas.

Zážitok z pitia i príbehov

Popularitu rumu a rumových nápojov majú na svedomí dovolenky. Aj Slováci si chcú pripomenúť letné chvíle, keď sa zabávali a oddychovali. Taká je aj skúsenosť Lukáša Káčera, šéfbarmana Rum Club bratislavského gastrodomu LemonTree. Tento bar svetovo preslávil bývalý šéfbarman Adam Edy Bursík, keď pred dvoma rokmi reprezentoval Slovensko na majstrovstvách Havana Club v Havane. Rumovým chúťkam hosťa môžu tamojší barmani vyhovieť až dvesto druhmi rumov. V tejto sezóne je z nich najpredávanejším guatemalský Zacapa Centenario 23, zrejúci v sude až 23 rokov. „V prípade zážitkového baru, ako je ten náš, to už ale nie je iba o pití. Hosť sa počas tematických večerov a ochutnávok dozvie veľa zaujímavého. No a čím viac vie o nápojoch, ktoré pije, tým lepšie si ich dokáže vychutnať i oceniť,“ Lukáš Káčer má na mysli napríklad zaujímavosti okolo najkurióznejšieho z rumov v Rum Club bare - Pusser´s Nelson´s Blood. Po bitke pri Trafalgar ponorili a zakonzervovali telo admirála Nelsona do sudu s jeho obľúbeným karibským rumom Pusser´s , aby vydržalo dlhú cestu domov. Námorníci si však naďalej chodili po tajné dúšky, ktoré ťahali do úst pomocou dlhých slamiek. Po vylodení sa vraj zo sudu vypadlo vysušené telo, pretože v sude neostala ani kvapka.

SkryťVypnúť reklamu

Zlé mojito reklamujte!

V slovenskom rumovom rebríčku vedie jediný svetovo uznávaný kubánsky rum Havana Club, ktorý sa tu predával aj v socialistických časoch. Podľa nestora českej barovej scény Alexandra Mikšovica práve ten vo svojej 3-ročnej verzii patrí do slávneho mojita. Slovenskí konzumenti ho zbožňujú, barmani nad ním s dešpektom mávnu rukou. Pritom nápoje tohto typu sa pili už v 16. storočí, vtedy však nie z rumu ale z jeho nerafinovaného predchodcu nazvaného aguardiente. „Práve podľa tohto jednoduchého miešaného drinku poznať šikovnosť barmana, ako dokáže vyvážiť kyslosť a sladkosť v nápoji, či je v ňom čerstvá limetková šťava, mäty tak akurát a na záver sóda pod tlakom, ktorá dodá sviežosť čerstvých bubliniek. Žiaľ, dobré mojito stále ostáva vzácnosťou.“ Saša Mikšovic zdôrazňuje, že úloha barmana je urobiť hosťovi radosť. No a keď sa to má stať prostredníctvom mojita, tak nech sa usiluje namiešať najlepšie mojito vo svojom živote. Aby sa hostia mohli rozhodnúť aj pre iné drinky, učil pred touto sezónou barmanov z rôznych kútov Slovenska miešať a ponúkať tzv. minicocktaily polovičných porcií i cien. Z nich sa zatiaľ najviac ujal Hot Daiquiri zo 7-ročného Havana clubu, limetkovej šťavy, cukrového sirupu a chilli papričky.

SkryťVypnúť reklamu


Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 880
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 912
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 993
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 815
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 747
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu