SME

V octovom svete došlo na zvyky slovenských prababičiek

Na rozdiel od českej sa za slovenskú „národnú“ chuť považuje kyslastá. Prababičky dochucovali jedlá kyslým mliekom, nálevom z kapusty, srvátkou i octom.

Priemerný kuchár pracuje s kvasným liehovým octom a dáva ho zvyčajne len do jedla kyslej chuti. Hosťa dobrej reštaurácie naopak ponuka octov na dochutenie môže celkom zmiasť. Čo tak dať si šampanský, pivový, čerešňový, srvátkový či ryžový ocot?

Bez ruky človeka

Ocot sa na zemi objavil celkom sám. Veď stačí, aby sa vo vode rozpustilo dosť etanolu a zrodia sa tam octové baktérie. Tento proces je teda starší než samotné ľudstvo, ktoré sa vraj na cielenú výrobu a využitie podujalo asi pred desiatimi tisíckami rokov. V talmude sa spomína zoctovatenie vína počas cesty do Mezopotámie, v Babylone sa – pochádzajúci z datľového medu - používal na konzervovanie potravín. Feničania vyrábali ocot z jabĺk. Keďže išlo o pomerne jednoduchý proces, ľudstvo si zvyklo na pitie octu zmiešaného s vínom a vodou, vajcami, prípadne jedlou sódou pri letných horúčavách.

SkryťVypnúť reklamu

Z lesa, lúky a záhrady

Vďaka obľube kyslých jedál potrebovali aj slovenské prababičky veľa octu. Využívali naň horšie víno, pivo alebo plody, čo im nadelila príroda. Stačilo zájsť do lesa a už sa varil malinový, ríbezľový, ostružinový či čučoriedkový ocot. Na jablkový, hruškový, slivkový ocot stačili plánky v poli. Neskôr ocot čapovali obchody aj krčmy, pretože ho vyrábali z liehu v mestských a šľachtických liehovaroch. Dochutiť jedlá výrobkom z prvej octárne v Prešove si bolo možné od roku 1837.

Do haute cuisine

Špičkoví šéfkuchári dnes už tiež vedia, že každý ocot je iný – jemný či ostrý, má inú chuť. A môže sa použiť ako všeobecné dochucovadlo, teda nielen na dokyslenie. Slávny chocolatier Eberhard Schell dokonca vymyslel pralinky z octom.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmanitosť octových chutí vyznáva aj Karol Sklenár, šéfkuchár penziónu Energetik v Demänovskej Doline. „Nechal som sa inšpirovať slávnou octovou minulosťou. V mojej kuchyni hosť uvidí ocot z malín či iného lesného ovocia, ocot s použitím rozmarínu, estragonu, pomaranča, alebo ocot z agátového medu a vody, ktorého korene siahajú až do starovekého Egypta. Iné octy používam pri grilovaní, iné do zeleninových či ryžových šalátov. Niektoré dobre zvýrazňujú chuť prívarkov.“

Najdrahší „tradičný“ balsamikový

Za kráľa medzi octami sa považuje mierne olejovitý balsamikový z varenej hroznovej šťavy. Čím drahší, tým ho treba menej, preto sa oplatí aj Aceto Balsamico tradizionale di Modena alebo di Raggio Emilia, predávané v decových fľaštičkách po stovke eur. V modenskom sa používa ručne zbieraná biela odroda trebbiano. Prvá šťava sa uskladňuje v dubových 200-litrových sudoch, počas 12 – 48 rokov sa prelieva do stále menších a menších. Sudy s výslednou tekutinou obsahujú len 20 litrov a môžu byť vyrobené z dubového, jaseňového, agátového, čerešňového, morušového, borievkového či pagaštanového dreva. Pri octe „tradizionale di Raggio Emilia“ sa používajú aj odrody hrozna spergola, lambrusco, berzemino čo occhio di gatto.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vám na dochutenie ponúknu...

Figový ocot – sa podobne ako datľový čo hrozienkový pripravuje zo sušeného ovocia. Ochuťte si ním kuskus, jahňacinu i kuracinu.

Jablčný ocot –vyrábajú octári z jabĺk, muštu, šťavy alebo jablčného vína. Ak ich len zmiešali s liehovým octom, bude o tom zmienka na etikete. Siahajte za ním pri jablkových jedlách, pri šalátoch a čatní. Výbornú chuť získava v kombinácii s orechovým olejom.

Ovocný ocot – môže pochádzať z toho najrôznejšieho prezretého ale nie pokazeného ovocia s výnimkou citrusov. Keďže v nich silne cítiť použité ovocie, hodí sa všade tam, kde by sa hodilo aj toto ovocie – najmä v šalátoch a omáčkach k divine.

Medový a medovinový ocot – sa najčastejšie vyrába v oblasti Provence a neuškodí ani v dezertoch.

SkryťVypnúť reklamu

Pivový ocot – obľúbený v severnej Európe. Dochuťte si ním párky a klobásky, vyprážané ryby alebo ťažšie mäsité jedlá.

Ryžový ocot – zvyčajne pochádza z Ázie. Nesmie chýbať pri sushi, ale ani ako dezinfekcia v špecialitách zo surových rýb. Nalejte si ho na tofu, jedlá z woku, či nakladanú zeleninu.

Sherry ocot – kvasí zo sherry vína. Zrie v dubových sudoch, niekedy až sto rokov. Nepokazíte ním andalúzske špeciality (ani gazpacho) rybacie omáčky, šaláty, paštéty z husacej pečene a jedlá s klinčekom a škoricou.

Srvátkový ocot – pochádza zo Švajčiarska a jeho autorom sa v roku 1914 stal octár I. Bourgois. Zvoľte si ho do syrových omáčok a tvarohových jedál. Ľudia citliví na kyselinu oceňujú jej nízky obsah.

Šampanský ocot – využíva ako surovinu pravé šampanské alebo víno z troch odrôd, z ktorých sa šampanské vyrába. Pre jeho akoby perlivú chuť sa hodí do ľahkých jedál - vývarov, rybacích šalátov, dezertov typu pena, či sorbetu.

SkryťVypnúť reklamu

Zeleninový ocot – sa najčastejšie pripravuje z paradajok, mrkvy, špargle, uhoriek a cvikly a jeho výroba je pre nízky obsah cukrov v zelenine prácna a náročná. Zvoľte ho pri jedlách, z akých bol ocot vyrobený a prikvapkajte aj olej.


Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 672
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 749
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 082
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 977
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 453
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 253
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 966
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu