Každý Slovák vrátane dojčiat vypije v priemere 72,9 litra piva. Ztoho ažštyri pätiny pochádzajú zo slovenských pivovarov. Aj to je dôkaz, že tam varia dobré pivo. Niektoré aj s čerstvým ocenením Slovenská pivná korunka.
Slovenské pivovary spolu vyrobili vlani 3 208 177 hektolitrov piva a čo je dôležité, zväčša z domácich surovín. Okrem veľkých (s výrobou nad 200 000 hl) a stredných to boli aj minipivovary reštauračného typu.
Mimochodom, význam malých pivovarov z roka na rok rastie. Kým spočiatku ich bolo len sedem, teraz už varí pivo pre klientov, ktorí si ho prídu vypiť rovno do reštaurácie, až 23. Patria k ním nielen viaceré bratislavské malé pivovary, ale napríklad aj Kaltenecker v Rožňave, či Sandorf v obci Prievaly v okrese Senica, ktorý varí pivo pre tamojšie pohostinstvo Šandorfský šenk. V prístavbe pivovaru dokonca ponúkajú pivné kúpele. Alebo prvý horský pivovar Vŕšky, ktorý je súčasťou rezortu Drevenice v Terchovej. Tam nielenže varia pre svojich hostí nepasterizované kvasinkové svetlé i tmavé pivo, ale im ponúkajú aj originálne pivné menu.
Chute sa menia
Výroba piva má niekoľko tisíc ročnú tradíciu a je pochopiteľné, že chute jeho milovníkov sa plynúcim časom menia. Dokazuje to napríklad prudko rastúca obľuba sladkých ovocných pív typu radler medzi mládežou v posledných rokoch. Svoje zohrávajú pri výrobe piva aj moderné technológie, do ktorých investovali všetky slovenské pivovary v posledných rokoch obrovské prostriedky.
Tým hlavným pri výrobe kvalitného piva však zostávajú suroviny a nemenej odborná zdatnosť sládkov. Potvrdil to aj hosť slávnostného vyhlasovania výsledkov súťaže o Slovenské pivné korunky (zlaté, strieborné a bronzové) David Long z Veľkej Británie. Ide naozaj o skúseného človeka v pivovarníctve, ktorý pracoval pre viacero významných pivovarov a niekoľko rokov bol aj predsedom Svetovej aliancie pivovarníctva. Pivo označuje za nízko alkoholický long drink a výborný nápoj pre spoločenské posedenia a zábavu.
D. Long pripomenul, že v Európe je v súčasnosti približne 1 600 pivovarov. Zväčša sú to malé a stredné a ich počet rastie. Ale sú tu ale aj štyri globálne pivovary, z ktorých dva podnikajú aj na Slovensku. Ročne sa v Európe vypije 33 mil. hl. piva rôznych značiek a typov a do štátnych pokladníc sa vo forme daní dostane zhruba 50 mld. eur.
Rozhodla aj miera rezkosti
A ktoré pivá sú na Slovensku najlepšie? To už siedmy krát z iniciatívy Slovenského združenia výrobcov piva a sladu riešila začiatkom júna odborná porota. Jej členovia ochutnali anonymné vzorky a tým, ktoré získali najviac bodov, udelili ocenenie Slovenská pivná korunka 2013. Hodnotili farbu, čírosť, kompaktnosť peny, intenzitu vôní i chutí, ale aj celkovú lahodnosť, vyváženú horkosť či mieru rezkosti.
Súťaž bola otvorená pre všetky pivovary bez ohľadu na ich výrobnú kapacitu. Novinkou bolo, že tohto roku mohli súťažiť aj reštauračné minipivovary.
Celkovo súťažilo trinásť výrobcov so 67 vzorkami, čo je rekord doterajších ročníkov. Okrem hlavných kategórii boli aj dve nesúťažné.
Slávnostná korunovácia najlepších sa uskutočnila v Meštianskom pivovare v Bratislave. Nie náhodou. Dvanástka Bratislavský bubák, ktorú tam varia, patrí tiež k oceneným.
Kto získal zlaté Slovenské pivné korunky 2013?
Svetlé pivá (stupňovitosť do 10 %) – Steiger 10 % výčapné svetlé pivo, Pivovar Steiger
Svetlé pivá (stupňovitosť do 12 %) – Šariš 12 % ležiak svetlý, Pivovary Topvar
Tmavé a polotmavé pivá– Zlatý bažant tmavý, Heineken Slovensko
Miešané a ochutené alkoholické pivá typu radler (citrusové) – Corgoň Radler Citrus, Heineken Slovensko
Nesúťažné kategórie
Nealkoholické pivá – Birell svetlé nealkoholické pivo, Pivovary Topvar
Miešané aochutené nealkoholické pivá – Bažant Radler Citrón Nealko, Heineken Slovensko
Malé reštauračné pivovary
Svetlé spodne kvasené pivá (stupňovitosť do 12 %) – Thurzo, Kastelán, Oravský Podzámok
Tmavé apolotmavé spodne kvasené pivá–Bratislavský bubák 12 %, Bratislavský meštiansky pivovar
Vrchne kvasené pivá – Victoria Weizen 13 %. Pivovar Kaltenecker Rožňava