SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Olivový olej je už aj u nás doma, no pre Úniu znamená problém

Oliva sa pestuje už sedemtisíc rokov. Ako prvé spoznali chuť olivového oleja národy Perzie, severnej Afriky a Palestíny. Netušili, že na začiatku 21. storočia sa stane predmetom celoeurópskych sporov.

Pred dvadsiatimi rokmi sa iba pár Slovákov netvárilo pri slove oliva znechutene. Dnes je to inak, aj keď sa tu omnoho rýchlejšie udomácnil olivový olej. Pochopiteľne, v stredozemnej oblasti s ním vedia lepšie pracovať – rôzne olivové odrody používajú na olej pre rôzne druhy jedál. Nestačí im rozdelenie na „extra virgin“ – za studena lisovaný olej intenzívnej chuti s maximálnym obsahom 0,8 g voľných mastných kyselín na 100 g oleja, „virgin“ s obsahom do 2 g kyselín na 100 g oleja, chuťovo jemnejší „olive oil“ miešaný z nerafinovaného a rafinovaného oleja (znášajúci teploty do 210 °C) a „olive residue oil“ z drene a kôstok. Vedia, že olej z odrody Arbequina má jemnú chuť s náznakom mandlí a zelených jabĺk, že z Picual bude olej intenzívnej, silnej chuti a naopak odroda Hojiblanca dodá jedlu miernu ovocnú príchuť.

SkryťVypnúť reklamu

Olivový päťlístok loboval

Najširší sortiment odrôd ponúka Taliansko, Francúzi sa pýšia mierne sladkými olejmi, Gréci produkujú najmä oleje stredne intenzívnej chuti, Portugalsko využíva tri odrody a Španielsko je zatiaľ najväčším výrobcom i vývozcom. Práve tieto krajiny v záujme vyššieho exportu prišli s návrhom, aby sa v reštauráciách celej Európskej únie ponúkal olivový olej iba v jednorazových baleniach. Keďže by išlo o opatrenie zviazané so zákonom spred šiestich rokov, stačilo o olivových olejoch rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní.

Po dvoch nejednoznačných hlasovaniach a po porade s odborníkmi – pôdohospodármi a potravinármi sa Európska komisia priklonila k príkazu jednorazových balení, platnom už v januári budúceho roka. Prezident celoeurópskeho združenia národných zväzov hotelov, reštaurácií, barov a kaviarní Kent Nyström považuje za celkom nelogické, že si vôbec nevypočula expertov z reštauračnej brandže. Po vlne kritiky bol európsky príkaz po pár dňoch zrušený, z čoho nastali aj v médiách zbytočné zmätky.

SkryťVypnúť reklamu

Na rad by prišiel aj ocot, víno či musli

Olivový olej, o ktorý v nariadení išlo, sa v reštauráciách používa ako hosťovi neúčtované dochucovadlo – aj keď v zriedkavých prípadoch môže byť zahrnuté do couvertu.. Riaditeľ hotela Grand v Trenčíne Peter Ilavský vidí pre aj proti rozhodnutia v dvoch rovinách: „Na jednej strane by mal zákazník pocit, že dostane to, čo mu patrí a celkovo sa kvalita zvýši. Na druhej strane by na probléme s odpadom niekto pekne profitoval. Misky so soľou, v ktorých si každý omočí prsty, by hygienikov mali trápiť viac..“

V reštauráciách sa konzumuje dosť potravín, o ktorých pôvode hosť nič netuší – podobne ako pri potravinách v obchode, ktoré nie sú zabalené. Octy, dochucovacie omáčky, pasty, horčice či kečupy, rozlievané víno, raňajkové musli, niektoré džemy či nátierky....Takže prečo práve olivový olej? Veď ak je zatuchnutý a nevábny, hosť si ho na mozzarellu s paradajkami, florentínsky steak alebo tekvicové cappuccino nenakvapká a viac do reštaurácie nepríde. Pritom jedlá, predurčené na takéto dochucovanie, nie sú práve jedálničkom najlacnejších typov zariadení...

SkryťVypnúť reklamu

Ako službu vyššej gastronómie spomína dochucovanie aj manažérka hotela Solisko na Štrbskom Plese Katarína Kaňová:„Máme Európsku úniu radi, podporuje nás a my ju. V poslednom čase sa však vinou jej nariadení stáva podnikanie príliš náročným. Rozumiem snahe o ochranu hosťa, no táto ďalšia zbytočnosť spôsobí nárast cien, komplikáciu prevádzky, hromadenie odpadu . O chvíľu budeme servírovať jedlo v jednorazovom balení, po sterilizácii a bez možnosti individuálnej úpravy.“

Karafy sú aj krajšie

Karafy považuje určite za kultúrnejšie než obchodné balenia s etiketami aj gastroporadca reštaurácie Napoleon v košických Šebastovciach Milan Poloha. Dobré reštaurácie dbajú o zladenie interiéru a mnohé si objednávajú súpravy na dochucovadlá v na mieru šitom dizajne. Preto pôvodný zákaz používania karáf „zvýšil tlak“ riaditeľovi hotela Mercure Bratislava Centrum Ladislavovi Olcsvárymu: „Určite si každá reštaurácia nemôže dovoliť top kvalitu. Ale snaží sa o udržanie hosťa a aj v kategórii extra virgin sa dajú nájsť značky prijateľných cien..“

SkryťVypnúť reklamu

V lepšej gastronómii dnes panuje trend odlíšiť sa – kuchári pečú vlastný chlieb, pripravujú nátierky, dochucujú maslo, octy, soľ, no a samozrejme aj olivový olej. To je aj prípad hotela Premium v Bratislave.a jeho olejov s bylinkami „Globalizácia víťazí - núti hosťa, aby mu stačili výrobky od megafiriem. Lokálne chute, originalita,... to pánom z únie asi nič nehovorí,.“ kritizuje pôvodné rozhodnutie riaditeľ Ján Kresánek.

Zvýšené náklady by zaplatil hosť

Podľa konateľa hotela Podhradie v Považskom Podhradí Pavla Baranca reštaurácie kupujú päťlitrové kanistre:. „Ide pravdepodobne o atak lobistickej skupiny veľkoproducentov proti malým producentom, ktorí by si nemohli dovoliť nové plniace linky.“

V hoteli International vo Veľkej Lomnici už dopad zákazu karáf aj vyčíslili. „Ten nárast vychádza na dvojnásobok doterajších nákladov,“ tvrdí riaditeľka Sylvia Hrušková a dodáva, že spojenie s trendovým „zeleným pohľadom“ je viac než ironické...

SkryťVypnúť reklamu

Aj lacný má svoje využitie

Čím drahší, tým lepší – platí aj pri olivových olejoch, ale... Drahší olej znamená najkrajšie olivy, najšetrnejší zber a najrýchlejšie spracovanie (za mercedes medzi olejmi sa považuje olej získaný bez lisovania, keď z olív vykvapkáva vlastnou ťarchou). Keď sa z akéhokoľvek dôvodu naruší šupka olivy, olej hydrolyzuje a zvyšuje sa podiel voľných mastných kyselín i ďalších látok. Tie zvyšujú kyslosť, menia chuť a pach, čo výrobcovia musia odstrániť tepelnou úpravou. Vzniká trochu „menej“ olivový olej, menej prírodný (hoci aj bez chemických pomôcok), lacnejší a vhodný, skrátka, na iné použitie.

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 423
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 717
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 584
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 193
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 871
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 955
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 438
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 013
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soňa Makranská (33) vo svojom vegánskom bistre v Prievidzi. Na fotografii je spolu s priateľom Petrom Beňadikom.

Nevzdali to s touto krajinou.


12. sep
Viliam Hujík (vľavo) sa remeslu priúčal od svojho otca.

V rodine Hujíkovcov sa výrobe piva venuje tretia generácia.


19. sep
Niektorých poriadne boľavý chrbát zo zberu ešte len čaká, iní už majú prácu za sebou.

Dobrá úroda je, keď sa zo sto kíl urodí tona.


11. sep
Roman Untermajer, spolumajiteľ Fleur bakery a jeho syn Filip

Fleur bakery založil Roman Untermajer so sestrou Evou.


8. sep
SkryťZatvoriť reklamu