SME

Kulinársky striptíz: zábava, poučenie i nasýtenie

Len zlomok vodičov chce vidieť, ako sa opravuje ich auto. Len niektoré z gazdiniek sa túžia naučiť, ako sa dekorujú vankúše. Ale väčšina ľudí sa rada pozerá i vzdeláva, keď profesionál varí a pečie.

V miestnosti vládne šteklivé vzrušenie. Niektorí mlčia, iní rozprávajú... bude to stáť za tie prachy? Reflektory osvetľujú vyvýšené miesto, kde sa bude pohybovať protagonista večera.

Otvorená kuchyňa je náročnejšia

Kuchári a manažéri reštaurácií nabádajú hostí, aby si na jedlo urobili čas. V dnešnej uponáhľanej dobe je však hodinka-dve nielen stratená, ale často aj nudná. Vyplniť ju možno pozeraním sa na prípravu jedla.

Na slovenskej scéne ide však stále o zriedkavosť. Kladie totiž vyššie nároky na zariadenie interiéru, kvalitu surovín i samotného kuchára. Jaroslav Ertl, gastronomický ambassador spoločnosti Unilever Slovakia, získaval skúsenosti v nemeckej otvorenej kuchyni: „Trpezlivosť, zručnosť, profesionálne správanie, ale aj všeobecná slušnosť a ovládanie sa. To sú veci, ktoré pri zatvorenej kuchyni nemusia hostí zaujímať. Ale vo front cooking – teda otvorenej kuchyni, sa kuchárovi pozerajú na prsty i ústa.“

SkryťVypnúť reklamu

Šéfkuchár hotela DoubleTree by Hilton v Košiciach Marek Brezina má k front cooking ako k štýlu tiež blízko: „Na Slovensku sa o ňom vraví ako o trende, inde je to bežná prax. Na Malorke som takto varil aj v neveľkom bare; za pultom som mal sporák a gril, takže hostia videli, ako im jedlo pripravujem. Myslím, že je to spôsob, ako každého presvedčiť, že jeho jedlo bude dobré, čerstvo pripravené a z kvalitných surovín. Zároveň to prináša aj väčší rešpekt voči kuchárskej profesii, ale aj zvyšovanie úrovne – kuchári musia byť čistí a čisto pracovať, slušní, poriadkumilovní. Nechcem myslieť na to, že všeobecné nespĺňanie týchto nárokov je tou pravou brzdou, prečo sa otvorené kuchyne na Slovensku využívajú tak málo.“

Bližší vzťah medzi hosťom a kuchárom

SkryťVypnúť reklamu

Čím viac sa skracuje čas, ktorý ľudia sami venujú vareniu a obstarávaniu jedla, tým intenzívnejšie sa zaujímajú o prípravu pokrmov. Šéfkuchár rezortu Altis v Námestove Juraj Hruška už pred pár rokmi spomínal: „Sú dni, keď strávim viac času medzi hosťami než v kuchyni. Radi sa rozprávajú o jedle a o surovinách, ktoré majú na tanieri.“

„Medzi hosťom a šéfkuchárom sa tak utvára iný, bližší vzťah,“ teší šéfkuchára Ľubomíra Herku. „Už nejde len o aktivitu za hrncami, ľudia radi o jedle diskutujú, dozvedajú sa o ňom čosi viac. Chcú poznať tých, čo im jedlo pripravujú. Pre kuchárov by to malo byť výzvou, aby vyšli medzi ľudí a aby zvládali aj umenie komunikácie. Podľa mňa každý kuchár, ktorý varí aj srdcom, dokáže o tom dobre hovoriť.“

Šéfkuchár penziónu Energetik v Demänovskej doline Karol Sklenár to vidí inak: vraj si niektorí kuchári na otvorenú kuchyňu nikdy nezvyknú. „Ich parketa je skôr za zatvorenými dverami, než v »show«. U iných zase stres a nervozita z neznámej stránky práce - komunikácie, postupne opadne. Potom sa už vedia uvoľniť a dokonca cítiť z takéhoto štýlu varenia radosť. To je aj môj prípad.“

SkryťVypnúť reklamu

Odhaľovanie fínt profesionálov

Najmä v Londýne nadchýnajú našincov mongolské a japonské zariadenia, v ktorých si pripravujú jedlo pod dozorom kuchára. U nás podobné pokusy stroskotali; reštaurácie si klientelu nenašli. Možno už ale doba zrie... .Ochutnávky spojené s tým, že sa hosť sám chopí varešky, rozbehol totiž aj člen olympijského tímu Slovenského zväz kuchárov a cukrárov Marek Ort. Pre účastníkov má jeho Culinary Servis do detailu vymyslené niekoľkochodové menu (a ku každému chodu nejaké neznámejšie zahraničné víno), sami si ho však musia pripraviť. „Počas jedného dňa im ukazujem, ako sa pracuje so surovinami, ktoré bežne do domácich zásob nekupujú, napríklad s tuniakom, foie gras, kokosovým mliekom, batátmi, hovädzími líčkami, ryžovými rezancami. Keď nabudúce vojdú do reštaurácie, tak už budú vedieť, aj čo sa skrýva pod pojmom konfitované kačacie prsičká, pomaly pečená sviečkovica, cibuľová marmeláda, vínové želé. Pre nás profesionálov je potom spolupráca s hosťom – znalcom, omnoho ľahšia.“

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelávanie alebo zábava?

Teambuilding pracovných kolektívov sa doteraz spájal najmä so športovými aktivitami. Čoraz častejšie si však firmy objednávajú gastronomický program. Obliecť si zástery, krájať, sypať, miešať, pripekať a celkovo premeniť kuchársky pľac na miesto družnej párty si za svoj cieľ vzala aj škola varenia Chefparade. „Záujem bol taký veľký, že sme miestnosť museli rozdeliť na dve samostatné, aby sa naraz mohli vzdelávať a baviť dva kolektívy,“ hovorí manažér Milan Zekucia

Radoslav Nackin a jeho Gurmán na Slovensku nemá ambície družných „slezín“, ale čisto vzdelávacie. Jeho Škola varenia odpovedala na záujem ľudí o poodhalenie profesionálnej gastronómie ako prvá. Pod klenbami 300-ročného domu vo Sv. Jure pôsobí už šesť rokov. Šestnásť lektorov má na konte štyri desiatky tém a kurzy národných kuchýň vedú zahraniční majstri varešky. „Amatéri od taxikárov cez účtovníčky až po manažérov firiem sa zaujímajú najmä o prípravu mäsa a o stredomorskú gastronómiu. Podľa tipov účastníkov sme zaraďovali už aj špecializované témy – ťahanú štrúdľu, vegetariánske jedlá či sladkovodné ryby,“ hovorí R. Nackin.

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 421
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 238
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 268
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 893
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 413
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prácu šéfkuchára berie zároveň ako svoje hobby.

Život v zahraničí mu je prirodzenejší.


Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11
SkryťZatvoriť reklamu