SME

Ibérijská šunka patrí k ikonám španielskej gastronómie

V Španielsku nazývajú sušenú šunku jamón (čítaj chamón). Znalci vravia, že sa dá prirovnať k vínu alebo syru: čím dlhšie zreje, tým je jemnejšia a lahodnejšia. Za tú naj sa považuje jamón ibérico.

Sú stovky druhov jamónes a vybrať si tú najlepšiu je niekedy aj nad schopnosti skúsených domácich gurmánov. Ak vám však niekde ponúknu jamon ibérico, teda ibérijskú šunku, vedzte, že si vás hostiteľ mimoriadne váži. Na tanier dostanete to najlepšie z najlepšieho. Toto sušené mäsko ružovej farby a jemnej štruktúry nakrájané na tenučké plátky (rovnako ako talianske prošuto, chorvátsky pršut či česká varená šunka) sa rozplýva na jazyku. Mali by ste cítiť chuť orechov s jemnou maslovou príchuťou.

Čierna laba

Prečo je jamón ibérico takou ikonou španielskej kuchyne? Čo-to prezrádza už jej druhý názov – pata negra, čo v preklade znamená čierna laba či noha. O túto prezývku sa postarali typické čierne nechty ibérijských prasiatok, z ktorých stehien sa táto šunka vyrába. Podľa španielskeho zákona o ochranných značkách Denominación de Origen, môže byť ibérijská šunka totiž výlučne z čiernych iberijských prasiat (ibérico), alebo ich krížencov, ktoré ale musia byť najmenej na 70 % percent krvi rodičov ibérico.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto prasiatka chovajú farmári najmä na juhu a juhozápade Španielska, ale aj na juhovýchode Portugalsku, kde sa nazývajú porco de raça alentejana. Základom je, že sa pasú na tráve v rozľahlých dubových lesoch nazývaných dehesas. Tam sa im v paši dostanú do žalúdkov aj chutné a zdravé bylinky a korienky, ale hlavne žalude z ibérijských korkových dubov. Treba ale dodať, že svoje zohráva aj pohyb zvierat na čerstvom vzduchu a v neposlednom rade stáročné chovateľské skúsenosti farmárov i tradícia samotnej výroby tejto šunky. Vďaka tomu má mäsko takú lahodnú chuť. Dnes sa už ale na výkrm používajú aj iné krmivá, čo má však pravdaže vplyv na kvalitu mäsa.

Na čo ľudia neprídu!

Typické čierne pazúriky ibérijských prasiatok sa stali aj terčom falšovania. Keďže iné čierne plemená majú nechty biele, skúšali im ich podvodníci zafarbiť a oklamať spracovateľov. Oči nákupcov musia byť preto veľmi ostražité.

SkryťVypnúť reklamu

Zrenie je obzvlášť dôležité

Spracúvanie mäsa na lahodnú šunku je ďalšia kapitola. Ide o proces, ktorý sa stáročiami takmer nemení. Mäso sa nevarí, neúdi ani nepečie. Konzervuje sa tým, že sa natrie morskou soľou, potom sa vyvesí a nechá schnúť jeden až štyri roky. Kedysi na to slúžili tmavé pivnice, kedy nie každý rok bývala ideálne atmosféra, a preto mali šunky rôznu chuť, ba niekedy sa ani nevydarili. V súčasnosti zrenie uľahčuje riadená klimatizácia. Dĺžka sušenia závisí od veľkosti a charakteristických vlastností konkrétnej šunky.

Medzi najznámejšie ibérijské šunky patria výrobky z mesta Guijuelo v provincii Salamanca a Jabugo v provincii Huelva, ktorého hlavné námestie dostalo dokonca názov La plaza del Jamón.

Bellota vedie

Gurmáni tiež vedia, že najlepší druh šunky sa volá jamón ibérico del bellota. Tá je výlučne z čiernych ošípaných voľne sa pasúcich v dubových lesoch. Má intenzívnu plnú chuť a nádhernú mramorovú štruktúru. Možno si ju zájsť ochutnať napríklad do bratislavskej reštaurácie Kogo.

SkryťVypnúť reklamu

Jamón bellota má mnoho prívržencov nielen kvôli chuti, ale iným vlastnostiam. Keďže čierne ošípané majú osobitnú DNA a vďaka tomu, že sa živia prevažne žaluďmi, obsahuje ich mäso 55 percent kyseliny olejovej. Mimochodom, túto zdravú nenasýtenú mastnú kyselinu obsahuje aj olivový olej. Mäso je navyše bohaté na vitamíny B1, B6, B12 a E, ako aj kyselinu listovú a obsahuje minerály ako vápnik, železo, zinok, magnézium a fosfor. Šunku bellota si možno dopriať dokonca aj pri nízko energetickej diéte: 50 gramov obsahuje iba 150 kalórií.

Metódy sa modernizujú

Druhé miesto v kategóriách kvality patrí šunke jamón ibérico de recebo. V tomto prípade už ide ale o mäso z čiernych prasiatok, ktoré sú dokrmované aj zrnovinami.

Aj jamón ibérico de cebo patrí k špičkovým šunkám s jemnou a príjemnou chuťou. Tú však už vyrábajú z ošípaných kŕmených moderne – zrnovinami a navyše v ošipárňach. O žaluďoch z dubových lesov a zdravom vzduchu i pohybe na paši teda ani len netušia. Navyše táto šunka sa suší len rok. Vďaka týmto „úsporným“ postupom je ale cenovo najdostupnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbená je šunka aj jamón serrano. Má síce vyšší obsah tuku, ale gurmáni ju obľubujú vďaka výraznejšej chuti. Práve tuk je totiž v mäse, ale napríklad aj syroch a iných mliečnych výrobkoch, nositeľom chuti.

Celkovo predstavuje šunka jamón ibérico iba osem percent celkovej španielskej produkcie sušenej šunky. Je pomerne drahá (na letiskách predávajú 100 gramové balenie za 15 i viac eur), a tak si ju nemôže dovoliť každý. Patrí ale k významných exportným artiklom tejto krajiny.

Jamón je súčasťou dekorácie mnohých španielskych reštaurácii a najmä barov. Veľké kusy šunky zvyknú visieť pod plafónom podložené mištičkami zachytávajúcich stekajúci tuk. Tam im je vraj najlepšie, lebo majú ešte šancu dozrieť do tej pravej konzistencie i chuti.


Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 117
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 417
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 618
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 280
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 819
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 798
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 278
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu