Chren hrdlo vyštípe, ale žalúdok pohladí

Chrenovú omáčku s varenými zemiakmi a dokonca iba s vajíčkom zaradil nedávno na sezónny lístok šéfkuchár pražskej michelinovskej reštaurácie Hotela Alcron Roman Paulus. A nestačí sa čudovať, aký je o toto jedlo záujem. Chren rovnako ako Česi milujú aj Slo

váci.

Podobnú odvahu ako R. Paulus majú našťastie aj viacerí slovenskí kuchári. Nielenže často podávajú čerstvý či konzervovaný strúhaný chren ako prílohu k rôznym druhom mäsa či mäsovým výrobkom – najmä varenému hovädziemu, pečenému bravčovému kolenu, šunke či rebierkam, rôznym klobáskam a párkom, ale pasuje aj k jahňacine, rybám, morským plodom napríklad ustriciam.

Niekto nemá rád ostré

Silu chrenu, ktorá dokáže odvážnemu konzumentovi neraz vohnať až slzy do očí a poriadne ho rozkašľať, sa dá zmierniť primiešaním postrúhaného jabĺčka alebo aj medu či smotany. Nie je to však už ono.

SkryťVypnúť reklamu

Vari druhou najrozšírenejšou podobou po čerstvom chrene je chrenová omáčka. Keďže ide o finančne nenáročné jedlo, ku ktorému výborne pasuje varená hovädzina z polievky, býva v mnohých reštauráciách súčasťou denných menu. Ponúkajú ho napríklad v bratislavskej pivárni U bizóna, Varade v Malackách, U čiernej pani v Piešťanoch či penzióne Amada vo Zvolene. Ako príloha býva zväčša knedľa alebo varené zemiaky. V bratislavskom Berg retaurante a penzione či reštaurácii Valo v Holíči podávajú zase chrenovú omáčku ku bravčovému stehnu.

Takto sa toto typické slovenské domácke jedlo opäť vrátilo na výslnie, odkiaľ vlastne ani nikdy nezmizlo.

Putoval so Slovanmi

Chren je vysoká trvácna bylina z čeľade kapustovitých. Jeho špinavobiely koreň sa dobre uskladňuje – napríklad vo vlhkom piesku. Dnes ho však bežne predávajú všetky reťazce, a tak ho každý kuchár môže mať kedykoľvek po ruke.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi sa chren v strednej Európe pestoval takmer všade. A rozhodne nechýbal v záhradkách hostincov. Tam ho podávali nielen k jedlám ako výbornú prílohu, ale aj na povzbudenie unavených pocestných.

Do strednej Európy sa chren údajne dostal niekedy v polovici prvého tisícročia spoločne so Slovanmi, ktorí ho používali ako liečivo i zeleninu. Keďže sa mu v našich končinách dobre darí, čoskoro sa stal súčasťou vari každej záhradky. Nemenej si ho obľúbili v susedných Čechách. Tam patril k najobľúbenejším malatínsky chren, ktorý vyšľachtili už v 12. storočí v okolí Kutnej Hory.

Najlepší je jesenný

Gazdinky vedia, že najlepší je chren, ktorý sa zberá na jeseň. Na jar už totiž nemá toľko thioglykosidov, teda látok ktoré tvoria jeho silu. Na trhoviskách, ale aj v celkom obyčajných samoobsluhách, sa dá kúpiť aj zaváraný postrúhaný chren. Vybrať si však výrobcu nie je vždy ľahké. Nie všetko, čo poháriky obsahujú, totiž býva naozaj chren. Takže ako je to už v súčasnosti čoraz potrebnejšie, treba vedieť aj dobre čítať etikety. Inak sa môže stať, že obsah bude chutiť kyslo, alebo mdlo, teda bez patričnej sily, ktorú má chren mať.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky ženšen

Nie náhodou sa tomuto koreňu hovorí európsky ženšen. Jeho liečivá sila je veľmi silná. Obsahuje najmä veľa vitamínu C, ale nechýba ani horčík a vápnik. Je tiež bohatý na enzýmy a používa sa a ešte aj dnes v ľudovom liečiteľstve ako prírodné antibiotikum. Podporuje trávenie, zlepšuje látkovú výmenu a priedušky zbavuje hlienu. Jeho účinky poznali Egypťania pred už 3 500 rokmi. V starom Grécku ním liečili bolesti krížov a slúžil tiež ako afrodiziakum. Svoje miesto má aj v židovskej kuchyni. Je po tisícročia spojený so sviatkom pesach, kde na prestretom stole patrí medzi horké byliny pripomínajúce Židom ťažký odchod z Egypta. Legenda hovorí aj o delfskej veštici, ktorá povedala Apolónovi, že reďkovka má cenu olova, repa cenu striebra a chren cenu zlata.

SkryťVypnúť reklamu


Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 536
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu