SME

Aj to je 21. storočie – čašníkov pri nalievaní nahrádzajú automaty

Aj svet vín zažíva neustále technologické zmeny. Nielen jeho samotná výroba, ale aj balenie a podávanie. Nové systémy vinárov i milovníkov rozdeľujú na dva tábory, pokrok sa ale zastaviť nedá.

Staromilcov bude čakať prekvapenie aj vo vínnych baroch v slávnom francúzskom Bordeaux. Ak sa zastavíte trebárs v bare Chez Pompon, kam si hostia chodia posedieť pri poháriku vína, budete môcť sledovať, ako v tomto meste, známom fľašovaním svetoznámeho vína, tento nápoj nalievajú namiesto čašníkov automaty. O amerických reštauráciách a predajniach alkoholu ani nehovoriac. Tam sa tento spôsob servírovania rozšíril ešte masovejšie.

Automaty a karty

Pitie vína vo Francúzsku sa kedysi obmedzovalo na čas podávania jedla a fľaša dobrého vína sa zvyčajne otvárala len k nedeľnému obedu a pri slávnostných príležitostiach. Vo vinárňach baroch začínali nalievať pred večerou alebo pred premietaním filmov v kinách. Avšak vďaka Chez Pompon a množstvu podobných podnikov sa mládež naučila tráviť spoločné večery pri odhaľovania tajomstiev jednotlivých vínnych ročníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Podávanie vína sa v posledných rokoch značne zmenilo. Rolu zohrali nové technológie. Mnohé francúzske bary sú vybavená high-tech enomatickými výdajnými automatmi, známymi tiež pod názvom vínne mašiny. V nich v rade stoja fľaše kvalitných vín a majiteľ baru sa pritom nemusí obávať, že sa ich obsah pokazí, hoci zostanú nedopité. Ide o systém, ktorý dokáže uchovať víno v dobrej kondícii od otvorenia fľaše až takmer štyri týždne a umožňuje hocikomu ochutnať špičkové prémiové moky zo skleneného pohára bez toho, aby si zakúpil celú fľašu.

S týmto objavom prišiel v roku 2002 toskánsky podnikateľ Lorenzo Bencistà Falorni. Prvý automat otestoval vo svojej garáži. „Bez môjho vynálezu by pre väčšinu milovníkov vína ochutnávka špičkových Premier Cru vín bola prakticky nemožná,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Už aj šumivé

Uchovať víno v dobrom stave aj vyše troch týždňov od otvorenia fľaše umožňuje vo výdajných automatoch ochrana nápoja inertnými plynmi. Keď tento systém odobrili aj členovia Americkej somelierskej asociácie, začal sa šíriť do barov po celom svete. Dnes sú už automaty vylepšené o dotykové obrazovky, na ktorých sa objavia všetky informácie o tom-ktorom produkte. Ďalším vynálezom je karta, ktorá umožňuje hosťovi ochutnávku aj bez pomoci barového personálu. Po jej kúpe a vložení do automatu si môže zvoliť nielen druh vína, ale aj jeho množstvo.

Predvlani dokonca pribudli na trhu enomatické výdajné automaty s patentom Flûte, ktorý umožňuje čapovať aj šampanské a šumivé vína. Ani sedem dní od otvorenia fľaše bublinky z nich neuniknú a kvalita zostáva na pôvodnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí si tento spôsob nalievania pochvaľujú. Umožňuje im kontrolovať nielen koľko vína vypijú, ale aj koľko ich ochutnávanie vyjde. Veľkoobchodníci s vínom však vedia, že ide aj dôsledok krízy. Veď kúpiť fľašu drahého vína si nemôže dovoliť každý a hocikedy. Ale vďaka výdajným automatom si chuť nikto nemusí nechať zájsť.

Pravdaže, ako pri každej novinke, vždy sa nájdu ľudia, ktorí ju podporujú a na druhej strane takí, ktorí sú proti. Jedným s propagátorov je vinár Jean-Lic Thunevin. Tvrdí, že víno, ktoré bolo stáročia tradičným produktom, sa stáva viac demokratickým. „Jeho ochutnávanie by malo byť zábavou, ale nie iba pre toho, kto zdedil chateau,“ hovorí a dodáva, že nová vlna mladých vinárov využíva aj sociálne siete na propagáciu svojich vinárskych podujatí. Skrátka, aj to je 21. storočie vo vinárstve.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vaku na vysokotatranské chaty

Víno v tetrapakových škatuliach ponúka v súčasnosti vari každý supermarket. Stali sa symbolom predaja najlacnejšieho stolového vína. Týmto škatuliam však v posledných rokoch vyrástol vážny konkurent tzv. BIB. Je to skratka pre bag in box, teda vak v škatuli s čapovacím kohútikom.

Z neho vám víno načapujú už aj niektorej tatranskej vysokohorskej chate. V prípade jablkových a iných ovocných štiav priniesla túto novinku na slovenský trh aj firma BoniFructi Dunajská Lužná. Víno v nich zase ponúka napríklad firma De Petrus. Známy pražský somelier a majiteľ vinotéky v pražských Průhoniciach Petr Kozohorský tvrdí, že je to budúcnosť rozlievania vína aj vo vinotékach. Tieto bagy, zvyčajne s objemom päť litrov, majú totiž výhodu, že víno je v nich uzatvorené vákuovo. Znamená to, že vzduch nemá prístup k vínu ani vtedy, keď z neho v bagu ubúda. A tak sa ich oplatí naplniť aj kvalitným vínom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jedného zo spolumajiteľov firmy De Petrus Petra Púcheho si víno vo vakoch v škatuliach obľúbili aj prevádzkovatelia tatranských vysokohorských chát a najmä nosiči. Škatule sú totiž ľahšie ako fľaše a navyše sa dajú dobre naukladať na krosná.

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu