SME

Slovenská medovina žne svetové úspechy, doma ju však pijeme málo

Celosvetová federácia včelárov Apimondia organizuje súťaž o najlepšiu medovinu. Slovensko na nej získava jednu medailu za druhou. V reštauráciách a baroch však hosťom tento nápoj ponúknu len zriedkavo. Skôr ju môžete ochutnať na rôznych trhoch, vrátane vi

anočných.

Slovensko si zo svetových súťaží Apimondia a Mazer Cup prinieslo už desiatku najvyšších kovov. Medzi ocenenými najviac „hviezdi“ firma Apimed z Dolnej Krupej a jeho Staroslovenská medovina. Získala zlato v Dubline ´05, bronz v Melbourne ´07, dve striebra ´v Montpellieri ´09, zlato a dve striebra v Colorado ´10 a ´11, zlato a bronz v Buenos Aires ´11 i najčerstvejšie zlato, striebro a bronz z Mazer Cup v Colorado ´12. Bez medailí z týchto súťaží spravidla neodchádza ani Včelco Trnava a jeho Bohemiana, ale aj Včelovina Smolenice, Jozef Štefaňák z Blatnice, Ľudovít Gál z Jelenca i ďalší výrobcovia.

SkryťVypnúť reklamu

V bojnickom Biografe ako digestív

Ak sme v úvode kritizovali reštaurácie a bary, že kvalitu slovenskej medoviny viac-menej ignorujú, treba dodať, že výnimky sa nájdu. „Ako bodku za vašim obedom by sme si dovolili ponúknuť pozornosť podniku - digestív v podobe medoviny,“ usmiala sa na nás čašníčka bojnickej reštaurácie Biograf a dodala, že ide o regionálny nápoj. Začudovali sme sa, lebo podľa fľašky nešlo o oblasť Hornej Nitry, ale o Považie. Nepriviedlo ju to do pomykova. Vraj ide skrátka o slovenské pitie, ktoré dokonca zožalo v Dubline zlato... Ku štamperlíku sme dostali zasvätenú prednášku. A tešilo nás, že s takýmito novými vedomosťami odchádzali z reštaurácie aj cudzinci, obedujúci pri ostatných stoloch.

Včela je staršia ako človek

Na Zemi ešte nežil človek a v stromoch už tiekla medovina, včely tu totiž lietali už pred nami. Archeologické nálezy ukazujú, že aj „lovci mamutov“ popíjali nápoj z medu. Kvasinky ešte nepoznali, a tak boli odkázaní na ruku prírody. V neskoršej histórii ľudstva sa však med v nápoji dostal na každý stôl: kým v Dánsku, Nemecku, u starých Slovanov, Keltov, Longobardov a Húnov radi popíjali skvasený med, v Ríme a antickom Grécku si iba medom sladili víno. Za čias Bélu II. až 59 dedín platilo dávky v podobe medoviny. V roku 1015 ňou hasili požiar Meisenu, pretože im došla voda. Pri korunovácii cára Mikuláša II. sa vypilo 14 tisíc vedier. No a v Anglicku ešte koncom 17. storočia v kráľovských dielňach vyrábali metheglin – korenenú medovinu, aj keď v podzámčí už víťazilo pivo a liehoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Ide aj o zážitok

Mead, met, mjód, idromel, aquamel, skrátka medovina. Starí Slovania ju radi pili, a tak sa vtedy popri vínnych šenkoch darilo aj krčmám, špecializujúcim sa na medovinu. Dnes v baroch dostaneme tie najexotickejšie nápoje, medový drink málokedy. Pritom ide o typicky zimný nápoj, ktorý sa dokonca môže zohriať na teplotu 50 – 60 ºC. Nalievaný do keramiky z rôznych kútov Slovenska umocní „regionálny“ gastronomický zážitok. Vedia to najmä predavači na Vianočných trhoch, aj keď tí skôr používajú plastové poháriky. Aj v jednom z klasických koktailov – drambui, sa mieša medovina s whisky, v poľskom nápoji krupnik zase s vodkou.

Kráča s dobou

Čím menej sa postupne medovina predávala a pila, tým viac ju výrobcovia inovovali v duchu všeobecných trendov - s príchuťami. Najčastejšie sa na dochucovanie používa echinacea, klinčeky, škorica, mäta, koriander, badián, zázvor, vanilka, muškátový oriešok a zaujímavú chuť dokáže vytvoriť prídavok chilli alebo pomarančovej kôry. Ovocné medoviny sú silnou nápojovou skupinou predovšetkým vo Veľkej Británii a USA. Príchute však často iba zakrývajú fakt, že medovina nebola celkom bez chybičky. Preto znalci oceňujú čistý nápoj, pripravený výlučne z medu a vody; v nej najlepšie vynikne chuť i vôňa medu.

SkryťVypnúť reklamu

Teplá a studená výroba

Niektorá medovina je voňavejšia a iná zase čírejšia, tá potom najlepšie ukáže vo vínovom pohári. To však nezávisí len od medu samotného. Medovinár má totiž na výber dve možnosti – teplú alebo studenú výrobu. Pri prvej sa ničia čiastočky peľu a tým aj vôňa. Pri druhej ostávajú aromatické látky v medovine, ale kvôli obsahu bielkovín má medovinár viac roboty s čírením. Vtedy smie na etikete uviesť prívlastok kráľovská. Ak sa stáča ešte nedokvasená, bublinkami pripomína šumivé víno.

Pokles záujmu o tento sladký nápoj vysvetľujú včelári globálnym otepľovaním a tým aj rozširovaním pestovania hrozna, ale aj poklesom celkovej kvality medu a medoviny.

Proti zhubným bunkám

Podobne ako víno, aj medovina obsahuje antioxidačné látky na báze polyfenolov, o ktorých sa v poslednom čase hovorí ako o zbrani voči voľným radikálom. K tomu pristupuje ešte všeobecná prospešnosť medu. Z neho vie telo získať najmä vitamín C, tiamín, niacín, riboflavín, pyridoxín, B12 a kyselinu pantoténovú, teda predovšetkým vitamíny skupiny B. Okrem toho draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo, mangán, meď, síru a sodík.

SkryťVypnúť reklamu

Európa: med áno, sladkosť nie!

Podľa predstaviteľa siedmej generácie rodinnej spoločnosti, vyrábajúcej najpredávanejší bourbon na svete Jim Beam, ambassadora značky i páleníka Fredericka Noeho III., zbožňuje Európa medovú chuť, ale pritom nemá sladký zúbok. Preto síce začali výlučne pre starý kontinent miešať novú Jim Beam Honey, museli v nej však potlačiť sladkosť medu a vyzdvihnúť horkosť bourbonu. Aj to je možno odpoveď na otázku, prečo sa medovina tak málo ocitá na slovenskom stole. Odborníci ju však chuťovo delia na sladkú a suchú – aj keď suchá medovina je omnoho sladšia než suché víno. Obsah sacharidov merajú muštomerom a potom nariedia nápoj na požadovanú sladkosť. Nádej pre lepší predaj medoviny dáva fakt, že mladá generácia smeruje celkovo k sladším chutiam a že doba praje liehovinám s nižším obsahom alkoholu. Medovina ho spravidla obsahuje 12 – 14 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ich rozoznáte

Braggot – medovina s prídavkom piva, chmeľu alebo sladu

Cyser – medovina s jablkami alebo jablkovou šťavou

Hippocras – medovina s hroznom a korením

Melomel – medovina s drobným ovocím alebo jeho šťavami – čiernymi ríbezľami, šípkami, malinami, morušou, višňami, čerešňami a pod.

Metheglyn – medovina dochutená koreninami a bylinkami

Mulsum – víno s pridaním medu

Pyment – medovina s hroznom alebo hroznovou šťavou

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu