Vo Francúzsku je to národná slávnosť, radosť z mláďaťa – len niekoľko týždňov zrejúceho vína z úrody daného ročníka. Za pol storočia sa stala celosvetovou. Úderom polnoci sa v tretí novembrový štvrtok začína ochutnávať Beaujolais Nouveau. Ten rok 15. novembra.
Ide o víno z ručne zberanej odrody Gamay. Kým červené vína zvyčajne dozrievajú do kvality, o Beaujolais to neplatí, a preto je najlepšie ho vypiť ako mladé, čerstvé, svieže. Veľa producentov z tejto oblasti, vrátane najväčšieho vinárstva Georges Duboeuf, preto radšej vyexpedujú svoje vína na slávnosť Beaujolais Nouveau po celom Francúzsku a posledných rokoch i po celom svete. Už tradične ho ponúkajú aj viaceré vinotéky, reštaurácie i bary na Slovensku.
Podľa francúzskeho vinárskeho zákona sa Beaujolais Nouveau môže začať piť minútu po polnoci tretí novembrový štvrtok, čo je len pár týždňov po tom, čo hrozno obrali. Fermentácia je teda veľmi krátka a výsledkom sú svieže vína s ľahkými tanínmi a miernymi kyselinkami. Beaujolais Nouveau sa má konzumovať hneď, prípadne ešte v rok jeho výroby, nanajvýš do dvoch rokov. Najlepšie je ho podávať mierne vychladené.
Približne polovica z 70-miliónovej produkcie sa každoročne exportuje do zahraničia, najmä Japonska, Nemecka i USA, kde sa stalo populárne podávať ho ako súčasť slávnostnej večere Vďakyvzdania.
Aké bude tohto roku?
Vinári z oblasti Beaujolais tvrdia, že ročník 2012 je vibrujúci, plný ovocných chutí. Napriek krátkemu obdobiu zberu je podľa nich jeho kvalita vynikajúca. Má peknú rubínovú farbu s fialovými odtieňmi. Vôňa je príjemná, prevažujú druhy červeného bobuľovitého ovocia. Na jazyku a podnebí zostávajú plné, ale jemné, vyvážené ovocné chute.
Z núdze cnosť
Vína z oblasti Beaujolais majú desať dosť odlišných »appellations« od najlepších cru Beaujolais, cez Beaujolais Villages až pod AOC Beaujolais. Môžu byť ľahšie (Broulli, Saint Amour...), alebo aj mohutnejšie, vhodné na dozrievanie (Fleuri, Moulin à vent, a hlavne Morgon). Termín Beaujolais Nouveau zaviedli až v roku 1951, aby tak odlíšili mladé vína vyrábané inou technológiou od bežných štandardných vín, ktoré sa inak môžu objaviť na trhu najskôr 15. decembra.
Nápad doviezť mladé víno vo veľkom do Paríža sa zrodil v 60. rokoch minulého storočia v hlave vinárov z Beaujolais na čele s Georgom Duboeufom. Médiám sa tento nápad zapáčil a zoširoka o ňom písali. Čas ukázal, že to bol skvelý marketingový ťah a G. Duboeufa začali nazývať Kráľom Beaujolais.
Zaujímavosti o Beaujolais Nouveau
Oblasť Beaujolais leží v Burgundsku, na sever od tretieho najväčšieho francúzskeho mesta Lyon. Od juhu na sever meria 54 kilometrov a na šírku od jedenásť do 14,5 km. Pestovaním hrozna sa tam živí 4 000 vinohradníkov.
Podľa zákona sa všetko hrozno musí zberať ručne. Táto povinnosť sa vo Francúzsku týka už iba hrozna z oblasti Champagne.
Jedinou povolenou odrodou v oblasti Beaujolais je Gamay (Gamay noir Jus Blanc). Hoci niektoré vinárstva v Kalifornii môžu označovať svoje vína ako Gamay Beaujolais, nejde o tú istú odrodu, akú pestujú vo Francúzsku. Má celkom inú chuť a inak sa správa aj počas pestovania.
Ľahkosť vína zabezpečuje výrobný proces, ktorý sa nazýva karbonická macerácia, alebo fermentácia celých hroznových bobúľ. Vďaka tomu má víno sviežu, ovocnú chuť bez príchute horkých tanínov zo šupiek hrozna.