Pred krízou išlo často o mimoriadne luxusné drahé kúsky. Napríklad gin Bombay Sapphire z desiatich bylín a plodov z rôznych končín sveta (aj (indočínskej škorice či afrického „rajského obilia“) zabalil výrobca do piatich fliaš – každej v cene 200 000 amerických dolárov. Francúzska spoločnosť Baccarat ich ručne vybrúsila do tvaru drahokamu s desiatimi plôškami a najstaršia klenotnícka dielňa sveta Garrad v Londýne tam vsadila zafíry a brilianty. Zisk z predaja šiel síce na charitu, dnes sa však k možnosti vlastniť podobné drahé fľaše hlási kvôli všeobecnému uťahovaniu opaskov len veľmi málo filantropov.
Príbeh vodky sa začal v baroch
Ucelenú koncepciu fliaš pre zberateľov predstavila pred šiestimi rokmi švédska Absolut. S jej zlatou litrovou Bling-bling sa však mohli stretnúť len hostia barov a reštaurácií. O rok neskôr sa objavila Absolut Disco (tentoraz v počte o 1,3 milióna kusov väčšom) so zrkadliacimi sa štvorčekmi na spôsob tradičných diskotékových stropných gúľ. A opäť v baroch navodila atmosféru výnimočnosti a luxusu.
Vtedy si konzumenti uvedomili, že sa asi začala písať zaujímavá tradícia nevšedných edícií a začali pátrať po predošlých zlatých fľašiach. Rodiaci sa „absolutkoví“ zberatelia ich zháňali predovšetkým pomocou internetových aukcií.
Nasledovala Masquerade v zazipsovanom úbore s 3238 červenými flitrami, potom Absolut Rock v koženom oblečení. Slovensku sa z edície vtedy ušlo 14 tisíc fliaš. Nasledovala fľaša s vybrúsenými ihlanmi s názvom Glimmer, ktorá vďaka osvetlenému podstavcu slúžila aj na pôsobivú dekoráciu v baroch či centrách miest. Pri každom nápoji z „absolutky“ dostal hosť originálne LED graffiti s diódou a magnetom, symbolizujúce odlesky z krištáľovej fľaše.
„Je to vlastne cesta komunikácie so zákazníkom. Neprepočítava sa jej efektívnosť a nie je to o priamych peniazoch. Buduje sa imidž, vernosť značke,“ hovorí o dôvodoch limitovaných edícií obchodný manažér Pernod Ricard na Slovensku Martin Pučalík. A aby sa každý konzument mohol cítiť výnimočný, rozhodli sa tentoraz švédski vodkári pre ojedinelú technológiu – z 19 farieb základného náteru, 5 farieb v postrekových pištoliach a 16 farieb pri nanášaní 51 rôznych vzorov vytvorili 3,9 milióna fliaš odlišujúcich sa svojim dizajnom. Každá z tohtoročných Absolut Unique je teda iná. Keď stoja na barovom pulte v zákryte, tak je naozaj čo obdivovať – najprv očami, až potom jazykom.
Whisky po prílete z vesmíru
Do fliaš s limitovanými etiketami sa nalieva aj u Hennessyho. V edícii od výstredného artistu Kawsa či v edícii zo zmesi 40 eaux-de-vie pod názvom Blending of Art Tequila Cosé Cuervo „reserva de la familia“ sa každý rok objaví toto brandy v novej fľaši i škatuli – po starostlivom výbere od renomovaných dizajnérov. Rum Sailor Jerry sa stal objektom zberateľov vďaka obrázkom slečien na vnútornej strane zadnej etikety; sú vidno až po vypití rumu. Záujem o koňak Larsen zase vďačí neveľkému počtu porcelánovým fliaš. Anglický Beefeather pripravil zvláštne etikety k príležitosti londýnskej letnej olympiády, ale do minuloročnej limitovanej predvianočnej výroby dokonca zaradil aj gin s pomarančom a škoricou.
Metaxu AEN 120 anniversary zaraďuje medzi zberateľské predmety obsah fľaše, nalievaný z najstaršieho tzv. sudu č. 1, ale aj samotná fľaša – dekantér pozlátený dvadsať karátovým zlatom.
Medzi rarity sa predovšetkým v baroch zaradí aj niekoľko tisíc fľašiek Galileo zo škótskej distilérky Ardberg. Táto zvláštna a pre „začiatočníka“ až nepríjemná slano-údená whisky zrie totiž dva roky z dvanástich vo vesmíre. Vedci chcú skúmať správanie sa tzv. terpénov vo whisky a ich molekúl. Kým klasická desaťročná Ardberg sa predáva v cene pod 40 anglických libier za fľašu, vesmírny Galileo stojí dvojnásobok.
Zberateľské rarity
Medzi zberateľsky cenné limitované edície, opradené zvláštnym príbehom, sa v budúcnosti môže zaradiť aj Becherovka Lemon. Kvôli českej metanolovej afére sa v Karlových Varoch rozhodli na niekoľko dní spustiť výrobu nápoja s 19-percentným obsahom alkoholu namiesto pôvodného 20-percentného.