SME

Vzácne limitované edície potešia aj oko barového hosťa

Väčšina výrobcov alkoholu sa raz za čas rozhodne pre limitovanú edíciu. Výnimočná môže byť etiketa, fľaša alebo jej obsah. Tešia sa z nich fajšmekri i zberatelia.

Pred krízou išlo často o mimoriadne luxusné drahé kúsky. Napríklad gin Bombay Sapphire z desiatich bylín a plodov z rôznych končín sveta (aj (indočínskej škorice či afrického „rajského obilia“) zabalil výrobca do piatich fliaš – každej v cene 200 000 amerických dolárov. Francúzska spoločnosť Baccarat ich ručne vybrúsila do tvaru drahokamu s desiatimi plôškami a najstaršia klenotnícka dielňa sveta Garrad v Londýne tam vsadila zafíry a brilianty. Zisk z predaja šiel síce na charitu, dnes sa však k možnosti vlastniť podobné drahé fľaše hlási kvôli všeobecnému uťahovaniu opaskov len veľmi málo filantropov.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh vodky sa začal v baroch

Ucelenú koncepciu fliaš pre zberateľov predstavila pred šiestimi rokmi švédska Absolut. S jej zlatou litrovou Bling-bling sa však mohli stretnúť len hostia barov a reštaurácií. O rok neskôr sa objavila Absolut Disco (tentoraz v počte o 1,3 milióna kusov väčšom) so zrkadliacimi sa štvorčekmi na spôsob tradičných diskotékových stropných gúľ. A opäť v baroch navodila atmosféru výnimočnosti a luxusu.

Vtedy si konzumenti uvedomili, že sa asi začala písať zaujímavá tradícia nevšedných edícií a začali pátrať po predošlých zlatých fľašiach. Rodiaci sa „absolutkoví“ zberatelia ich zháňali predovšetkým pomocou internetových aukcií.

Nasledovala Masquerade v zazipsovanom úbore s 3238 červenými flitrami, potom Absolut Rock v koženom oblečení. Slovensku sa z edície vtedy ušlo 14 tisíc fliaš. Nasledovala fľaša s vybrúsenými ihlanmi s názvom Glimmer, ktorá vďaka osvetlenému podstavcu slúžila aj na pôsobivú dekoráciu v baroch či centrách miest. Pri každom nápoji z „absolutky“ dostal hosť originálne LED graffiti s diódou a magnetom, symbolizujúce odlesky z krištáľovej fľaše.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to vlastne cesta komunikácie so zákazníkom. Neprepočítava sa jej efektívnosť a nie je to o priamych peniazoch. Buduje sa imidž, vernosť značke,“ hovorí o dôvodoch limitovaných edícií obchodný manažér Pernod Ricard na Slovensku Martin Pučalík. A aby sa každý konzument mohol cítiť výnimočný, rozhodli sa tentoraz švédski vodkári pre ojedinelú technológiu – z 19 farieb základného náteru, 5 farieb v postrekových pištoliach a 16 farieb pri nanášaní 51 rôznych vzorov vytvorili 3,9 milióna fliaš odlišujúcich sa svojim dizajnom. Každá z tohtoročných Absolut Unique je teda iná. Keď stoja na barovom pulte v zákryte, tak je naozaj čo obdivovať – najprv očami, až potom jazykom.

Whisky po prílete z vesmíru

Do fliaš s limitovanými etiketami sa nalieva aj u Hennessyho. V edícii od výstredného artistu Kawsa či v edícii zo zmesi 40 eaux-de-vie pod názvom Blending of Art Tequila Cosé Cuervo „reserva de la familia“ sa každý rok objaví toto brandy v novej fľaši i škatuli – po starostlivom výbere od renomovaných dizajnérov. Rum Sailor Jerry sa stal objektom zberateľov vďaka obrázkom slečien na vnútornej strane zadnej etikety; sú vidno až po vypití rumu. Záujem o koňak Larsen zase vďačí neveľkému počtu porcelánovým fliaš. Anglický Beefeather pripravil zvláštne etikety k príležitosti londýnskej letnej olympiády, ale do minuloročnej limitovanej predvianočnej výroby dokonca zaradil aj gin s pomarančom a škoricou.

SkryťVypnúť reklamu

Metaxu AEN 120 anniversary zaraďuje medzi zberateľské predmety obsah fľaše, nalievaný z najstaršieho tzv. sudu č. 1, ale aj samotná fľaša – dekantér pozlátený dvadsať karátovým zlatom.

Medzi rarity sa predovšetkým v baroch zaradí aj niekoľko tisíc fľašiek Galileo zo škótskej distilérky Ardberg. Táto zvláštna a pre „začiatočníka“ až nepríjemná slano-údená whisky zrie totiž dva roky z dvanástich vo vesmíre. Vedci chcú skúmať správanie sa tzv. terpénov vo whisky a ich molekúl. Kým klasická desaťročná Ardberg sa predáva v cene pod 40 anglických libier za fľašu, vesmírny Galileo stojí dvojnásobok.

Zberateľské rarity

Medzi zberateľsky cenné limitované edície, opradené zvláštnym príbehom, sa v budúcnosti môže zaradiť aj Becherovka Lemon. Kvôli českej metanolovej afére sa v Karlových Varoch rozhodli na niekoľko dní spustiť výrobu nápoja s 19-percentným obsahom alkoholu namiesto pôvodného 20-percentného.

SkryťVypnúť reklamu


Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 863
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 028
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 454
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 233
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 268
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 110
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 107
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tipy na skvelú dovolenku v novembri.

HappyTravel.sk spustila kampaň na zimnú sezónu pár dní pred krachom.


12
Predseda vlády Robert Fico a vpravo minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Vo Fínsku majú kryty pre väčšinu ľudí. Na Slovensku sú pre päť percent.


20
Peter Tkačenko.

Ak si to Fico nevšimol, ideologické sú aj európske fondy.


7
Obyvatelia Gaza City si berú humanitárnu pomoc.

Situáciu zhoršuje aj sporná humanitárna organizácia.


2

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu