S takouto ponukou vás privítajú napríklad v bratislavských reštauráciách Cariňa na Seberíniho ulici či vo Wine bare v centre mesta. V oboch si môžete priamo pri stole pripraviť pravé švajčiarske fondue.
Družnosť medzi stolovníkmi
Ako tvrdí odborníčka na túto tematiku Blanche Vergnová, príprava jedla na prestretom stole sa stala modernou už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V tom čase prišiel do módy uvoľnenejší životný štýl a družnosť medzi stolovníkmi začala dotvárať génius loci reštaurácií v Švajčiarsku, ale aj na francúzskej strane Savojských Álp.
Ľudové jedlo
Fondue sa kedysi pripravovalo vo Švajčiarsku zväčša doma. Skrátka je to ľudové jedlo. Veď kravy vtedy chovali takmer v každom dome a syr bol teda tiež zvyčajne po ruke. Toto jedlo sa pripravuje z jedného alebo viacerých druhov syra, ktoré sa roztápajú s pridaním vína a čerešňovice v špeciálnej nádobe na ohrievači umiestnenom na prestretom stole. Dnes možno fondue okoštovať v mnohých reštauráciách najmä v alpských regiónoch Francúzska, Švajčiarska i Talianska.
Burgunské je iné
Postupne sa fondue rozšírilo aj do ďalších krajín. Nie všade mali k dispozícii kvalitné syry, a preto ich začali nahrádzať inými surovinami. Najznámejšie sa stalo burgunské fondue, pri ktorom sa do nádoby na stole dá olej a v ňom sa vyprážajú na vidličkách s dlhými rúčkami napichnuté kúsky mäsa alebo guľôčky z mletého mäsa. Po opečení sa namáčajú do cesnakovej, koňakovej, syrovej alebo inej pikantnej omáčky.
V súčasnosti existuje veľké množstvo variácií na tému fondue. Napríklad: bujónové, cigánske, zakáľačkové, hydinové i kuracie s orechmi a koňakom, teľacie s bielym vínom, orientálne jahňacie, thajské, kórejské, tempura, shabu-shabu, alebo fondue s cibuľou, bylinkami a chlebom či rybárske.
V poslednom čase je veľmi populárne aj na Slovensku čokoládové fondue, kedy si maškrtníci namáčajú do čokolády kúsky rôzneho ovocia. Fondue ako dezert môže mať aj podobu vyprážaného ovocia v cestíčku alebo ako vyprážaná zmrzlina.
Raclette bolo pre horalov
V bratislavskej reštaurácii Amelia či U muchu v Záhorskej Bystrici zasa možno okoštovať horalské jedlo, ktoré si kedysi pripravovali švajčiarski pastieri v kozuboch po namáhavom dni. Išlo o lacné vidiecke jedlo. Veľký bochník zrelého syra ementálskeho typu rozrezali na polovicu, nastokli na ražeň a otočili smerom k ohňu. Roztápajúci sa a jemne zapečený syr sťahovali na taniere špeciálnou škrabkou – po francúzsky nazývanou raclette. K tomu zajedali pečené zemiaky, kyslé uhorky, cibuľu a údenú šunku. Teda čo sedliacky dom dal. V súčasnosti túto špecialitu v takmer pôvodnej forme ponúkajú gastronomické zariadenia napríklad v juhošvajčiarskom Valais. Okrem tradičného valaiskeho raclette majú miestne reštaurácie v ponuke aj raclette zo štyroch druhov syra, s údenými rybami, mozarellou, s krabím mäsom či s kozím syrom.
Dnes sa už rozrezané bochníky neopekajú na ražni nad ohňom, ale reštaurácie majú na tento účel špeciálne elektrické opekače. Tie postavia naprostred stola a jeden môže opekať pre celú partiu. Viac aj na http://restauracie.sme.sk/clanok/ked-si-budete-pochutnavat-na-roztopenom-raclette-spomente-si-na-nebojacneho-pastiera.
Na rozpálenom kameni
Kamene zo sopečnej lávy sa využívali na prípravu jedla už v dávnoveku. Presne takto vznikla pierrade, ktorá predstavuje modernejšiu prípravu jedla na rozpálených kameňoch. Aj pierrade bola pôvodne stravou horalov. Názov označuje dnes jedlo ale aj prístroj na prípravu. Okoštovať ho možno najmä v Taliansku, Francúzsku aj vo Švajčiarsku či krajinách Južnej Ameriky, napríklad Peru. Stretnete sa s ním ale už aj v slovenských reštauráciách, napríklad Afrodite v Čereňanoch.
V štýle pierrade možno podávať aj lososa, plody mora grilované po provensalsky i vnútornosti. Výhodou tejto úpravy je, že mäso si zachováva v sebe množstvo vitamínov, minerály a soľ. Preto je nielen chutné ale aj zdravé a vhodné ako súčasť racionálnej výživy.
Výhody takto pripravených pokrmov spočívajú v ich jednoduchosti. Nádoba je totiž z mramoru alebo z kameňa, spôsob prípravy diétny, pretože sa pri ňom nepoužívajú takmer žiadne tuky. Potraviny nestratia vlastnú vôňu a chuť ani prirodzenú šťavu . Na našom trhu dostať pekáče pierrade, ktoré sú z prírodného kameňa s jarčekom na odtekanie šťavy a pierrade možno vymení obligátne a často nezdravé grily.
Autor: Eva Nová