SME

Suši z konského mäsa? V Japonsku ho dostanete

Kto sa vyberá na výlet do Japonska, zvyčajne sa teší aj svetoznámu japonskú kuchyňu. Nechajme preto teraz bokom chrámy, svätyne, zenové záhrady, high tech výrobky i ošiaľ okolo iPhone 5 a poďme sa pozrieť, na čom všetkom si je možné v krajine vychádzajúc

Kto sa vyberá na výlet do Japonska, zvyčajne sa teší aj svetoznámu japonskú kuchyňu. Nechajme preto teraz bokom chrámy, svätyne, zenové záhrady, high tech výrobky i ošiaľ okolo iPhone 5 a poďme sa pozrieť, na čom všetkom si je možné v krajine vychádzajúceho slnka pochutiť.

Čím iným začať ako so suši? Ide o jedlo skladajúce sa z malého valčeka ryže, na ktorom leží zvyčajne surový kúsok rybieho mäsa. Poznajú ho z rôznych suši barov aj Slováci, kým však u nás je posedenie v nich záležitosťou, ktorú vrecko nesolventného stravníka môže celkom obstojne pocítiť, v Japonsku si vynikajúce suši môžete dopriať za pár jenov. Niet sa preto čo čudovať, že mnohé suši reštaurácie praskajú vo švíkoch a hlavnou klientelou sú suši maniaci, zvyčajne študenti, ktorí sa stádovito vhrnú ešte v školských uniformách na obed. Pri tom vás tam obsluhuje aj osem suši kuchárov, ktorí sa nezastavia.

SkryťVypnúť reklamu

Štvornohá konkurencia pre ryby

Suši v japonských reštauráciách vyzerá na prvý pohľad rovnako ako u nás. Čo však rovnaké nie je ani zďaleka, je chuť a výber rýb, morských plodov alebo mušlí, ktoré si môžete vybrať.

Tuniak a losos sú najbežnejšie ryby aj v Japonsku. Ale pozor: je rozdiel, z akej časti ryby je mäso na suši použité. A tak jedno tuniakove suši môže stáť 50 jenov (cca 50 euro centov), ale rovnako aj tisíc jenov (10 eur). Pritom mäso môže pochádzať z tej istej ryby. Treba podotknúť, že tuniak je obrovská ryba a môže vážiť až pol tony. Za takýto megakus sa platia neuveriteľne vysoké sumy. Rekord s hmotnosťou kg „len“ 268 drží tuniak modroplutvý, za ktorého s úsmevom zaplatil pán Kijoši Kimura, majiteľ siete reštaurácií so špičkovým suši, 568 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou špecialitou je sašimi, teda surové mäso, pod ktorým však žiaden valček ryže nenájdete. Na Slovensku si môžete objednať zvyčajne iba rybie sašimi. V Japonsku si však ponúkajú aj konské – pod názvom basaši. Je vyhlásenou špecialitou mesta Matsumoto. Japonci zrejme nemajú ku koňom tak vyhranený vzťah ako Slováci, atakujúci u niektorých až ľudskú lásku. „A tak v žalúdkoch Japoncov končia iste celé tony surového konského mäsa.

„Mramorové“ mäso

Prijateľnejším variantom pre slovenského gurmána by mohla byť opulentná večera v meste Kóbe, ktoré je známe aj tým, že v roku 1995 utrpelo obrovské škody pri zemetrasení. Kóbska hovädzina – wagyu, je svetoznáma a považovaná za najlepšiu na svete a chuťou i jemnosťou predstihne aj argentínske či brazílske druhy. Je to špeciálne vyšľachtený dobytok, o ktorý sa tamojší farmári dôkladne starajú. Hovorí sa, že v pitnom režime figuruje aj pivo a dokonca absolvujú aj špeciálne masáže. Tí však, ktorí boli na farmách, vedia, že sú to iba reklamné „reči“. Kvalita tohto „mramorovaného“ mäsa spočíva v tom, že je pretkané jemnou sieťou tukových buniek, ktoré sa na jazyku doslova rozplynú. Pravda, je to aj o kuchárskom majstrovstve a spôsobe prípravy.

SkryťVypnúť reklamu

Bravčové nadovšetko

Veľkým gastronomickým prekvapením je tropický ostrov Okinawa, kam zablúdi iba málo slovenských turistov. Je to ostrov, na ktorom žije najvyšší počet storočných obyvateľov v prepočte na japonskú populáciu. Kto čaká, že Okinawčania sa živia iba surovými rybami, je na veľkom omyle. Na tomto ostrove je totiž najobľúbenejším bravčové mäso, ktoré ponúkajú na mnoho spôsobov. Ako predjedlo si dajte šalát z bravčových uší, polievku, v ktorej plávajú kusy bravčového mäsa a ako hlavné jedlo pečený bôčik so zelenou fazuľkou. Recept na dlhovekosť je zaručený, najmä keď všetky dobroty zapijete miestnou ryžovou pálenkou awamori. Na zdravie!

Autor: Peter Koutný

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 725
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 363
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 397
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 800
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 308
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu