SME

Vinohrady nad Ženevským jazerom si domáci tak vážia, že ich dali zapísať do zoznamu UNESCO

Dokonale obrobené vinohrady nad Ženevským jazerom zaliate zapadajúcim slnkom pripomínajú v ktorúkoľvek časť roka majstrovské maliarske dielo. Nádherný pohľad. Driapu sa od vodnej hladiny prudkými strminami hore „k nebu“ a prerušujú ich oporné kamenné múry

terás. Na vodnej hladine jazera sa zrkadlia ich dvojčatá.

Tamojší vinohradníci, ale aj obyvatelia miest a dediniek okolo jazera, vedia o bohatstve, ktoré majú vo svojom regióne. A sú naň patrične hrdí. Aj preto dali pred piatimi rokmi 800 hektárov viníc na Lavauxských terasách medzi Lausane a Vevey nad Ženevským jazerom zapísať na Zoznam kultúrneho a historického dedičstva UNESCO.

Neurobili to však iba kvôli ich kráse. Hlavným dôvodom je strach o ich budúcnosť. Výroba hrozna je v tejto oblasti čoraz menej výnosná a rolu hrá aj to, že mladej generácii sa už vo vinohradoch nechce príliš drieť. Hoci štátne podpory sú celkom slušné, vinohradov ubúda a nahrádzajú ich vily a hotelíky s rozsiahlou parkovou výsadbou okolo.

SkryťVypnúť reklamu

Že vám táto situácia pripomína Bratislavu a malokarpatskú oblasť? Nuž porovnanie sedí iba okrajovo. Hoci solventných záujemcov postaviť si vilu s výhľadom na jazero je nielen vo Švajčiarsku, ale aj za hranicami dostatok, divoký trh – ako sme toho svedkami na Slovensku – v tomto prípade nefunguje. Natoľko sú Švajčiari hrdí na svoju minulosť i súčasnosť. Zápisom viníc do zoznamu UNESCO získali vinohrady na Lavauxských terasách špeciálny štatút a s ním ich majitelia aj väčšie štátne finančné podpory na udržiavanie terás i novú výsadbu.

Biele odrody prevažujú nad modrými

Švajčiarsko nepatrí v pestovaní vína k svetovým gigantom. Vinice sa rozkladajú len na niečo vyše 15-tisícoch hektárov, čo predstavuje zhruba dve percentá svetovej výmery. V každom zo švajčiarskych kantónov majú vinice svoje osobitosti. Súvisí to s rozdielnosťou pôdnych i klimatických podmienok. Veď hrozno pestujú v údoliach rieky Rhône a Rýna i okolí jazier – Ženevského, Konstanského, Zürišského či Luganského.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná časť vína – vyše 60 percent, sa dorába vo frankofónnej oblasti, a to najmä v kantónoch Valais, Vaud, Ženeva a Neuchâtel. Na juhu Álp pripadá menšia časť produkcie na taliansky kantón Ticino a celá pätina národnej výroby pochádza z nemecky hovoriacej oblasti.

Vo Švajčiarsku pestujú najmenej pol stovky rôznych odrôd. Biele mierne prevyšujú nad modrými. Z bielych dominuje jemné biele víno ovocno-citrusovej chuti Chasselas, ktoré nazývajú vo frankofónnej oblasti aj Fendant a v nemecky hovoriacej časti Gutedel. Predstavuje štyri pätiny celkovej výmery. Ďaleko za ním nasledujú Müller Thurgau, Chardonay a ďalšie odrody. Z červených patrí prvenstvo s vyše polovičným podielom odrode Pinot Noir nasledovanej Gamayom a Merlotom.

Organické víno

Vinárska firma Cave Leyvraz&Stevens, ktorú vlastní E. Leyvraz so svojim synovcom, obhospodaruje 47 hektárov viníc vo výške 450 metrov nad morom. Hrozno a víno tam dorábajú ekologickým spôsobom. Keď sa do toho začiatkom 90. rokov pustili, čakalo ich viac roboty za menšie ceny.

SkryťVypnúť reklamu

„Susedia mi vraveli, že som blázon,“ spomína majiteľ firmy Eric Leyvraz. „Dnes vidia, že aj takýmto spôsobom možno vinice udržiavať čisté. Trochu tiež závidia, že tu máme neustále hostí, rôzne oslavy, firemné podujatia. A tiež to, že za organické víno môžeme pýtať aspoň o pätinu vyššiu cenu ako výrobcovia bežných vín. Každý škandál okolo nekvality potravín nám vlastne pomáha. Verím tiež, že moji potomkovia ocenia, že som vsadil na zdravie.“

Ekologické pestovanie hrozna má presne stanovené pravidlá. Nemožno používať chemické hnojivá, iba kompost, s burinou treba bojovať len mechanicky, keď ošetrovanie proti chorobám, tak len skalicou modrou, ale aj to maximálne 4 kg ročne na hektár. Obľúbeným „pomocníkom“ je červený pavúk. Jeho výskyt signalizuje príchod škodcov. Dôležitý je tiež výber odrôd. Hoci hlavnou zostáva tak ako vo všetkých švajčiarskych regiónoch Chasselas, skúšajú ďalších 20 odrôd, najmä rezistentné odrody z Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vo Švajčiarsku je však ekologické pestovanie hrozna a dorábanie eko vína stále iba okrajovou záležitosťou. Takého označenie patrí iba jedinému percentu z celkovej produkcie.

Hrozba ide zo supermarketov

Švajčiari nedajú na svoje vína, tak ako na mnohé iné výrobky, dopustiť. Aj táto krajina dlho si chrániaca trh však postupne otvára hranice. Svoje zohrávajú najmä rozširujúce sa nadnárodné siete super a hypermarketov. V ich regáloch sa v posledných rokoch objavili stovky druhov vín nielen z Francúzska, Španielska, Talianska, Nemecka či Portugalska, ale aj Nového sveta – Austrálie, Juhoafrickej republiky, Argentíny, Čile či Kalifornie. Ba nechýbajú tam ani maďarské či bulharské vína. A zvyčajne za ceny oveľa prijateľnejšie ako švajčiarske vína.

SkryťVypnúť reklamu

Ročne vypije každý Švajčiar priemerne 40 litrov vína. Je to o čosi menej ako sa v krajine vyrobí. Udržať si pozornosť konzumentov sa už nedá bez vyššej kvality vín. Výrobcom preto nezostalo nič iné, iba zredukovať hektárové úrody a zamerať sa viac na výrobu vín s prívlastkami. Tie sa už potom dajú ponúkať za vyššiu cenu.

Ďalším krokom bolo posilnenie marketingu predaja vína. Jedným z hlavných marketingových ťahov je budovanie sietí predajní s domácimi vínami. Nápis Swiss Wine a slogan: Večné objavovanie, sú v nápadnej červenej farbe národnej vlaky.


Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 972
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 640
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 087
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 093
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 870
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 005
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu