Jedlá z húb patria odjakživa na slovenské stoly

Extrémne suchý rok, akého sme svedkami tohto roku, hubám príliš nepraje. Dobrí hubári však dokážu vždy nejaké nájsť a verte, že zásoby na tradičnú vianočnú kapustnicu majú už celkom iste nachystané. A vďaka dovozu nebudú huby chýbať ani na jedálnych lístk

och reštaurácii.

Na juhu Kanárskych ostrovov v reštaurácii La Cúpela, ktorá patrí k hotelu Jardines, vždy na jar ponúkajú chutné menu z miestnych húb. V gréckych reštauráciách si možno obvykle pochutnať na plnených hubách celoročne. Talianski, francúzski a maďarskí kuchári s hubami na rôzne spôsoby v kuchyni rozhodne nešetria. Zjavne platí čím drahšia reštaurácia, tým pravdepodobnejšia ponuka nejakých špecialít z húb.

V tomto ročnom období aj v nemeckých a rakúskych gastronomických zariadeniach premýšľajú nad ponukami sezónnych jedál z húb. Tak si tam možno objednať hubový trhanec, steak s hubami, kyslú alebo sladkú hubovú polievku, huby na smotane, slanine, hubový koláč, vysmážané huby alebo ich grilovanú podobu. A naozaj nejde iba o obligátne šampiňóny, podávajú aj rezne z dubákov, dubákovú omáčku, kuriatka na masle a nezriedka sa možno stretnúť dokonca s nakladanými hubami na kyslo podľa domáceho receptu.

Niekde ich nechcú

Sú ale krajiny, kde sa hubám dosť vyhýbajú. Je to napríklad Nórsko, kde ich rastie toľko, že sa dajú obrazne povedané kosou kosiť. Napriek tomu ich tam príliš nekonzumujú. Podľa spisovateľa a zberateľa starých nórskych receptov Amunda Spangena je to tým, že majú minimálnu výživnú hodnotu. A tak ich staršia generácia príliš neobľubuje. Mladí však pod vplyvom cestovania a medzinárodných kuchýň začínajú hubám prichádzať na chuť a prispôsobujú sa tomu aj nórske reštaurácie.

Podobne je to aj v USA. Aj tam v niektorých štátoch domáci huby vôbec nezberajú, hoci ide o jedlé a chutné druhy. Bolo to tak v okolí Lexingtonu v štáte Kentucky. Stačilo však, aby sa tam prisťahovali českí emigranti a tí na prekvapenie domácich huby zbierali. Ba dokonca zriadili aj reštauráciu, kde začali z nich podávať chutné jedlá. A zrazu sa zo zberania stal pre mnohých obľúbený koníček.

Receptov je dosť

Škoda, že v slovenských reštauráciách bývala roky ponuka jedál z húb dosť stereotypná, a to dokonca aj v doslova hubárskych oblastiach. Celoročne ich reprezentovala v rámci jedálnych lístkov zvyčajne iba hubová polievka, prípadne vysmážané šampiňóny a kapustnica s klobásou a hubami. Pritom tieto plody lesa boli v slovenskej gastronómii vždy prítomné.

V posledných rokoch je to však čoraz lepšie. Zásluhu má na tom hlavne istý veľkoobchodný reťazec, kde v ponuke rôzne druhy najmä mrazených húb nechýbajú po celý rok. A tak napríklad v reštaurácii bratislavského hotela Apollo, Redute r iných reštauráciách sa v ponuke možno stretnúť s omáčkou z dubáčikov. Žilinský Giuseppe restaurant má na jedálnom lístku praženicu s hubami, hubovú polievku i sviečkovú s restovanými hubami. Rôzne druhy mäsa s hubovou omáčkou vám ponúknu aj v reštaurácii Afrodita v zámočku v Čereňanoch. Hríbové špeciality, ako dubákovú polievku s mrveničkou, svieži hríbový šalát na šalátovom liste i roštenku s dubákmi majú na jedálnom lístku aj v bratislavskom Leberfingeri. Vo Villa Rosa v Dunajskej Strede si možno pochutnať na ragú z dubákov a kačacej pečene, v reštaurácii hotela Matyšák zase stejku na maslových dubákoch. Grilovaný steak z diviaka na jemnom ragú z pravých dubákov ponúkajú v Penzióne Central Park v Žiline, ryžové rezance so zeleninou a kuriatkami mávajú v penzióne Boca, kuracie stehno na omáčke z kuriatok zase v reštaurácii bratislavského Hotela Holiday Inn. Jelenie medajlónky na rozmarínovej omáčke s jemným ragú z lesných kuriatok si radi dávajú hostia Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici.

Receptáre starých mám sú však oveľa bohatšie. Iste by sa v nich našlo veľa inšpirácie na celkom jednoduché ale chutné hubové jedlá.

Huby historicky

Žiaľ, huby patria k takému druhu surovín, s ktorým sa vedome či podvedome spája aj nebezpečenstvo prípadnej otravy. Z dejín vieme, že úradné predpisy o predaji húb v minulosti sledovali cieľ: ochranu konzumentov. Napríklad v 17. storočí sa vyskytol v Paríži veľký počet smrteľných otráv z húb. Prefekt preto zakázal zber a predaj húb a označil ich za škodlivé.

Je známe, že aj v dávnoveku sa ľudia nechtiac hubami trávili. Napríklad, grécky básnik Euripides stratil na následky otravy hubami manželku, dcéru aj dvoch synov. Rovnaký osud postihol pápeža Klimenta VII, rímskeho cisára Joviana, aj kráľa Karla IV. K najväčším znalcom húb vždy patrili chudobné slovanské národy. Dokumentujú to záznamy v Klaretovom glosáre z roku 1365, podľa ktorých sa v tom čase na našom území zberalo až 40 druhov jedlých húb.

Počas druhej svetovej vojny, keď letcov zostrelili nad pustými lesmi a oni sa museli živiť iba tým, čo našli v lese, sa hubami nikto z nich neotrávil. Podobne aj v polovici dvadsiateho storočia sa všetci členovia Jakutskej expedície živili v horách tri mesiace iba hubami bez ujmy na zdraví.

Čo obsahujú?

Pri hodnotení významu húb pre súčasnú gastronómiu sa berie ohľad na obsah vitamínov, solí, bielkovín a antibiotík. Rôzne druhy húb sa síce zložením odlišujú, ale vo všeobecnosti vieme, že obsahujú: 90 percent vody, ich sušinu tvorí 40 percent bielkovín. Okrem toho majú v sebe anorganické soli, tuky, vitamíny skupiny B a cukry, ale aj antibiotiká. Labužníci si u húb cenia chuťové a aromatické látky. V ostatnom čase sa zistilo, že huby obsahujú aj cytostatiká a teda dokážu liečiť.

Ako afrodiziakum

Hoci v minulosti sa huby používali ako jedy pri samovraždách a vraždách a ako drogy, ich pozitívne vlastnosti sú neodškriepiteľné. Majú význam vo farmaceutickom priemysle, ale aj pri láske ako afrodiziakum a potravina, ktorú by pravdaže po prísnej odbornej kontrole mohli vo väčšej miere využívať aspoň sezónne aj naše reštaurácie.

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.

Neprehliadnite tiež

Uvarme si spoločné pivo

V Jama Craft Brewery už pár dobrých pív navarili, a čo vy? Teraz máte šancu podieľať sa na jednom z nich. Nie, nedošli im nápady, len chcú dať šancu aj tým vašim. Vyplňte formulár a pivovar uvarí pivo - „Vaše pivo“

Čučoriedky v koláčoch, pirôžkoch, zmrzline, raw torte. Vyberte si

Čučoriedky môžete zavariť, zmraziť, odšťaviť, usušiť. Jedným z najpríjemnejších spôsobov ich spracovania je pridať ich do koláča.

Neobmedzujte sa v jedení a zistite, čo má spoločné Mrlík čilský s avokádom

Všimli ste si, že prvá tretina leta je už za nami? Hoci sa teplé dni striedajú s chladnejšími, viac je tých teplých a tak zhadzujeme nielen jednotlivé kúsky oblečenia, ale taktiež nejaké to kilo, či dve, tri , štyri...

Svet karamelovej vône - čerstvo pražená káva z Caffe4U

Arabské víno, tak mnoho Európanov v minulosti nazývalo kávu. Dnes ju mnohí poznajú len ako tmavé čokoládové zrniečka uchované v rôznych nádobách, ktoré sú skladované v obchodných reťazcoch.