Červená paprika a ostré chute dominujú v tradičnej maďarskej kuchyni. Nesmie ale chýbať ani bravčová masť. Napriek tomu nemožno povedať, že by maďarské jedlá boli priťažké. Spájajú v sebe vplyvy východu aj západu a v mnohom nesporne ovplyvnili aj slovenskú kuchyňu.
Maďarská kuchyňa sa nie náhodou zaraďuje medzi desať najznámejších a najobľúbenejších kuchýň sveta. Patrí naozaj k vychýreným a je to nesporne zásluhou rôznych vplyvov. Má spoločného menovateľa s rakúskou kuchyňou, niečo čerpá z francúzskej kuchyne, ale najmä sú v nej badať turecké a tatárske vplyvy.
Prítomnosť Turkov na maďarskom území sa odzrkadlila na tom, že maďarská kuchyňa prevzala pokrmy z osmanskej kuchyne, napríklad „pörkölt“ (perkelt). Turci doviezli do Maďarska tiež papriku. Údajne od nich sa maďarské gazdinky naučili robiť aj tenké ťahané cesto, z ktorého dodnes robia vynikajúce záviny.
Nešetria smotanou
Maďari aj v súčasnosti radi varia na bravčovej masti, pretože práve v nej spenená cibuľa zmiešaná s mletou červenou paprikou má oveľa výraznejšiu chuť, ako pri použití oleja. Masť uvoľňuje vôňu éterických olejov a iných látok, ktoré sú súčasťou mletej papriky. Pri príprave mnohých jedál nesmie chýbať ani hustá sladká či kyslá smotana. Okrem nej dodávajú charakteristickú chuť jedlám aj rajčiny, cesnak, ostré korenia a červené víno.
Jedlo pastierov
Otec Troch mušketierov Alexander Dumas napísal svoj povestný Veľký kuchársky slovník, v ktorom uvádza aj recept na maďarský guláš. Samotné slovo gulyas je maďarskej proveniencie a znamená pastier. Guláš je teda aj podľa francúzskeho romantického spisovateľa jedlo pastierov, ktoré sa od perkeltu líši tým, že jeho šťava je redšia. Pôvodný pastiersky guláš sa pripravoval v kotlíku nad ohňom a údajne sa nikdy nemiešal. V Maďarsku guláš často podávajú hosťom ako polievku pred hlavným jedlom. Pravý maďarský guláš je zo sviečkovice, ktorú po podusení zahustia drobnými haluškami a podávajú vo veľkých hlinených šálkach.
Perkelt môže byť aj z húb
Ďalším obľúbeným maďarským jedlom je perkelt, ktorý sa pripravuje z rôznych druhov mäsa – môže byť z teľacieho či jahňacieho, ale aj z hydiny, diviny, králika či húb. V čase zabíjačiek Maďari radi pripravujú koložvársku kapustu, čo je zapekaný pokrm z kyslej kapusty, mletého mäsa a ryže. Meno dostala podľa mesta Kolozsvár. To ale v súčasnosti prináleží Rumunsku a je známe ako Kluž.
Maďari obľubujú v oblasti gastronómie tradície. Napríklad, v budapeštianskej reštaurácii Budagyongye varia podľa kuchárskej knihy z 15. storočia. Na zahustenie omáčok používajú chlieb, ktorý sa predtým vykúpal v korenenej mäsovej šťave. Takáto omáčka sa pridáva do sviečkovej dusenej pečienky a má skvostnú chuť. Ďalšou tamojšou špecialitou je vysmážaný kapor obalený v mletých orechoch a ochutený omáčkou z medu, hrozienok a vína.
Paprika nesmie chýbať
Maďarská paprika je svojou kvalitou vychýrená aj na Slovensku. Predávajú tam široké množstvo druhov – od sladkej až po ostrú pálivú. K najznámejším patrí sladká segedínska paprika mletá bez stoniek, jadier a žiliek. Zaraďuje sa medzi najvyberanejšie, najjemnejšie a najchutnejšie korenie. Má krásnu farbu i vôňu, nedráždi, nepáli a dodáva maďarskej kuchyni tú pravú chuť.
Kurčatá na kukurici
Maďarská hydina má už tradične tú pravú hydinovú chuť. Je to vraj preto, lebo v krajine našich južných susedov chovajú kurčatá na kukurici a čerstvej zelenej trávičke, čo vajíčkam dodáva krásnu tuhožltú farbu a mäsku jedinečnú chuť. Maďarsko patrí tiež ku krajinám, ktoré využívajú svoje kulinárske tradície na rozvoj cestovného ruchu. Organizujú sa tam gulášové párty, ale aj degustácie rozličných druhov klobás a salám. Niekde bývajú ochutnávky vín spojené s opekaním a koštovkou slaniny.
Zákusky z Budapešti
V cukrárenstve patrí Maďarom popredné miesto v Európe. V Budapešti má hádam každá cukráreň svoje vlastné špeciality, z ktorých samostatnú kapitolu tvoria zákusky a rolády z jedlých gaštanov. Najznámejšia peštianska cukráreň je Gerbó cukráreň, ktorá pripomína obdobie monarchie. Čo sa týka zmrzliny, Maďari v jej kvalite nesporne súperia s Talianmi. Napríklad v dedinke Marcali blízko Balatonu vyrábajú desiatky druhov zmrzliny, ako sú ešte u nás neveľmi známa koňaková či tokajská.
Tradičné maďarské jedlá a špeciality
Halászlé – jedna z najznámejších špecialít, na ktorú treba viac druhov varených rýb, rajčiaky, zelené a červené papriky.
Chlebová polievka – polievka z chleba zahustená smotanou a vajcami
Plnený kapustný list – s mletým mäsom a paprikovo-smotanovej omáčke
Zubáč na víne – uvarený zubáč na víne, ktorý sa zapečie
Rybací perkelt – varí sa z viacerých druhov rýb
Čirke paprikáš – kurča na paprike
Teľacie rezne na smotane – opečené a podusené rezne s kaparami
Doboš torta – plnená čokoládou a preliata karamelovou polevou už vyše sto rokov nesie meno svojho tvorcu, slávneho maďarského cukrára Józsefa Dobosa
Somló (somlói) halušky – sladké halušky pripravené z niekoľkých ciest s hrozienkami, čokoládou a šľahačkou
Segedínsky guláš – kyslá kapusta s duseným mäsom, paprikou a smotanou
Maďarská saláma a čabajská klobása – len dve z množstva svetovo známych maďarských údenín.
Autor: Eva Nová