SME

K posedeniu na letných terasách pasuje pohár ružového vína

Čas ružových vín je tu. Letné posedenie niekde na terase je tá pravá chvíľa na ich vychutnanie. Dávno už nejde o dámsku záležitosť, ani módny výstrelok. Pochopili to aj slovenskí vinári a z roka na rok pýšia bohatšou i kvalitnejšou ponukou.

Čas ružových vín je tu. Letné posedenie niekde na terase je tá pravá chvíľa na ich vychutnanie. Dávno už nejde o dámsku záležitosť, ani módny výstrelok. Pochopili to aj slovenskí vinári a z roka na rok pýšia bohatšou i kvalitnejšou ponukou.

Ak sa kedysi hovorilo, že rosé víno je dámskym nápojom, tak už dávno to nie je pravda. Stačí sa v reštaurácii či na ochutnávkach pozrieť okolo seba a zistíte, že ružové obľubujú rovnako muži ako ženy. V posledných rokoch sa stalo doslova hitom. Jeho celková spotreba neustále rastie a ani tento rok by nemal byť výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomujú si to aj slovenskí vinári a v portfóliu vari žiadneho výrobcu už dnes ružové nechýba.

Vo svete predstavujú ružové približne desať percent z celkovej výroby, na Slovensku je to podľa Zväzu výrobcov hrozna a vína asi sedem percent. Dá sa však očakávať ďalší rast záujmu. S predajom ružových totiž nemá zvyčajne ani jeden výrobca väčšie starosti a nemusí sa obávať, že by mu neželateľne narastali jeho zásoby.

Navyše, slovenským ružovým sa v poslednom čase darí aj v medzinárodných súťažiach. Už niekoľkokrát s nimi uspelo na zahraničných kolbištiach napríklad vinárstvo Mrva&Stanko. Na Mondial du Rosé v Cannes, jedinej medzinárodnej súťaži ružových vín, získalo tohto roku v konkurencii takmer tisícky vín dva zlaté a štyri strieborné medaily. Odbornú porotu najviac zaujala ružová frankovka a cabernet tohto známeho slovenského výrobcu.

SkryťVypnúť reklamu

Z modrých odrôd

S popularitou ružového rastie aj informovanosť. Dnes už vari každý vie, že ružové víno – rosé – nevzniká zmiešaním (kupážovaním) bieleho a červeného. Celkom to ale blud nie je. Tento spôsob používajú v Austrálií, Južnej Afrike, či Kalifornii. Väčšina európskych, ale nielen európskych vinárov uprednostňuje klasickú metódu. Preto si francúzski vinári vydobyli na európskom dvore špeciálne označenie svojich rosé prívlastkom „vin traditionnel“ (tradičné víno).

Klasická metóda spočíva v tom, že ružové sa rovnako ako červené vína vyrábajú z modrých odrôd hrozna. Výnimkou býva ružový sekt.

Na získavanie hroznového muštu sa používajú tri hlavné technológie. Najčastejšou je obmedzená macerácia, počas ktorej sa z rozomletých bobúľ počas krátkeho času uvoľní časť červeného farbiva. Potom sa mušt od šupiek oddelí a víno sa spracuje rovnakým spôsobom ako iný druh vína. Ďalšou metódou je lisovanie modrého hrozna dovtedy, kým mušt nedosiahne potrebnú ružovú farbu. A potom je tu ešte metóda lisovania hroznových bobúľ vlastnou hmotnosťou – tzv. samotok. Víno je vtedy zvyčajne veľmi svetlé, ale máva mimoriadne sviežu chuť a vôňu.

SkryťVypnúť reklamu

Najobľúbenejšie sú cabernet a frankovka

Na Slovensku, ale aj v susednom Rakúsku či na Morave sa najviac používa hrozno odrôd frankovka, svätovavrinecké, zweigeltrebe či cabernet sauvignon. Nechýbajú ani pokusy robiť ružové z pinot noir či alibernetu. Najlepšie sa osvedčila ružová podoba cabernetu a frankovky a potvrdzuje to aj ich obľúbenosť u milovníkov vína. Tí dokonca dávajú prednosť slovenským ružovým pre zahraničnými.

Rosé by sa malo by sa piť mladé, pokiaľ má svieži charakter, ovocnú chuť a vôňu. Je teda určené na rýchlu spotrebu a nie je príliš vhodné na archiváciu. Keďže ružové vína sa pijú vychladené, mimoriadne pasujú k letnému obdobiu. Najlepšie bývajú zvyčajne do jedného až dvoch rokov od oberačky.

Na trhu však možno nájsť aj ružové vína, ktoré vyzrievali v drevených sudoch. Sú zvyčajne robustnejšie a svoju krásu ukážu najlepšie až po rokoch. Slovenskí vinári sa však takejto výrobe zatiaľ venujú ojedinele.

SkryťVypnúť reklamu
  • Ružové vína sa môžu chváliť celou škálou farebných odtieňov – od ružovošedej, cez sladkú malinovú, jemne lososovú a pomarančovú a až po tmavú farbu cibuľovej šupky či medenú, ba dokonca až takmer fialovú. Záleží od použitej odrody a technológie spracovania hrozna.
  • Aký je rozdiel medzi rosé a klaretom? Obe vína sú ľahké a svieže, len ich výroba sa líši technológiou. Vína označené ako klaret sa lisujú z nerozdrvených celých hrozien, takže šupky neprídu do kontaktu s muštom, a preto sa neuvoľní toľko farbiva. Víno je potom na rozdiel od rosé číre a bez trieslovín.
  • Čo je cuvée? Ide o sofistikovanú metódu miešania rôznych odrôd tak, aby sa dosiahla harmónia a výsledné víno vynikalo najlepšími vlastnosťami spojených odrôd. Platí to aj o ružových cuvée.
  • Z ružového vína sa dajú robiť aj výborné miešané nápoje. Ako prídavok možno použiť rôzne bylinky, sirupy, esencie či čaje.
  • Ako aperitív sa stáva obľúbeným ružové s kvapkou likéru Cassis ako Kir rosé. Dámy si radi dávajú ako bowle aj ružové s letným ovocím.

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 145
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 901
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 684
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 469
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 920
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 582
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 198
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 780
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu