SME

Aj v gastronómii tradicionalistickej Viedne má dnes väčší úspech neformálnejší štýl

Slovenskí čašníci sa nevedia usmievať, kuchári sa musia učiť v zahraničí a úroveň barmanov trpí malými koktailovými tradíciami. Takto sa to roky traduje. Prvá „slovenská“ reštaurácia vo Viedni, ktorú otvorila bratislavská Medusa Group, dospela však k iným

skúsenostiam.

Od konca mája má reštauračný trh v rakúskom hlavnom meste zaujímavý prírastok. Neďaleko známej „butikovej“ ulice Kärtnerstrasse otvorila spoločnosť Medusa Group Petra Štecku trojpodlažný gastronomický koncept Medusa – s dvoma poschodiami reštaurácie, podzemným barom a veľkorysou terasou. Investícia v objeme 1,7 mil. eur nebola vraj v prvom rade prepočítavaná na mieru efektívnosti či návratnosť, ale chápaná ako prestížna a srdcová záležitosť.

Hostia precíznosť a starostlivú prípravu už za krátky čas fungovania aj ocenili. Takže sa tu nezastavujú len náhodní turisti, ale zvykajú si aj nároční Viedenčania. Treba im udrieť na správnu rakúsku strunu, aj preto by tu našinec márne hľadal bryndzu, strapačky či dokonca akékoľvek dobré slovenské víno (jedinou výnimkou budú pálenky z Jelšoviec). Ale takisto ani žiaden tafelspitz alebo kaiserschmarn. Bolo by trápne, aby sa Slováci snažili o rakúsku kuchyňu. A tak volia radšej medzinárodnú reč – dokonca sa nekoná ani žiadne typické „kleiner schwarzer“, ale v celom svete známe espresso. K tomu cestoviny, ryby, jahňacina, kačacina, tiramisu, creme brullee...

SkryťVypnúť reklamu

Hostia sa cítia príjemne v prostredí, kde nenájdu žiadne obrusy, aj keď interiér zdobí niekoľko skutočne drahých solitérov. Aj v gastronómii tradicionalistickej Viedne má dnes väčší úspech neformálnejší štýl. No a ceny? Za desať eur tam servírujú biznis obed s predjedlom a hlavným jedlom. Hosť bratislavských prevádzok Medusa Group by sa tam najedol takmer za tie isté peniaze.

Polovica personálu Slováci

V kuchyni od začiatku varí šéfkuchár bývalej Camouflage Peter Duranský, ktorý si vzal so sebou aj niekoľko kolegov. Hostia sa môžu pozerať na ich prácu, pretože aj keď nejde doslova ako front cooking, kuchyňa nie je oddelená od reštaurácie stenou, ani oknami.

Istý šok však zažije slovenský hosť pri poznámke generálneho riaditeľa Roberta Renčoka, že polovicu 60-členného personálu tvoria Slováci. Nielen presťahovaní z iných prevádzok v Bratislave, ale aj žijúci niekoľko rokov vo Viedni. Ako náhle sa rozletel chýr o reštaurácii slovenského majiteľa, začali sa hlásiť záujemcovia. Mentalita nepustí, pre rakúskych podnikateľov sa im totiž vraj pracovalo veľmi ťažko.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie prekvapenie čakalo prevádzkovateľov Medusy v bare. „Vzali sme niekoľkých barmanov zo Slovenska, ale kvôli nedostatočnej znalosti nemčiny sme im pridelili len pozíciu barbackov, teda ľudí, čo vzadu pripravujú poháre, suroviny a podobne,“ hovorí R. Renčok. No a „na pľaci“ mali koktaily pripravovať a celkovo sa o hostí starať rakúski barmani. Nezvládli to. Medusania sa išli pozrieť do vychytených konkurenčných podnikov Albertina pasage a Sky bar. Tam sa ich skúsenosť potvrdila. Slovenskí barmani sú o niekoľko tried lepší, vyznajú sa v koktailoch, dokážu miešať vlastné, vedia veľa o značkách alkoholu. Napokon sa ukázalo, že v bare je najdôležitejší celkový „cvrkot“, takže stačí, keď tam jeden dokonale ovláda nemčinu, ostatní si vystačia s dobrou „koktailovčinou“.

SkryťVypnúť reklamu

Po Meduse aj Primi

„Na Slovensku spomíname neusmievavých čašníkov. Ale aj tu v Rakúsku sa často stane, že čašník odvrkne a keď si dáte iba kávu a nie aspoň pohár šampanského, tak prevráti očami,“ hovorí majiteľ Peter Štecko. K tomu ešte pridáva fakt, že v jeho Primi Eurovea sa denne naje 1500 ľudí. Ak tri percentá odchádzajú nespokojné, vytvára to spolu kus nedobrého chýru „Ale ani v banke, na pošte, v obchode či IT firme by nebola štatistika lepšia,“ pripomína a dodáva, že slovenský personál je nielen pracovitejší, ale sa celkovo vie lepšie stotožniť s podnikom a jeho duchom.

V tomto čase už pracuje na tom, aby sa vo Viedni udomácnila práve jeho sieť Primi - ešte neformálnejšia než samotná vlajková loď Medusa.

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 862
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 025
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 454
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 230
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 264
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 119
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 107
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tipy na skvelú dovolenku v novembri.

HappyTravel.sk spustila kampaň na zimnú sezónu pár dní pred krachom.


11
Predseda vlády Robert Fico a vpravo minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Vo Fínsku majú kryty pre väčšinu ľudí. Na Slovensku sú pre päť percent.


20
Peter Tkačenko.

Ak si to Fico nevšimol, ideologické sú aj európske fondy.


7
Obyvatelia Gaza City si berú humanitárnu pomoc.

Situáciu zhoršuje aj sporná humanitárna organizácia.


2

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu