SME

Slovenskí kuchári priniesli z Dubaja tri bronzové medaily

Šťastným číslom slovenských top-kuchárov sa stala trojka. Tento rok sa totiž tretí raz zúčastnili na prestížnej kulinárskej súťaži The Emirates Salon Culinaire ´12 v Dubaji, ich najvyšším ocenením je tretie miesto a získali ho traja kuchári.

Príprava slovenských šéfkuchárov a ich zahraničných kolegov sa nedajú ani porovnať. Veď v zahraničí pôsobia aj kuchárske tímy, ktoré sa zaoberajú výlučne prípravou na medzinárodné kulinárske majstrovstvá. Ich materiálna podpora, sponzoring od dodávateľov a celkové možnosti sú pre našu malú krajinu v nedohľadne. O to viac teší, že Slovensko sa prebojovalo medzi krajiny, ktoré si z Dubaja predsa len nejakú tú medailu odniesli.

Kulinárske mravenisko

Vyše 1300 súťažiacich v 22 kategóriách znamená absolútnu raritu svojho druhu – čo do kvantity i kvality. Svojich fanúšikov si tam totiž nájdu aj naozaj zvláštne kategórie, napríklad, nové trendy arabskej kuchyne, tímové vyrezávanie z ľadu či menu pre vegetariánov. „Obdivujem organizátorov, ako to vôbec dokážu zvládnuť, pritom nič nemešká, nič sa nezasekne.“ doteraz sa čuduje aj jeden z účastníkov Jaroslav Cabúk: „Naraz bežali tri cukrárske kategórie: svadobná torta, tanierový dezert a dozdobovanie torty v stanovenom časovom limite. Do toho borci vysekávali ľadové sochy, mäsiari vykosťovali jahňatá a ryby. My, kuchári, sme naživo pred zrakmi divákov varili lososa a jahňacie stehno, iní vystavovali 5-chodové menu, ďalší arabskú hostinu.“

SkryťVypnúť reklamu

Účasť nad medailu

Za trištvrte hodiny musel mať kuchár navarené i ozdobené – J. Cabúk chcel tzv. marshallov z Medzinárodnej asociácie kuchárov a cukrárov WACS ohúriť napríklad, lososom s mätou a limetkou, pečeným v parmskej šunke a servírovaným na restovanej zelenej špargli spolu s penou zo zemiakov a wasabi koreňa. V jahňacej kategórii si zase vymyslel tortičku z jahňacieho mäsa so šampiňónmi, doplnenú štuchanými sladkými zemiakmi s cesnakom a mladým špenátom. Ocitol sa síce len v pásme štvrtých miest (čo znamená diplom bez medaily), samotnú účasť však hodnotí ako k nezaplateniu.

Traja medailisti

V rybacej kategórii sa lepšie darilo Jurajovi Hruškovi, ktorý získala bronz tak, ako aj pred dvomi rokmi. Jeho terajší lososový filet grilovaný na vulkanickej soli, doplnený roládkou zo zubáča a špenátu, podávaný s cviklovým rizotom s parmezánom, riasou nori a hráškovým pyré s mätou obsahoval až 19 surovín. Ďalšie bronzové medaily sa ušli Mirovi Milučkému a Tiborovi Samaranskému, obom za jahňacie jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Súťaž nie je reštaurácia

Dva diplomy si cenia aj cukrári – otec a syn – Anton a Michal Baniarovci: „Súťažné dezerty nemajú veľa spoločného s dezertmi v reštauráciách. Nielenže sú omnoho menšie, ale sa skladajú aj z veľa častí, najmenej z piatich. Každý dezert musí mať svoju pevnú časť - korpus, náplň, omáčku, ovocie alebo jadrovinu a dekoráciu. Môže obsahovať aj zmrzlinu, sorbet, želé... Čím viac vecí a chutí je na tanieri spolu zladených, tým lepšie.“

Dezerty na tanieroch sa však nesmú podobať v tvaroch, farbách, rozložení či omáčke. Hodnotenie záleží aj od konkrétneho komisára. Niektorí dávajú veľký dôraz na to, aby sa dal dezert servírovať aj v prevádzke, iným ide len o prezentáciu na súťaži.

Špeciálne oko poroty na detaily a technické parametre varenia spomína aj Juraj Hruška: „Jeden z porotcov má dokonca na starosti iba dodržiavanie HACCP.“ Zaujalo ho stále napredovanie gastronómie a techniky varenia, ktorými sa prezentoval tím z Azerbajdžanu či Arménska, ale aj Ruska a Poľska. „Čo ma osobne veľmi mrzí, akosi neviem presvedčiť porotcov o potrebe jesť obilniny, pohánku či jačmenné krúpy.“

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie ako minulý rok?

V roku 2011 získali slovenskí kuchári na dubajskej kulinárskej súťaži jedno striebro a jeden bronz, v tomto roku tri bronzové. Kapitán a šéfkuchár Juraj Hruška, momentálne pripravujúci vlastné gastroaktivity, patrí k dubajským harcovníkom. Už druhý raz do Dubaja cestoval aj Anton Baniar a Michal Baniar z rodinnej spoločnosti Gerardin v Púchove. Slovenskú gastronómiu reprezentovali aj:Jaroslav Cabúk, šéfkuchár hotela Thermia Palace v Piešťanoch, Karol Sklenár, šéfkuchár penziónu Energetik v Demänovskej doline, Miro Milučký, šéfkuchár hotela Gálik vo Veľkých Pavloviciach, Tibor Samaranský, šéfkuchár Vinum Galeria Bouzen v Pezinku a Michal Milec z penziónu Vŕšky v Terchovej.

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu