SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

V zime zahreje grog, hriatô i Blue Blazer

Kto brázdil rakúskymi kopcami, nezabudne na silný jäggertea. V zimnom Nemecku sa zase radi zohrievajú národným eierpunschom. Talianske Alpy voňajú po grogu z grappy, Švédi milujú svoj glögg.

Kto brázdil rakúskymi kopcami, nezabudne na silný jäggertea. V zimnom Nemecku sa zase radi zohrievajú národným eierpunschom. Talianske Alpy voňajú po grogu z grappy, Švédi milujú svoj glögg.

Kedysi vraj bolo terno stať sa námorníkom. Obavu z morskej nemoci a búrok mal vyvážiť denný prídel rumu. Ale anglický admirál Vernon – asi vedel prečo - vyslovil k nemu príkaz: môže sa podávať iba zriedený horúcou vodou. Nosieval plášť z grogrenovej látky, nuž ho posádka lode familiárne prezývala generál Grog.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa zrodil nápoj, ktorý dnes pije celý svet. Nesmie v ňom chýbať rum alebo iná liehovina – napríklad, koňak, whisky, vodka či arak - k tomu cukor alebo med a horúca voda. Ďalšiemu dochucovaniu sa medze nekladú; do grogu naleje barman aj víno, citrónovú šťavu, čaj, škoricu či klinčeky.

Pritom ho zväzuje len jedno pravidlo – výsledkom musí byť silný alkoholický nápoj, v ktorom sa jeden diel liehoviny snúbi približne s tromi dielmi nealkoholickej tekutiny. Vyjadrenie „som groggy“ je však od grogu ďaleko; prišlo k nám z pästiarskeho športu.

Punč znamená menej alkoholu

Ak by bolo liehoviny menej, tak sa už blížime k inému teplému nápoju - punču. Tento slabší (pokiaľ ide o obsah alkoholu) drink sa do európskych končín dostal v 17. storočí. Podľa pôvodného hindustánskeho názvu „panša“ obsahuje päť zložiek – liehovinu, kyselinu, sladinu, koreninu a vodu. Tú prvú a najdôležitejšiu surovinu zastupujú tie isté liehoviny ako v grogu, teda rum, koňak, vodka, gin alebo arak. Recepty sa menia z krajiny do krajiny a takisto sa menili aj v priebehu storočí. Na rozdiel od grogu sa však punč pripravuje aj z bieleho alebo červeného vína, s ovocnými šťavami a sirupmi, ba dokonca aj s ušľahanými vajcami. Podľa jazykovedcov nemá slovíčko pančovať s punčom nič spoločné; dostalo sa k nám z nemčiny, kde panschem znamená riedenie.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská špecialita - hriatô

Na Slovensku sa tiež pripravuje špecialita, ktorú cudzinec inde nenájde. Na prehriaty med sa naleje rozohriata husacia masť, prileje pálenka a prisypú oškvarky. Tak vzniká stredoslovenské hriate alebo írečitejšie hriatô. V sliezskych oblastiach Moravy ho volajú vařonka. Tohto silného a ťažkého nápoja sa spravidla nedá vypiť viac než za kalíšok. Pri grogu alebo punči sa však zvyčajne počíta s 0,25 – litrovou porciou.

Zimné nápoje v novom šate

Aj slovenskí barmani sa usilujú o nové podoby zimných nápojov. Napríklad do kalíška s pálenkou vkladajú ovocie a servírujú nad čajovou sviečkou – plamienok vôňu ovocia pomaly a dobre uvoľňuje. Klasické hriatô dopĺňajú o citrónovú kôru, škoricu, klinčeky a ďalšie koreniny.

SkryťVypnúť reklamu

Mixológ hotela Sheraton v Bratislave Mirko Jurkovič pripravuje hosťom ešte iný drink: „Varené víno alebo iné teplé nápoje potrebujú dochutenie. Ale ak použijeme whisky intenzívnej chuti, tak už vlastne nemusíme dodať nič.“ Upozorňuje však, že s týmto typom liehoviny treba pracovať ako v laboratóriu, predovšetkým pokiaľ ide o teplotu servírovania. Niektoré potrebujú nižšie teploty, iné ľad, vymrazený pohár alebo dodatočnú kvapku vody. „Na teplé nápoje používam intenzívnu sladovú jednodruhovú Glenmorangie Lasanta, ktorá dva roky po desaťročnom zrení čakala v sude po sherry oloroso.“

Koniec koncov takto to videl aj otec mixológie Jerry Thomas, keď okolo roku 1850 namiešal svoj horiaci Blue Blazer – zo sladovej whisky, vody, medu a citrónovej kôry.

SkryťVypnúť reklamu

Hriechy vareného vína

Stredoeurópania v zime radi pijú aj varené víno s klinčekmi a škoricou. Hosť mnohých slovenských reštaurácií, bufetov a stánkov na Vianočných trhoch však, žiaľ, ani pri tých drahších nemá istotu, či dostáva dobrú kvalitu, dostatok vína v nápoji a či ho pripravovali poctivo alebo len narýchlo z kadejakých zmesi. Na tie sú špecialisti predovšetkým Česi. Pod názvom „svařák“ tam vyrábajú vrecúška na spôsob čaju alebo koreniace zmesi. Priemyslový patent nedávno získala technológia, vďaka ktorej vyrobili nealkoholický instantný „svařák“ s názvom Horký Francouz. Zmrazením sa suší zmes dealkoholizovaného vína a červeného hrozna z oblasti Bordeaux a obsahuje aj flavonoidy (vyznačujú priaznivým účinkom na organizmus). Okrem klasiky sa objavili už aj varianty s príchuťou hrušky, sliviek alebo brusníc.

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 652
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 13 892
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 670
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 212
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 876
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 960
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 463
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soňa Makranská (33) vo svojom vegánskom bistre v Prievidzi. Na fotografii je spolu s priateľom Petrom Beňadikom.

Nevzdali to s touto krajinou.


12. sep
Viliam Hujík (vľavo) sa remeslu priúčal od svojho otca.

V rodine Hujíkovcov sa výrobe piva venuje tretia generácia.


19. sep
Niektorých poriadne boľavý chrbát zo zberu ešte len čaká, iní už majú prácu za sebou.

Dobrá úroda je, keď sa zo sto kíl urodí tona.


11. sep
Roman Untermajer, spolumajiteľ Fleur bakery a jeho syn Filip

Fleur bakery založil Roman Untermajer so sestrou Evou.


8. sep
SkryťZatvoriť reklamu