SME

Francúzsky národný sviatok opäť aj na Slovensku: Beaujolais Nouveau

Víno z oblasti Beaujolais vždy patrilo k sviežim, ale nie veľmi vhodným mokom na dlhé uskladňovanie. A tak sa ho tamojší vinári rozhodli ponúkať ešte mladé, nové, teda nouveau. Dnes naň netrpezlivo čaká celý svet. Japonci ho okoštujú prví.

Víno z oblasti Beaujolais vždy patrilo k sviežim, ale nie veľmi vhodným mokom na dlhé uskladňovanie. A tak sa ho tamojší vinári rozhodli ponúkať ešte mladé, nové, teda nouveau. Dnes naň netrpezlivo čaká celý svet. Japonci ho okoštujú prví.

Tradícia i francúzske vinárske zákony velia, že prvé fľaše z daného ročníka Beaujolais Nouveau (čítaj božolé nuvó) sa môžu otvárať úderom polnoci tretieho novembrového štvrtku. Bez ohľadu na to, kedy sa začal zber hrozna.

Tohto roku pripadá tento deň na 17. novembra. Vďaka časovým pásmam predbehnú Európanov či Američanov v jeho ochutnávaní milovníci vína na východe zemegule, teda Japonci, Singapurčania či Kórejčania. Takže, čo ako budú zvedavci čakať na úder hodín hoci rovno na námestí mestečka Beaujeu, nebudú prví, kto odhalí, ako chutí tohtoročné Beaujolais.

SkryťVypnúť reklamu

Byť pri tom

Vína z oblasti Beaujolais majú desať dosť odlišných »appellations« od najlepších cru Beaujolais, cez Beaujolais Villages až pod AOC Beaujolais. Môže byť ľahšie (Broulli, Saint Amour...), alebo aj mohutnejšie, vhodné na dozrievanie (Fleuri, Moulin à vent, a hlavne Morgon). Termín Beaujolais Nouveau zaviedli až v roku 1951, aby tak odlíšili mladé vína vyrábané inou technológiou od bežných štandardných vín, ktoré sa inak nesmú objaviť na trhu skôr ako 15. decembra.

„My, milovníci vína, vieme, že Beaujolais Nouveau nie je zvyčajne ničím výnimočným,“ hovorí Tom Scheck, architekt českého pôvodu žijúci roky v Lyone a pôsobiaci v Paríži. „V obchodoch, vinotékach či baroch nájdete veľa iných, lepších vín. Avšak to, čo k jeho ochutnávaniu patrí, je zábava, stretnutie priateľov v malých reštauráciách a baroch po celom Francúzsku. Skrátka, treba byť pri tom. Nech mám koľkokoľvek práce a povinností, vždy sa snažím ochutnávky z novej úrody zúčastniť. U nás, v Lyone, ktorý leží v blízkosti oblasti Beaujolais, dokonca hovoríme, že tu máme tri rieky: Rhônu, Saônu a ... Beaujolais. Typické lyonské reštaurácie sa volajú bouchon, teda zátka a tam sa pije po celý rok skutočne dobré Beaujolais. Objednajte si stôl napríklad v Café des Fédérations či Bouchon des Filles. Nikdy na to nezabudnete.“

SkryťVypnúť reklamu

Nápad doviezť mladé víno vo veľkom do Paríža sa zrodil v 60. rokoch minulého storočia v hlave vinárov z Beaujolais na čele s Georgom Duboeufom. Médiám sa tento nápad zapáčil a zoširoka o ňom písali. Čas ukázal, že to bol skvelý marketingový ťah a Georga Duboeufa začali nazývať Kráľom Beaujolais. Rolu pri tom nesporne zohrala aj popularita satirického románu Clochemerle, v slovenskom preklade Zvonodrozdovo, od Gabriela Chevalliera, ktorému ako inšpirácia poslúžilo dianie v mestečku Vaux-en-Beaujolais.

Slávnosti ochutnávania mladých vín po tomto úspechu postupne začali napodobňovať aj vinári v iných krajinách, vrátane Slovenska, kde sa bude predávať pod názvom Svätokatarínske. Rozdiel je však v tom, že pôjde o vína z rôznych odrôd.

Zaujímavosti o Beaujolais Nouveau

  • Oblasť Beaujolais leží v Burgundsku, na sever od tretieho najväčšieho francúzskeho mesta Lyon. Od juhu na sever meria 54 kilometrov a na šírku od jedenásť do 14,5 km. Pestovaním hrozna sa tam živí 4 000 vinohradníkov.

  • Podľa zákona sa všetko hrozno musí zberať ručne. Táto povinnosť sa vo Francúzsku týka už iba hrozna z oblasti Champagne.

  • Jedinou povolenou odrodou v oblasti Beaujolais je Gamay (Gamay noir Jus Blanc). Hoci niektoré vinárstva v Kalifornii môžu označovať svoje vína ako Gamay Beaujolais, nejde o tú istú odrodu, akú pestujú vo Francúzsku. Má celkom inú chuť a inak sa správa aj počas pestovania.

  • Ľahkosť vína zabezpečuje výrobný proces, ktorý sa nazýva karbonická macerácia, alebo fermentácia celých hroznových bobúľ. Vďaka tomu má víno sviežu, ovocnú chuť bez príchute horkých tanínov zo šupiek hrozna.

SkryťVypnúť reklamu

Národný sviatok

Z príchodu Beaujolais Nouveau si Francúzi urobili národný sviatok a svet sa k ním nadšene pridal. Mnohí turisti si preto návštevu tejto krajiny naplánujú práve na tretí novembrový štvrtok, aby pri vypuknutí národného šialenstva otvárania fliaš s novým vínom nechýbali.

SkryťVypnúť reklamu

A postupne Beaujolais Nouveau prišlo aj za tými, ktorým sa cestovať nechce. Slávnosť jeho otvárania sa v 70. a 80. rokoch rozšírila najskôr do USA a potom do celého sveta. Slovensko nie je výnimkou a na koštovku sa môžete vybrať do viacerých vinoték i reštaurácii, alebo si ho aj objednať od distribútorov.

Keďže ide o mladé víno, malo by byť vypité najneskôr do mája budúceho roka. Pravda sú také kvalitné ročníky, ako napríklad 2000, keď vydrží aj dlhšie, často dovtedy, kým nepríde na trh zase ďalšie nové víno.

Beaujolais Nouveau by sa malo podávať pri teplote 15 C, teda o čosi nižšej ako je izbová. Vtedy lepšie vynikne jeho svieža, ovocná chuť.

Oslavy pri vatrách

Najväčšie oslavy Beaujolais Nouveau sú pochopiteľne v centre regiónu, odkiaľ pochádza – v mestečku Beaujeu. Pred polnocou tretieho novembrového štvrtka sa tamojšie námestie zaplní tisíckami návštevníkov na slávnosti zvanej Sarmentelles. Jej súčasťou sú vatry, pálenie odrezkov a prútov viniča (sarmentell). Slávnosť otvárania sudov a fliaš sa začína za zvukov fanfár a trvá tri dni.

SkryťVypnúť reklamu

Pestrofarebné vinety i kravaty

Najväčším výrobcom Beaujolais Nouveau je vinárstvo Georges Duboeuf. K jeho tradíciám patrí, že sa od ostatných výrobcov odlišuje výraznou farebnosťou vinet fliaš. Sú to doslova moderné umelecké diela, najčastejšie kvety. Vlani to ale boli napríklad cirkusové postavičky. Motívom, ktorý sa objaví na vinetách, dá firma potlačiť aj stovky hodvábnych kravát. Dostávajú ich za odmenu najlepší veľkoobchodníci a distribútori vína tohto výrobcu.

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 108
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 660
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11

Vyhľadávaná reštaurácia McDonald's na Hornej Nitre prešla v týchto dňoch výraznou premenou, ktorá prináša viacero noviniek pre ešte lepší zákaznícky zážitok.


SkryťZatvoriť reklamu