SME

Slovenskí šéfkuchári nechcú hostí bez fantázie

Na klasiku – hus alebo kačicu s kapustou a lokšami – neradno siahať. Profesionáli však hovoria, že je to škoda.

Na štedrovečerných stoloch vo Veľkej Británii nikdy nechýba do zlata opečená hus, v Nemecku často pripravujú na Vianoce hus "na pomoranský" spôsob - s gaštanovou plnkou, a vo Francúzsku vítajú príchod Nového roka husacou pečeňou.

U nás sa vraví, že na Štedrý deň alebo na Nový rok by s husou či kačicou "šťastie odplávalo". Ale ostatné dni v roku? Prečo nie?

Vladimír Morochovič, executive chef spoločnosti Sodexo Slovakia, dokonca tvrdí, že by toto mäsko malo častejšie obmieňať večnú slovenskú kuracinu. A zdôrazňuje to, čo napokon hovoria aj ostatní šéfkuchári: „Medzi husou a kačicou nemáme jasnú favoritku. Rozhodne však dávame prednosť príprave po častiach pred pečením vcelku. Vtedy sú alebo vysušené prsíčka, alebo nedopečené stehná.“

SkryťVypnúť reklamu

Všetci kuchári, ktorých sme oslovili, sa prikláňajú k úprave konfitovaním, teda pomalému duseniu vo vlastnom tuku. Za lahôdku číslo jeden označujú svetlohnedú pečeň, označovanú v medzinárodnej gastronómii ako foie gras alebo foie gras de canard (v tomto prípade vyhráva húska nad kačičkou) s vyšším obsahom tuku.

Šéfkuchár reštaurácie Modo v Skalici Gabriel Kocák k tomu dodáva: „Hydina potrebuje čas, aby rástla prirodzene a k tomu aj pohyb, aby sa kŕmenie nepremieňalo iba na tuk.“ Na margo vonkajších znakov, podľa ktorých by laik spoznal kvalitu surovej kačice alebo husi v obchode, však namieta, že sa to jasne formulovať nedá. Profesionál to má jednoducho v rukách a očiach.

Keby sme zorganizovali súťaž Miss hydina, šéfkuchár penziónu Energetik v Demänovskej Doline Karol Sklenár by si vyberal súťažiace s 2,2 až 2,8 kilogramu (pri kačiciach), medzi husami by kontroloval hmotnosť 4 – 5,5 kilogramu. „Neposudzujme potom hostinu podľa plnosti bruška, ale podľa špecifickej chuti na jazyku, ostávajúcej ešte po jedle.“

SkryťVypnúť reklamu

„Pri výbere sa nemôžeme zamerať iba na cenu. Určite ma bude zaujímať, aký čas bolo zviera kŕmené, teda či nejde o rýchlovýkrm. Vtedy sa z husi alebo kačky stane na pekáči holub. Prsná kosť by mala byť pružná a koža nezvráskavená, ale napnutá. Pozor, ak je fľakatá alebo má krvné podliatiny či zvláštny zápach,“ radí šéfkuchár hotela Diplomat v Rajeckých Tepliciach Vladimír Lokšík.

Šéfkuchár bratislavskej Altitude na veži Kamzík Marek Ort nedá dopustiť na starú dobrú kombináciu s kapustou a pri pečení využíva med. Tvár spoločnosti Metro Cash & Carry – šéfkuchár Vojtech Artz dodáva, že recept na chutnú hydinu sa volá nočná úprava, teda varí sa pri nízkej teplote približne 12 hodín. „Z pečenej hydiny musíme kosť ľahko vykrútiť von, bez potrhania mäsa.“

SkryťVypnúť reklamu

Obohatiť slovenské ponímanie husaciny vie aj Gabriel Kocák z Modo Skalica, ktorý má za sebou vyše desaťročnú prácu v rakúskych reštauráciách, ocenených Michelinom. Tam síce hostia tiež zbožňujú klasiku s kapustou a knedľami, ale často si objednávajú napríklad aj kačicu nantaiser. „Je to obrad. Táto malá kačica sa pečie ako minútka v dvoch chodoch, najprv prsíčka, potom stehná. Kuchár ich vykosťuje pred očami hosťa.“

Michal Škorec, šéfkuchár penziónu Harmónia v Ostraticiach, navrhuje spojiť tradície s modernou. Čo takto kačacia pečeň v tuku s lokšami a brusnicami..? Tradičný český "kaldoun" so slaninkovými knedličkami, plnené krídla so žemľovou plnkou, konfitované stehno na majoráne a mede so sušenou slivkou a jablkom na zemiakovej roláde, naplnenej červenou kapustou? „A z tých modernejších terinka s foie gras na hruškovom čatní s portským vínom, hubami špikované kačacie prsia s pečenou hruškou plnenou malinami alebo konfitované stehno plnené kačacími prsiami a pečienkou na gaštanovej pene s cviklovými canelonmi.“

SkryťVypnúť reklamu

V Diplomate Rajecké Teplice sa vďaka šéfkuchárovi Vladimírovi Lokšíkovi darí lokšovým špecialitám. „K pečenej husi alebo kačici mi pasuje aj úhrabkový koláč - kysnutý koláč plnený kapustou s popučenými zemiakmi. A v terinkách nemusí byť len foie gras, ale aj mäso s kožou a tukom, koreňová zelenina alebo lesné ovocie. No a keď pečeň, tak nedám dopustiť na úpravu s červeným vínom, materinou dúškou, hruškami a lokšami, alebo servírovanú s čerstvými dubákmi.

V piešťanskom Thermia Palace šéfuje kuchyni Jaroslav Cabúk: „Z trupu, krku a krídel urobiť chutnú polievku s krúpami, mäso pooberať a pripraviť napr. pirohy s husacinou a omáčkou so šampanského... Konečne sa aj tunajší kuchári chytili rozumu a začali husi a kačice rozmieňať na drobné.“

Slovník z medzinárodnej kuchyne

Vajcia a la Rossini

SkryťVypnúť reklamu

Miešané vajíčka na opečenou bielom chlebe sa obložia plátkami dusenej husacej pečene, prelejú madeirskou omáčkou a ozdobia dusenými hľuzovkami.

Polievka a la Cyrano de Bergerac

V silnom vývare z kačice plávajú gratinované halušky z kačacieho mäsa.

Taštičky a la Bonaparte

Taštičky z vaječného cesta sú plnené krémom z husacej pečene.

Escoffierova kačica

Vykostené pečené kačacie prsíčka treba nakrájať na plátky a preliať šťavou z kostí, zjemnenou koňakom a červeným vínom.

Kačica a la Moliere

Kačica sa naplní krémom z kačacích pečení, zabalí do hroznových listov a varí vo vývare z teľacích nožičiek.

Nákyp z husacej pečene a la Monstesquieu

Do širokej nádoby vymastenej maslom treba nasypať nasekané varené bielka, vložiť do nej zmes z rôznych hydinových pečení a doplniť vrstvou ragú z hľuzoviek (môžu byť aj iné huby) a husacej pečene.

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prácu šéfkuchára berie zároveň ako svoje hobby.

Život v zahraničí mu je prirodzenejší.


Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11
SkryťZatvoriť reklamu