SME

Liek i prostriedok na chudnutie

V našom živote sa stali citróny takou samozrejmosťou, že ich ani nevnímame ako exotické ovocie. Ich význam je však ďaleko väčší než si myslíme.

Vlasť citrónov je v Indii a v Číne. Z Ázie sa citrusové plody dostali už v roku 2 000 pred n. l. do Perzie a Egypta a odtiaľ do Grécka pod názvom kitri a kedros. Boli to však horké plody, ktoré sa často užívali ako protijed po uštipnutí hadom.

Toto ovocie má takú výraznú chuť, že sa nám už len pri pomyslení naň tvoria v ústach sliny. Nie preto, že by citrón bol až takou lahôdkou – slinné žľazy v prepojení s mozgom jednoducho reagujú na sťahujúce účinky citróna a už vopred sa bránia. Ak hrávate na heligón či trombón, iste sa pohľadu na citrón nepotešíte – s plnými ústami slín sa to nedá! Odhliadnuc od tohto sú citróny pre náš život veľkým prínosom.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastná sestra limetka

Citróny obsahujú sodík, draslík, vápnik a veľké množstvo vitamínu C. Námorníci na dlhých plavbách bez prísunu vitamínov umierali na skorbut, kým ktosi neprišiel na to, že stačí vziať na palubu citróny a kapustu! Aj v našich zemepisných šírkach, kým sem nedoputoval citrón, bola pre predkov zásobárňou tohto vitamínu vždy kyslá kapusta.

V mnohých reštauráciách, napríklad v bratislavskej Eurovei pri Dunaji, sa stali veľmi populárnymi citronády z čerstvých citrusových plodov a ovocia. Výborne chutia, ak je ich súčasťou šťava z aromatických limetiek – vlastných sestier citrónov. Tie majú široké uplatnenie aj v koktejloch a longdrinkoch. Aké by to bolo daiquiri bez ľadu a kúska limetky, či vychladený vermut alebo cinzano bez ozdobne narezanej zelenej kôry? Nehovoriac už o mojite, kde je limetka jednou z hlavných surovín.

SkryťVypnúť reklamu

Kalifornská limetka paradoxne pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale v súčasnosti sa pestuje najmä v Austrálii, Kalifornii a na Floride. Vytlačíme z nej menšie množstvo šťavy ako z citróna, šťava však má oveľa výraznejšiu chuť.

Liek i prostriedok na chudnutie

Citrusové plody dnes majú široké využitie. Aj také, o ktorom možno vôbec neviete. Hollywoodske hviezdy a aj slovenská herečka Lucia Siposová, ktorá tam nedávno nakrúcala, poznajú fintu na svieži vzhľad i na želané stiahnutie žalúdka: Každé ráno pohár čistej vody s vytlačeným citrónom. Bežne vám ho ponúknu v každej reštaurácii. Ak je to niekomu kyslé, existuje iná finta: zožeňte si v predajni s exotickým ovocím červené bobule pod názvom miracle fruit, latinsky Synsepalum dulcificum. Ak zjete jednu bobuľku, po chvíli môžete jesť citrónov na tony – budú sa vám zdať sladké.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete byť zdraví? Alebo trpíte cystami a chcete sa ich zbaviť? Vytlačte si citrón do vlažnej vody a pridajte k tomu med. Už naše staré mamy vedeli, že citrón v čaji sťahuje horúčku, podporuje „bojovníčkov“ – obranné bunky v boji proti chorobe a uvoľňuje hlieny. Pôsobí aj ako prevencia infekcií a najmä rakoviny, pretože na rozdiel od mastných a ťažkých jedál, ktoré spôsobujú prekyslenie organizmu, táto kyslosť lieči.

Mnohí homeopati zastávajú názor, že citrón je lepší a mnohonásobne účinnejší ako chemoterapia. Má tiež antimikrobiálne, antibakteriálne a antimykotické účinky, dokáže vypudiť parazity, reguluje vysoký krvný tlak, má dokonca antidepresívne účinky a priaznivo ovplyvňuje nepokojné nervy. Preto, ak máte možnosť, pestujte citrusové plody v záhrade a ak bývate v teplom byte, aj v obývačke či na južnom balkóne.

SkryťVypnúť reklamu

A na záver jedno varovanie: Ak si v reštaurácii objednáte citrusové plody alebo šťavu z nich, potom si dobre vypláchnite ústa čistou vodou. Kyselina citrónová má totiž rada zubnú sklovinu.

Autor: Justína Góralová

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 831
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 724
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 859
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 762
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 400
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 736
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 498
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 273
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu