SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Sovie víno nazývané aj perla rabiátov

Za vinárskou zvláštnosťou – vínom zvaným uhudler, stačí zájsť len pár desiatok kilometrov za slovenské hranice. Do rakúskeho Burgenlandu.

Slamené strechy, obrázky svätcov. Okolo štýlových domcov zväčša z nepálenej tehly sú vysadené jablone. Sme vo vinárskej štvrti v Heiligenbrunne, kde je 120 pivníc zo 17. a 18. storočia chránených pamiatkarmi. Vyše päťdesiat z nich zdobia slamené strechy. Ak ich človek chce navštíviť všetky, musí prejsť rovné dva kilometre.

V južnom Burgenlande sa totiž nedarí iba rôznym druhom rajčiakov a tradičnej oranžovej tekvici. Známe víno uhudler si tam chodia vychutnať aj vinárski znalci. A vtedy špekulujú, či im naozaj chutí, alebo je príliš tvrdé. No v každom prípade je dokázané, že je zdravé – na rozdiel od samorodých „dunihlavov“, ktoré sa dorábajú u susedov na Slovensku či v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu

S vôňou jahôd

Čo je základom tohto tradičného rakúskeho vína zvláštnej ružovej ale niekedy aj bielej farby, ktoré ohromuje chuťou po lesných jahodách, ale aj čiernych ríbezliach a pripomína slovenské otelo? Uhudler sa vyrába z hrozna odrôd Concord, Delaware, Elvira a Ripatella. Ide o hybridné druhy odolné voči peronospóre, niektorým hubovitým ochoreniam a agresívnym voškám, takže netreba používať postreky. Ba ani veľa hnojenia nepotrebuje.

„Už roky pestujeme tieto sorty a svoje vína prezentujeme pravidelne na tradičnom júlovom letnom festivale vín“, hovorí Klaudia Wolfová, ktorá rovnako ako Eleonora Heindlová, Christa Pfeiferová či Theresia Kaiserová s rodinami desaťročia uchovávajú vo svojich pivniciach uhudler ako osvedčenú miestnu značku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má niekto záujem o návštevu starobylých vinárskych priestorov, nie je problém. Stačí sa ohlásiť niekoľko dní vopred a návšteva pre skupinky do desať ľudí sa môže konať. Vtedy sa turisti dozvedia, že väčšina odrôd uhudlera má červenú farbu. Vznikli krížením európskych druhov Vitis vinifera so severoamerickými Vitis labrusca a Vitis riparia. Kým americké mu dávajú jahodovú a ríbezľovú chuť, európske zase viac ovocnej.

Toto víno má vysoký obsah pektínov, je zdravé a nedokázali v ňom obsah metanolu ako vo vínach z iných európskych samorodých sort. Keďže všetky druhy uhudlera bývajú kyslé zvyknú ho v Rakúsku nazývať aj perla rabiátov.

Boj so škodcami

V roku 1860 napadli vinice v srdci Európy vošky. Po tom, čo fyloxéra zničila takmer všetky vinice, usilovali sa vinári straty nahradiť pestovaním ríbezlí a dorábaním ríbezľového vína. Hľadali tiež spôsoby ako sa brániť pred škodcami. Zakrátko začali zo Severnej Ameriky dovážať odrody odolné voči voškám a krížiť ich s európskymi. V tom čase nezostalo Európanom nič iné, ako konzumovať víno, ktoré nezodpovedalo ich tradičným chutiam.

SkryťVypnúť reklamu

Uhudler sprevádzala dlhé roky povesť, že obsahuje zdraviu škodlivý metanol. V 70. rokoch však získal označenie domáci nápoj, čo značí, že jeho výroba bola povolená pre domácu spotrebu. V polovici 80. rokov ho zakázali vyrábať. Bol to dôsledok škandálu práve vo vinárskej oblasti Burgenlandu, s pridávaním zakázaných látok do vín. Tento stav trval až do začiatku 90. rokov, keď sa situácia zmenila.

Regionálna špecialita

Medzi najznámejších bojovníkov za uhudler patrí legendárny Johann Trinkl z Heiligenbrunnu. Je to svojská postava pijana, ale aj obchodníka, ktorý bojuje za svoj kraj a jeho rozvoj.

Heiligenbrunn – kedysi maďarský Szentkút, je obec v burgenlandskom okrese Güssing. Uhudler sa stal jej regionálnou špecialitou. Súčasné rakúske vinárske zákonodarstvo ho však povoľuje vyrábať a predávať ôsmim burgenlandským okresom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vznikla prezývka

A ako vznikla prezývka uhudlera sovie víno? Ak vraj sedíte pod pergolou s rubínovými strapcami nad hlavou, vychutnávate chlebík s oškvarkovou nátierkou a okoštujete trochu viac tohto vína, začnete sa po hodinke ponášať na výra skalného. Sovička je však múdre zviera, a preto z uhudlera zatiaľ nik neohlúpol.

O hybridných sortách

  • Vinohrady s hybridnými odrodami existujú dodnes aj vo Francúzsku. Vo Švajčiarsku ich nazývajú Americano, v Taliansku zasa Fragola. Sú to pozostatky šľachtenia z druhej polovice 19. storočia, keď vznikli odrody odolné voči hubovitým chorobám.

  • Nevedno, aké vína pili naši prapradedovia. Určite boli kyslastejšie, menej kalorické a väčšinou mali ružovú farbu. Keďže cukor sa začal vyrábať až v tridsiatych rokoch 19. storočia, kyslosť vína znižovali jeho miešaním s vodou.

  • Po ataku fyloxéry koncom 19. storočia šľachtitelia aj na území Slovenska vypestovali a vysadili celý rad odolných odrôd, ktoré sa vo viniciach vyskytujú doteraz. Ide o Noah (biely otelák), Othelo, Baco (talian, molnár), Izabelu, Delawaru, Konkordiu, Muškát Ferdinand Lesseps (vrábeľčinu), Marču, Storadovca (sásoroš) a iné druhy hrozna s podradnou kvalitou.

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 515
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 466
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 616
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 200
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 872
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 957
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 445
  8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 024
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soňa Makranská (33) vo svojom vegánskom bistre v Prievidzi. Na fotografii je spolu s priateľom Petrom Beňadikom.

Nevzdali to s touto krajinou.


12. sep
Viliam Hujík (vľavo) sa remeslu priúčal od svojho otca.

V rodine Hujíkovcov sa výrobe piva venuje tretia generácia.


19. sep
Niektorých poriadne boľavý chrbát zo zberu ešte len čaká, iní už majú prácu za sebou.

Dobrá úroda je, keď sa zo sto kíl urodí tona.


11. sep
Roman Untermajer, spolumajiteľ Fleur bakery a jeho syn Filip

Fleur bakery založil Roman Untermajer so sestrou Evou.


8. sep
SkryťZatvoriť reklamu