SME

Škola varenia Chefparade nestojí na šéfkuchárskych celebritách

Polotovary plné prídavných látok, slimačia obsluha, nudné a všade sa opakujúce menu, bagety za astronomické ceny... Je dosť dôvodov, prečo sa naučiť narábať s nožom a vareškou.

„Do tefalu len cvrkneme zo tri kvapky oleja, vložíme tam nakrájanú zeleninku a krátko pomiešame. Vezmeme za hrsť ryžových rezancov... tie sme namáčali asi hodinu v studenej vode, ale nevarili... a pozor, nedávajte teplú, rezance by sa lepili. Pomiešame, pridáme kúsky kuracieho mäska a môže byť trocha čerstvého koriandru... Nech sa páči, ovoňajte vňaťku, niekomu to bude príjemné, akoby s vôňou citróna... ale komu to skrátka nevonia, nikdy koriandru nepríde na chuť. Na záver dochutíme rybacou omáčkou... nevoňajte, lebo páchne, len si z fľaše kvapnite na prst a oliznite. Dajte kolovať... ”

SkryťVypnúť reklamu

Vaškovi Šulcovi stačilo desať minút na to, aby nielen pripravil chuťovo i vizuálne dokonalé ľahké jedlo, o ktoré sme sa takmer pobili, ale vyslovil a ukázal priamo „na pľaci“ desiatky kuchárskych postupov, pravidiel, skúseností, rád, informácií. Potvrdilo sa to miliónkrát omieľané, že raz vidieť (no a potom aj vlastnoručne zopakovať) je viac než stokrát počuť.

Vareškový boom

V poslednom desaťročí to ľudí prudko „chytilo“. Chcú o jedle počuť, vzdelávať sa, pozerať, čítať a predovšetkým – po ére podčiarkovania výhod fast foodu a polotovarov – si jedlo sami s láskou a zaujatím pripravovať. A tak sa vytvoril priestor pre takmer presilu kuchárskych show a televíznych relácií, ale aj kurzov.

Využili ho podnikaví kulinárski nadšenci v Budapešti, keď začiatkom tohto storočia otvorili Chefparade – školu varenia pre laikov. Získala taký úspech a ohlas, že o niekoľko rokov neskôr sa toto logo uviedlo do života aj v Prahe. No a opäť ubehlo zopár rôčkov, kým dali kamaráti hlavu dohromady a vznikla aj Chefparade v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen Talian to vie

„Vždy som mal dobrý vzťah ku gastronómii, aj keď sa moje vzdelanie a práca uberali iným smerom, ” hovorí majiteľ bratislavskej Školy varenia Milan Zekucia, ktorý sa z Ostravy presťahoval spolu s manželkou Slovenkou do Bratislavy.

Má čo povedať predovšetkým k príprave samotných lektorov. Pôsobil totiž niekoľko rokov ako školiteľ v manažérskych kurzoch, kde prednášal o komunikačných a predajných technikách, skúsenostiach, pravidlách. Možno sa podujme aj na kurzy indického varenia, nakoľko tam počas vysokej školy rok pôsobil. Tam sa mu vžila zásada používania čerstvých, poctivých surovín, nevšedné a prekvapivo chutné kombinácie zeleniny, korenín, prísad.

Na čerstvosti a krátkej tepelnej úprave je založená aj Škola varenia. Napomáhajú tomu aj police s exotickými potravinami, ktoré si fanúšikovia orientálnej kuchyne (alebo fusion) môžu aj kúpiť. Mimochodom, meno Zekucia vraj podľa istého profesora pramení v talianskej podobe Zekucci. Napriek tomu sa majiteľ Chefparade necíti byť nielen Talianom, ale nevyznáva ani kult talianskej kuchyne: „Aj v iných kútoch zeme využívajú jednoduché postupy a lokálne, čerstvé suroviny. Takže sa vyhýbam nálepkám konkrétnej etnickej kuchyne. Aj keď, samozrejme, talianska, alebo stredozemská kuchyňa sú tiež témami kurzov.“

SkryťVypnúť reklamu

Kuchári zo zákulisia

„Nejde o kurzy pod vedením kuchárskych celebrít. V gastronomickej brandži pracuje dosť šéfkuchárov, ktorých hostia reštaurácií bežne nemôžu poznať. Ale len približne desatina z nich dokáže byť aj dobrým lektorom, teda má schopnosti vysvetľovania, vystupovania a nie je im to nepríjemné. Predsa len, toto remeslo je viac založené na práci v zákulisí kuchyne, medzi hrncami.“

V začiatkoch Chefparade na Slovensku vypomáhajú aj pražskí kuchári. Spomínaný Vašek Šulc (predtým šéfkuchár reštaurácií Divinis, La scena či Louka Lu) sa špecializuje na mäso, steaky, ryby, taliansku kuchyňu. Michal Nevtípil v súčasnosti pracuje v pražskom hoteli Barceló a zaoberá sa francúzskou, českou kuchyňou i varením s deťmi. Zo slovenských mien sa predovšetkým na sladkých kurzoch objaví Stefan Kiss – dvorný šéfkuchár spoločnosti Nestlé a finalista niekoľkých medzinárodných súťaží gastroprofesionálov. Na lektorskú cestu sa pripravujú ďalší slovenskí šéfkuchári, ktorí však neprestávajú variť vo svojich „domovských“ reštauráciách.

SkryťVypnúť reklamu

Tisíc tajných grifov

Ako chutia a voňajú klíčky hrášku, že sa do prípravy karamelu hodí viac práškový cukor, ako sa palacinka „nasosá“ pomarančového džúsu a ako sa flambuje, že mäkučký steak sa dá urobiť aj z húževnatejšieho mäska... Je jasné, že na objavenie drobných, no dôležitých fínt by kuchár-amatér potreboval aj tri životy. Ale školy varenia sú dôležité aj pre čosi iné. Ich absolventi posúvajú nahor latku aj profesionálnej gastronómi. Určite sú neskôr náročnejší aj na jedlo v reštaurácií.

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 212
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 001
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 547
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 922
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 408
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 318
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prácu šéfkuchára berie zároveň ako svoje hobby.

Život v zahraničí mu je prirodzenejší.


Michal Kordoš sa momentálne venuje kurzom varenia a pop-upom.

Varil v michelinských reštauráciách.


22

Hľadáte jedinečné gastronomické zážitky? Objavte výnimočné reštaurácie, ktoré ponúkajú nezabudnuteľné špeciality.


Peter Slačka v januári začal variť pre bistro Jolk.

Varil aj v michelinskej reštaurácii.


11
SkryťZatvoriť reklamu