Nie je dôležité, aby sme o význame vlákniny vo výžive vedeli, dôležité je, aby sme jej mali v strave dostatok. Stojí to za to. Nemáme čo stratiť, len získať.
Telu chýba
Kedysi sa význam vlákniny podceňoval, keďže organizmom viac menej iba prechádza bez toho, aby bola trávená a vstrebávaná. Dnes je však známe, že na svojej „púti“ vykonáva veľa užitočnej práce a je pre ľudský organizmus životne dôležitá. Nie, že by bez nej človek ihneď zomrel, ale pri jej dlhodobom nedostatku sa zvyšuje riziko viacerých ochorení a následne sa môže zvýšiť i úmrtnosť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča príjem potravín s obsahom vlákniny pre zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky 2. typu, obezity a nadváhy. Taktiež je dôležitá pre zdravie tráviacej sústavy a prevenciu zápchy.
Medzi jej zdroje patria potraviny ako sú celozrnné obilniny (ovsené vločky, ryža natural či celozrnný chlieb), ale aj ovocie, zelenina, strukoviny.... Vlákninu prakticky nenájdeme v živočíšnych potravinách ako mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.
Treba hľadať
Je možné nájsť zdroje vlákniny i v reštauráciách? Klasické jedlá ako vyprážaný syr, hranolčeky a tatárska omáčka alebo pečený bravčový bôčik, knedľa a dusená kapusta obsahujú len malé množstvo vlákniny. Našťastie reštaurácie dnes poskytujú oveľa pestrejšiu ponuku jedál.
Ako si zvýšiť príjem vlákniny?
-
Zeleninové šaláty – neberte ich iba ako farebnú kulisu pre rezeň. Ak okrem zeleninovej oblohy, ktorá je súčasťou jedla, požiadate o šalát navyše, urobíte veľmi dobre.
-
Tepelne upravená zelenina – zelenina v polievke, špenát, zapekaná brokolica, zelená fazuľka a pod. Pri výbere pizze môžete namiesto jej variantu iba s mäsom a syrom, požiadať o pizzu s vyšším obsahom zeleniny (brokolica, artičoky, paprika, kukurica...).
-
Strukoviny – nájdete ich v polievkach, prívarkoch i v rôznych mexických špecialitách s fazuľou.
-
V niektorých reštauráciách ponúkajú aj zemiaky pečené v šupke. Je to zdravá príloha s vyšším obsahom vlákniny ako bežná zemiaková kaša alebo biela ryža.
-
Ovocie – v rôznych dezertoch s prevahou ovocia (banán s čokoládou či ovocné poháre)
Niektoré potraviny s vlákninou sú zatiaľ možným námetom pre rozšírenie ponuky prevádzkovateľmi reštaurácií. Svojim dopytom po týchto jedlách ich v tom môžete motivovať a samozrejme tým urobiť aj niečo pre svoje zdravie.
Hľadajme v jedálnych lístkoch
-
Celozrnný chlieb alebo pečivo – v niektorých prevádzkach už túto alternatívu ponúkajú. Netreba byť skeptický: aj rožok s 30 % prídavkom grahamovej múky je lepší ako čisto biely rožok, napriek tomu, že nie je 100 % celozrnný.
-
Pizza z celozrnného cesta – taktiež ju už občas vidieť v ponuke, i keď zatiaľ iba výnimočne.
-
Celozrnné cestoviny – ich cena nie je oveľa vyššia a kvalita stojí za to. Ak si na ne zvyknete, môže sa stať, že vám biele už nebudú chutiť.
-
Ryža natural – to je zrejme zatiaľ najmenej používaná surovina. Čaro jej chuti spočíva hlavne v jej príprave. Ak sa ju šikovný kuchár naučí chutne pripraviť, môže sa stať novou, zaujímavou, chutnou a zdravou prílohou alebo i súčasťou hlavného jedla.
Všimli ste si, že zdroje vlákniny sú samé zdravé potraviny? Celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, strukoviny, prípadne orechy. Tieto potraviny môžu znížiť riziko mnohých civilizačných ochorení nielen kvôli obsahu vlákniny.
Autor: Jaromír Novota