V dnešnej uponáhľanej dobe poskytuje rýchle občerstvenie tzv. fast food isté výhody. Žiaľ, takéto stravovanie nespĺňa odporúčania odborníkov na výživu.
Počas potuliek nákupným centrom či počas obedňajšej prestávky sa mnohí len na chvíľu niekde zastavíme, kúpime si do ruky všetko v jednom – žemľu, mäso, zeleninu... k tomu nejaký sladený nápoj. O chvíľu je to zjedené a ide sa ďalej.
Hovoriť o zdravotných rizikách takéhoto stravovania zrejme nebude pre väčšinu z vás nič nové. Ale predsa ich treba znova a znova opakovať. Presvedčivo o tom hovoria aj porovnania rýchleho občerstvenia s odporúčaniami pre výživu tak, ako ich spracovali odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v rámci tzv. Globálnej stratégie pre výživu, fyzickú aktivitu a zdravie.
Ako vyzerá zdravá výživa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WTO:
-
Má mať energetickú rovnováhu a primeranú hmotnosť
-
Príjem celkového tuku by sme mali obmedzovať a snažiť zvýšiť príjem nenasýtených tukov na úkor nasýtených
-
Náš jedálny lístok by mal obsahovať čo najviac ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných výrobkov
-
Naopak príjem cukru treba obmedzovať
-
Aj so soľou by sme mali zaobchádzať čo najšetrnejšie
Väčšina rýchleho občerstvenia nespĺňa ani jeden bod. Je pravda, že ani reštaurácie nemusia vždy ponúkať zdravšiu alternatívu, avšak predsa len v nich nájdeme určité výhody. Z hľadiska prípravy jedla zrejme málokedy nájdete vo fast foodoch iný postup, ako je vyprážanie. Samozrejme pokiaľ nerátame varenie párkov).
Šanca vybrať si
V dobrej reštaurácii je možné vybrať si aj iné spôsoby úpravy – pečenie s minimálnym množstvom pridaného tuku, varenie, dusenie. A hoci to na Slovensku nie je ešte až tak rozšírené, ale v mnohých podnikoch už teraz nechýbajú na jedálnom lístku ani jedlá zo strukovín či tofu.
Taktiež máme šancu požiadať obsluhujúceho o primeranú redukciu soli tak, aby jedlo zostalo chutné, ale neobsahovalo priveľa skrytej soli. Práve tá sa často vyskytuje v polotovaroch a jedlách používaných vo fast foodoch.
Je však ešte iný dôvod, pre ktorý je lepšie vybrať si radšej posedenie v reštaurácii ako „postátie“ niekde v bufete, alebo často dokonca „pochodovanie“ s bagetou v ruke či „pojazdenie si“ s hamburgerom v aute.
Čas na dobytie bateriek
Napadlo by vás, že by to mohlo nejako súvisieť s dlhovekosťou? A predsa...
Jedným zo spoločných faktorov dlhovekosti a kvality života v oblastiach, kde žije najviac 100-ročných ľudí, je tzv. čas na „dobytie“. Rozumie sa pod tým nájsť si počas dňa čas na uvoľnenie, relax, krátku prechádzku či zdriemnutie, meditáciu, modlitbu... Jednoducho akékoľvek zastavenie sa, ktoré nám umožní oddýchnuť si a nabrať sily do ďalšej časti dňa. Takou formou, aká je komu blízka.
Obed alebo večera v dobrej reštaurácii môže byť tiež takýmto relaxom. Môžete sa porozprávať s priateľmi, alebo len tak chvíľku osamote odpočívať a premýšľať. Dokonca ani pomalšia obsluha z tohto pohľadu nemusí byť vždy niečo zlé, pokiaľ tento čas vieme využiť.
Nie vždy síce máme možnosť posedieť si v reštaurácii. Niekedy nám to napríklad neumožní krátka obedňajšia prestávka. Ale vždy, keď tak urobiť môžeme, využime to. Stojí to za to. Ak si k tomu vyberiete aj zdravší variant jedla, napr. nejakú dusenú rybu alebo pečené tofu so zeleninou, úžitok pre vaše zdravie bude dvojnásobný: zdravé a chutné jedlo i zastavenie sa v tomto rýchlom a rozbehanom svete dá silu vášmu telu i vašej mysli.
Autor: Jaromír Novota