SME

Ako išli tapas na vandrovku do sveta

V jednej ruke kúsok jedla, v druhej pohár. Tak sa vždy konzumovali tapas. Ich rodiskom je vraj Andalúzia, postupne sa však udomácnili v celom Španielsku. Až napokon dobyli svet.

(Zdroj: Flickr.com/Marcus Hansson)

Dnes už niet pochýb o tom, že tapas sú jedným z najväčších darov Španielska svetovej gastronómii. Veď sa konzumujú na všetkých kontinentoch. Nebolo to tak ale vždy. Kedysi sa tapas podávali len v baroch v Andalúzii. Vyzeralo to asi takto: v jednej ruke kúsok jedla, teda tapas, v druhej pohár s nápojom. Popri tom sa dobre debatuje o čomkoľvek, smeje i spieva s kamarátmi. Skrátka: súčasť dobrej pohody.

Čo najjednoduchšie

Dnes už vari nenájdete v Španielsku bar, kde by nepodávali nejakú variáciu na andalúzsku tému. V prímorských oblastiach nesmú chýbať ryby a plody mora, v podhorských dedinkách sú to zvyčajne kúsky mäsa v omáčke. Vždy ale niečo jednoduché, čo sa dá jesť malou lyžicou a do omáčky pritom namáčať kúsky chleba alebo bagety.

SkryťVypnúť reklamu

To je podstata tapas: ide o malé jednoducho konzumovateľné kúsky jedla. Vidlička a nôž sú úplným tabu. Nikomu sa predsa nechce postávať pri bare a trápiť sa krájaním mäsa či ryby. To je lepšie vybrať do klasickej reštaurácie, kde je väčšie pohodlie.

Tapas sú teda niečo ako jednohubky či chuťovky, alebo po anglicky finger food – teda jedlo do ruky. Pre rozmanitosť ponuky a jednoduchosť konzumácie si ich zamilovali nielen Španieli, ale aj návštevníci tejto pôvabnej krajiny na Iberijskom polostrove. Ich pomalá konzumácia v ktorúkoľvek dennú hodinu býva spolu s popíjaním sangrie či dobrého červeného vína to, čo sa spája s pohodovou dovolenkou v tejto krajine.

Ako kríza pomohla

Po tom, čo svet nie tak dávno zasiahla ekonomická kríza (a ešte nie celkom odznela, čo majitelia reštaurácií dobre vedia), pocítili to všetky vrstvy spoločnosti. Ľudia začali šetriť najmä na nie nevyhnutných výdavkoch. Návšteva reštaurácii, najmä tých drahších, patrí k tomu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však robiť v takej situácii? To predvádzajú vo svete práve tapas bary, a to najmä cez víkendy, keď vyráža do ulíc najmä zábavy chtivá mládež. Po večeroch podávajú širokú škálu tapas, často iba za jediné euro. Ideálny k pivu či vínku a napokon je z toho nenáročná večera.

Na svoje si prídu všetky zmysly a človek nezostane hladný. Navyše, ak vystriedate napríklad v takej Barcelone či Madride niekoľko tapas barov, všade nájdete niečo iné. Neprepcháte si žalúdok ťažkými jedlami a užijete si pri tom kopu zábavy. Spočítate svoje pinchas (teda počet špáradiel z konzumovaných tapas), zaplatíte a idete ďalej.

Čo si možno viac želať? Kríza teda slávnym tapas obrovsky pomohla.

Radšej málo, ale často

Zdá sa však, že na Slovensku tapas na svoje hviezdne chvíle ešte iba čakajú. Nie, že by sa podchvíľou nejaké tie tapas bary neobjavili, ale často aj rýchlo skončia. Príčina? Zvyčajne im chýba práve tá neformálna atmosféra, pretože chcú byť niečím viac. Nájdeme však aj pozitívne príklady. Vari najvydarenejším je Micho Gusto café y tapas s originálnym interiérom v bratislavskej Petržalke. Katalánsky majiteľ by mal byť zárukou kvality jedál v La Cava Barcelona v centre Bratislavy, ale aj tomto prípade ide skôr o reštauráciu ako o tapas bar. Podobne to platí o ďalších bratislavských podnikoch, ako sú Wine & Tapas bar ParCafe či nedávno otvorené Mecheche. Isté pokusy vidno aj v iných mestách, napríklad Tapas bar v Košiciach či Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

Stále však o žiadnej veľkej sláve tapas na Slovensku hovoriť nemožno. Majitelia podnikov akoby nevedeli navodiť spomínanú neformálnosť, vrátane neformálneho podávania jedál. Pravdaže, nik nevolá po obschnutých chlebíčkoch, stvrdnutých pagáčoch či kúskoch pizze kdesi na pulte, ktoré si objedná už iba poriadne vyhladnutý či pripitý hosť. Inšpiráciou musí byť domovina tapas – musí ísť nápadito vytvorené kúsky, kde sa dá použiť takmer všetko – mäso, ryby, morské plody, zelenina, ovocie... Chce to len fantáziu, alebo si stačí otvoriť pre inšpiráciu internet. Veď to dávno vedel už slávny obuvnícky podnikateľ Baťa: radšej zarábať menej, ale na veľa kusoch, ako čakať na jeden veľký kšeft, ale len raz za čas.

Neodolali ani slávni chefovia

Vo svete sa tomuto trendu prispôsobili v čase krízy dokonca aj michelinovské reštaurácie. Ich chefovia alebo majitelia začali popri svojich predražených reštauráciách otvárať aj tzv. gastrobary s jedlami za primerané ceny. Príkladom je majster molekulárnej kuchyne Ferrán Adriá, ktorý pred pár rokmi zatvoril svoju slávnu (a drahú), mnohými prestížnymi oceneniami ovenčenú reštauráciu El Bulli a radšej si v Barcelone otvoril koktejlový bar s menom 41°.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tam sú súčasťou ponuky tapas, ale podávané vo fajnovejšej podobe – ako pekne naaranžované degustačné kúsky jedál. Nuž, čo si budeme hovoriť: ide už o niečo iné. Tie sa nepatrí konzumovať prstami a držať pri tom v druhej ruku pohár s nápojom a hlasno sa smiať, už ani nehovoriac.

Budúcnosť tapas sa dá odhadnúť: v originálnej podobe asi tak ľahko nevyjdú zo svetovej módy. Práve naopak. Odborníci im veštia dlhý život. Možno sa napokon stanú trendovejšími aj na Slovensku. Veď práve slovenské prvky a suroviny by ich mohli dokonale pozdvihnúť.

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 253
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 5 994
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 067
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 901
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 762
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 559
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 1 783
  8. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori? 1 721
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Cenu za TOP inováciu si odniesol autor projektu Štefánik - odkaz pre 21. storočie Matúš Tomáška.


TASR
Najviac bodov v kraji získala reštaurácia hotela Château Gbeľany.

Gault&Millau dal odporúčania.


Top reštaurácie do 10 eur.

Reštaurácie z bedekra Gault&Millau.


8
SkryťZatvoriť reklamu