Aj kolekcia nových najlepších slovenských vín pre ročník 2016/2017, ktorá bude umiestnená v Národnom salóne vín (NSV) SR v Apponyiho paláci v Bratislave, sa rodila v tvrdom súboji. Koncom tohtoročného júna vybrali reprezentačnú stovku už po jedenásty krát erudovaní degustátori spomedzi 442 vín od 59 výrobcov.
Tvrdá konkurencia
Najvzácnejšie slovenské ocenenie získalo tento krát až 38 výrobcov. Ukázalo sa ale, že dostať svoj produkt do vybranej stovky je čoraz náročnejšie. Kvalita slovenských vín totiž rastie a tým aj konkurencia. Tohto roku sa medzi takéto vína dostali len tie, ktorým porotcovia nadelili najmenej 87 bodov.
Vína sa vyberali v dvoch kolách. Najskôr to bolo na 20 nominačných výstavách a do finále sa dostali len tie vína, ktoré tam získali zlatú alebo striebornú medailu. Celkovo sa tak vyberalo z takmer 9 000 vín. Selekčným kritériom pre účasť v národnom salóne je aj množstvo. Výrobca môže prihlásiť len to víno, ktorého má v čase súťaže k dispozícii minimálne 500 litrov.
Milovníci tohto nápoja však budú môcť ochutnať celú kolekciu najlepších slovenských vín pre budúci ročník najskôr 6. septembra 2016. Vybrať sa za ňou môžu do Apponyiho paláca v Bratislave, kde sídli okrem NSV SR aj Vinohradnícke múzeum. Predpremiérou ochutnávok boli vybrané koncerty festivalu Viva Musica, ktorého bol Národný salón vín partnerom. Viac info na www.nsvsr.sk.

Vinárstvo Golguz najúspešnejšie
A kto a čo tohto roku bodovalo najviac? Vinárstvom s najväčším počtom ocenených vín bola opäť firma Golguz z Hlohovca, ktorá má v stovke až deväť vín. Potvrdila tak svoje postavenie v slovenskej vinárskej top triede. Riaditeľ vinárstva Miloš Holík mal z toho pochopiteľne radosť: „Kvalita vín na Slovensku stúpa a pribúdajú nové vinárstva. Preto bolo tohto roku opäť ťažšie obhájiť prvenstvo. Aj keď sme si latku kvality nastavili vysoko, budeme sa snažiť, aby sme aj v budúcom roku pripravili pre našich zákazníkov nádherné vína,“ prízvukoval.
V tesnom závese nasledovalo Hlohovčanov pezinské vinárstvo Karpatská perla s ôsmimi vínami. Táto spoločnosť zároveň získala aj šampióna medzi prírodne sladkými vínami so slamovým vínom Pálava, ktoré bolo zároveň aj najvyššie hodnoteným vínom spomedzi všetkých súťažiacich vzoriek. Majiteľ vinárstva Ladislav Šebo považuje získanie titulu šampión v národnom salóne za jedno z najvýznamnejších ocenení na Slovensku. „Snažíme sa sledovať nové trendy a zavádzať ich do výroby. Vína, s ktorými sme získali ocenenie, sú z vlastných vinohradov a chceli by sme zákazníkom priblížiť ešte viac pojem a význam terroir, ako aj náš prístup k vinohradom, ich obnove a ochrane,“ dodáva.
Šampiónmi sa stali aj vína z firmy Víno Matyšák Pezinok. V kategórii šumivé to je Sekt Matyšák Methode Traditionelle a v kategórii ružové so zvyškovým cukrom Cabernet Sauvignon rosé. „Šampióna v salóne sme ešte nemali, a tak sa tešíme, že máme v jednom roku dvoch. Obidve vína sú ružové, a to nám potvrdzuje, že spôsob, ktorým sme pristúpili k výrobe ružových vín je dobrý a ideme správnou cestou,“ hovorí výrobný riaditeľ Jaroslav Žák.
Víťazstvo v dvoch kategóriách obhájilo aj Víno Mrva&Stanko Trnava so svojím Veltlínskym zeleným kry - šampión medzi suchými bielymi vínami a Cabernet sauvignon rosé – šampión medzi suchými ružovými vínami. „Získať dvoch šampiónov v tak silnej konkurencii, aká sa zišla v tomto roku v NSV SR, je pre nás obrovským úspechom,“ pochvaľuje si jeden zo spolumajiteľov tohto vinárstva Vladimír Mrva.
Šampióna medzi červenými suchými vínami získalo vinárstvo Repa Winery zo Šenkvíc za Petit Merle Limited 2013. „Sme mladé vinárstvo a takýto úspech nás dokáže veľmi povzbudiť. Naším sloganom je výroba poctivých vín zo špičkového slovenského hrozna,“ prízvukuje jeho majiteľ Jozef Repa.
Z tokajských vín si udržala miesto šampióna Tokajská výberová esencia z vinárstva Tokaj&Co. z Malej Tŕne. Medzi bielymi vínami so zvyškovým cukrom najviac zabodoval Muškát žltý z vinárstva J.&J. Ostrožovič z Veľkej Tŕne.

Víťazi jednotlivých kategórií, teda vína, ktoré získali najviac bodov vo svojej kategórii:
- Vína tiché biele suché: Martin Pomfy - Mavín: Chardonnay, neskorý zber, 2014
- Vína biele polosuché, polosladké: HR Winery: Rizling Rýnsky, výber z hrozna, 2013
- Vína tiché ružové suché: Juraj Zápražný: Cabernet Sauvignon rosé, neskorý zber, 2014
- Vína tiché červené suché: Martin Pomfy - Mavín: Cabernet sauvignon, bobuľový výber, 2011 Selection
- Vína tiché prírodne sladké: Golguz: Rulandské biele , ľadové, 2011
- Vína šumivé: Víno Nitra: Sekt Pálffy rosé NV EXTRA DRY
- Tokajské vína: Tokaj & CO, s.r.o.: Tokajský výber 6 - putňový 2003
- Ružové polosuché a polosladké: Dubovský a Grančič, Cabernet sauvignon rosé, akostné, 201
Z Pezinku do Bratislavy
História Národného salónu vína SR, ktorý vznikol aj za pomoci európskych fondov pred desiatimi rokmi, je za krátku dobu svojej existencie riadne zamotaná. Vznikol po vzore Rakúska a Českej republiky a zásluhu na tom mal hlavne Zväz vinohradníkov a vinárov SR. Pútavé expozície predstavujúce históriu slovenského vinohradníctva a vinárstva si mohli záujemcovia v minulosti prezrieť v historických pivniciach zámku v Pezinku. Tam mohli tiež ochutnať, prípadne si aj kúpiť vzorky zo stovky najlepších slovenských vín, ktoré sa každoročne obmieňali.
Keď potom o pár rokov vznikla pobočka salónu v bratislavskom Apponyiho paláci, verejnosti to bolo predostreté ako rozšírenie činnosti, priblíženie sa k záujemcom o ochutnávky i kúpu špičkových slovenských vín najmä z radov zahraničných turistov.
Dnes je však všetko inak. Národný salón vín v Pezinku je zamknutý na dva západy. Zväzu skončil nájom a zámok kúpil bohatý slovenský podnikateľ v mediálnej oblasti (bývalý majiteľ vydavateľského domu Plus 7 dní) Štefan Šimák. Ten ho v súčasnosti rekonštruuje. O návrate NSV späť do pôvodných priestorov zatiaľ nie je nič známe. Na ochutnávky sa dá chodiť zatiaľ len do Apponyiho paláca v Bratislave.