Interiér aj terasa plná predmetov ako zo stodoly starých rodičov, za drevenými stolmi sedia veselé skupinky debatujúcich hostí, ku ktorým sa ponáhľajú čašníci s orosenými krígľami piva a jedlom na drevených doštičkách. Takto to vyzerá v Hostinci u Deda na Zálužickej ulici v bratislavskej mestskej časti Ružinov v ktorýkoľvej letný večer. Inak tomu nebolo ani počas mojej návštevy podniku.

Ako v skanzene
V pondelok krátko po ôsmej večer bol obľúbený bratislavský podnik takmer plný. Keďže bolo vonku príjemne teplo, problém bol nájsť miesto na terase. S kamarátom sme sa usadili k malému stolíku pod okno v tvare dreveného kolesa. Medzi dobovými obrázkami v starobylých rámoch, čižmami, stoličkami visiacimi zo stropu, kolovrátkami, hoblíkmi a inými zaujímavými artefaktmi visia aj tabuľky so známym logom českého piva Pilsner Urquell. Preto mi bolo hneď jasné, aký nápoj si objednám.

O chvíľu bola pri nás plavovlasá čašníčka. Keďže je personál zvyknutý, že večer sem hostia chodia najmä na pivo, jedálne lístky nám nepriniesla. Vypýtala som si veľké čapované pivo Pilsner Urquell a poprosila čašníčku o jedálny lístok, ktorý mi hneď podala. Po chvíli som mala na stole nápoj, ktorý bol hádam na každom stole v podniku. V príjemný letný večer padla vychladená tanková Plzeň s hrubou vrstvou krémovej peny dobre nielen mne, ale aj množstvu ďalších hostí podniku. Každú chvíľu som totiž videla niekoho z personálu s orosenými oblými pohármi zlatistého moku smerujúcim k hosťom. Pivo z tanku je totiž ešte chutnejšie než to čapované. Z ležiackej pivnice v Plzni sa špeciálnymi cisternami dopraví priamo do podniku, tankové pivo je teda to najčerstvejšie, aké môžete dostať v reštaurácii či pube, a preto množstvo zákazníkov vyhľadáva podniky, kde sa pivo čapuje z tanku. Podniky, ktoré chcú svojim zákazníkom ponúknuť nepasterizované pivo z tanku sa musia o pivo dôkladne starať, dokonale ho servírovať a načapovať týždenne aspoň 4 000 veľkých pív. U Deda si okrem tankovej Plzne môžete dať aj Kozel, Gambrinus z tanku, Šariš či Radegast.

K dedovi na burger
Pri popíjaní piva, ktorého plná horká chuť vás núti odpiť si znova a znova, som sa snažila vybrať si z bohatého jedálneho lístka plného tradičných aj originálnych jedál. Ak pri popíjaní pivka príjemne vyhladnete, máte si z čoho vybrať. Steaky, hamburgery, šaláty, cestoviny, halušky… Zaujala ma najmä špeciálna letná ponuka, ktorá nie je stabilnou súčasťou jedálneho lístka. Od známych som už skôr dostala odporúčanie na hamburgery od Deda, preto som sa rozhodla pre netradičný kačací s pikantnou omáčkou. “Mrzí ma to, ale kačací dnes ešte nemáme,” sklamala ma čašníčka. Sama som sa nevedela rozhodnúť či si objednať hovädzí, teľací, Cheddar či bavorský. Čašníčka mi odporúčala klasický hovädzí alebo Cheddar. Skúsila som teda Cheddar. Hamburger s mletým kuracím mäsom, syrom cheddar, čili, zeleninovým obložením a hranolkami s domácou majonézou.

Hoci bol podnik plný, na burger som nečakala dlho. Pri pohľade na vysokú a bohato obloženú žemľu som sa trochu zhrozila. Jesť burger podobných veľkostí vie byť poriadne náročné a podobné to bolo aj v tomto prípade. Na Dedovom burgri oceňujem najmä to, že žemľa bola teplá a príjemné chrumkavá, výborne spolu chutila červená cibuľa, kyslá uhorka, cheddar, paradajky a omáčka. To, čo ma však sklamalo, bola tá najpodstatnejšia súčasť hamburgeru, teda mäso. Pomleté kuracie stehná nemali veľmi výraznú chuť a po chuti mi nebola ani asi dvojcentimetrová hrúbka mäsa. Nabudúce teda určite stavím na klasiku a dám si radšej tradičný hovädzí hamburger.
Príjemná atmosféra, obľúbené pivo, väčšie aj menšie stoly pre partie rôznych veľkostí, výzdoba, na ktorú sa nemôžete prestať pozerať a v neposlednom rade aj široký výber chutného jedla sú dôvody, pre ktoré by ste mali s rodinou či kamarátmi zájsť k ružinovskému Dedovi. Aj keď to tam vyzerá ako na farme, pracovať nebudete, iba si vychutnáte skvelé pivo a výborné jedlo.
Sekciu Poď na pivo vám prináša Pilsner Urquell, partner projektu.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Viktória